Otvorenje izložbe „Arhitektura novovjekovnih crkava u Kaštelima“ sinoć je upriličeno u dvorcu Vitturi u okviru programa Kaštelanskog kulturnog ljeta. Izložba je plod dugogodišnjeg rada dr. sc. Doroti Brajnov Botić na istraživanju sakralne novovjekovne baštine u Kaštelima, u okviru znanstveno istraživačkog projekta „Hrvatska sakralna arhitektonska baština pred izazovima obnove“.
Znanstveno istraživanje dr. sc. Doroti Brajnov Botić prezentirano ovom izložbom dopunjava i razlistava do sada fragmentirane i nepotpune spoznaje o novovjekovnoj sakralnoj arhitektonskoj baštini Kaštela .
U ime Muzeja grada Kaštela posjetiteljima se obratio ravnatelj Ivan Šuta pozdravivši sve prisutne i naglasivši kako s autoricom izložbe dr. sc. Doroti Brajnov Botić surađuje dugi niz godina zbog čega mu je posebno zadovoljstvo otvoriti ovu izložbu koja je ujedno i posljednja izložba u okviru Kaštelanskog kulturnog ljeta.
- Izložbom naše Kaštelanke Doroti Brajnov Botić večeras otvaramo zadnju izložbu u okviru Kaštelanskog kulturnog ljeta. Izložba je nastala od njenog višegodišnjeg rada na proučavanju kaštelanskih novovjekovnih crkava i njenog doktorata koji je prije nekog vremena obranjen tako da smo odlučili prezentirati taj njen rad kroz izložbu panoa i video uratka koji je napravljen. Izložba je dosta zahtjevna. Kaštela imaju zaista bogatu sakralnu baštinu, pogotovo iz novog vijeka. Kaštelanske crkve pokazuju stilske odlike kojih se ne bi posramili ni neki veći gradovi na istočnojadranskoj obali. Večeras to prezentiramo javnosti i nadam se da će biti zadovolji, a koliko vidim po odazivu večeras, imamo pozitivne reakcije - rekao je Ivan Šuta.
Izložbu je otvorenom proglasila mentorica izv. prof. dr. sc. Zorana Sokol Gojnik, mentorica autorice koja je nešto više rekla o samoj izložbi i o tome kako je tekao cijeli proces.
- S Doroti surađujem zadnjih par godina radeći kroz pripremu njenog doktorata koji se pripremao dugo vremena jer je tražio puno terenskog rada i pregledavanja literature i arhivskih izvora što je na kraju rezultiralo lijepom doktorskom disertacijom. Ova izložba je jedan trag tog velikog rada koji je sad vidljiv i javnosti, a s kojim je obogatila Kaštela i naš znanstveni projekt na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu pod nazivom „Hrvatska sakralna arhitektonska baština pred izazovima obnove“. Osobito mi je drago što je Doroti sa svojom predanošću i temeljitim radom sveobuhvatno sagledala cijelu kaštelansku novovjekovnu arhitektonsku baštinu koja nas svojim izričajem uči povijesti naše arhitekture. Ona je kroz svoj rad dotaknula daleke slojeve, od 15. st., pa sve do 20. st. s kojim završava, i na neki način sistematizirala i klasificirala sve ono što nam je ostalo u baštini od sakralne arhitekture novog vijeka u Kaštelima - istaknula je Zorana Sokol Gojnik.
Svim prisutnima obratila se autorica izložbe dr. sc. Doroti Brajnov Botić te se zahvalila svima koji su pomogli kako bi ova izložba ugledala svjetlo dana, svojoj obitelji i prijateljima te svima koji su došli i učinili ovu večer lijepom i svečanom.
- Večeras predstavljamo arhitekturu novovjekovnih crkava u Kaštelima koja je prilagođena u formi izložbe. Radi se o višegodišnjem istraživanju kojeg sam provela u sklopu izrade svoje doktorske disertacije, a i u sklopu znanstveno-istraživačkog projekta „Hrvatska arhitektonska sakralna baština pred izazovima obnove“ koja se odvija na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Ovdje smo napravili sažetak cijelog tog istraživanja. Prikazana je liturgijska arhitektura od začetaka u 15. st. do 20. st. i tu su izvučena samo ključna mjesta u istraživanju, u disertaciji kao i u projektu to je puno opširnije. Na području Kaštela imamo 18 novovjekovnih crkava koje su obrađene u ovom radu. Za dvije crkve od tih 18 nemamo podataka za podrobniju analizu, ali su zato ostale detaljno analizirane, sistematizirana je dosadašnja dokumentacija i izrađena nova. Bilo je to vrlo kompleksno istraživanje koje je obuhvaćalo arhivski i terenski rad i izradu autorske dokumentacije u vidu arhitektonskih snimaka - kazala je Doroti Brajnov Botić.
Doroti Brajnov Botić rođena je 1977. u Supetru. Diplomirala je na Umjetničkoj akademiji u Splitu 2000. godine i stekla zvanje profesorice likovne kulture-restauratorice. Na istom fakultetu je zaposlena od 2002. godine i u zvanju je više predavačice. Doktorsku disertaciju je obranila 2023. na Sveučilištu u Zagrebu na Arhitektonskom fakultetu. Usavršila se u Bologni, Raveni, Kotaru i Tirani. Sudjelovala je u četiri znanstvenoistraživačka projekta. Objavila je više znanstvenih i stručnih radova. Samostalno i u suautorstvu je izlagala na nekoliko domaćih i međunarodnih kongresa. Članica je DPUH i Društva Bijaći.
Organizatori izložbe su Muzej grada Kaštela, Bijaći-društvo za očuvanje kulturne baštine Kaštela i Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Ulaz je slobodan, a Izložba će se moći razgledati do 28. rujna 2024., a ulaz je slobodan.
Foto: Ivana Topić