Promocija Kaštelanskog zbornika 15, održana je sinoć tik uz Kulturni centar u Lukšiću, na području lokaliteta Rokovsko. Posljednjih 6 izdanja izlazi svake dvije godine, a ovim izdanjem zbornik je još jednom pridonio očuvanju kulturne i povijesne baštine grada Kaštela. U ukupno 15 tema, prikazane su razne obljetnice, arheološke i povijesne teme te portreti značajnih sugrađanina.
15. Kaštelanski zbornik nastavio je uspješan niz, započet još 1987. godine, a od 9. broja redovito izlazi svake dvije godine. Od trećeg broja u suizdavaštvu je i Muzej grada Kaštela koji kao muzejska institucija distribuira zbornik diljem Hrvatske, a dijelom i u inozemstvo.
Glavni urednik zbornika, predsjednik udruge Bijaći, Tonči Burić: - Iznimno nam je važno što smo uhvatili ovaj dvogodišnji ritam, no ipak želimo podići zbornik na jednu višu razinu časopisa, kako bismo privukli veći broj autora. Zbornik je koncipiran tako da se u njemu objavljuju radovi o povijesti Kaštela, arheološkoj povijesti, osobama iz Kaštela ili osobama koje su došle u Kaštela i ostavile traga. - rekao je Burić
Osim što su svi prisutni sinoć mogli dobiti svoj primjerak zbornika, dostupan je i u PDF formatu na stranicama muzeja, a kako kaže Burić, ova jedina periodika grada Kaštela je i tražena. Društvo Bijaći, koje dogodine slavi 40. godina od osnutka, je jedan od suizdavača zbornika, a uz zbornik izdali su još i temeljnu povijest Kaštela od profesora Omašića, niz pjesničkih zbirki te raznih drugih kulturnih izdanja, a Tonči Burić poručuje kako i dalje inzistira na izdavaštvu jer pisana riječ je ta koja ostaje, ona koja će se pamtiti i trajati.
Promocija se održavala na području lokaliteta Rokovsko, a važnost lokaliteta je predstavio ravnatelj Muzeja grada Kaštela Ivan Šuta: - Tu se nalazi jedan antički rimskodobni zid, vjerojatno iz 2. stoljeća. Prilikom obnove Kulturnog centra, početkom 2023. slučajno se naišlo na ostatke zida. Ovo je lokalitet Rokovsko za koji smo i prije znali. Čim se počeo uređivati ovaj sjeverni dio parcele na kojoj je današnji kulturni centar, naletjelo se na ovaj zid. U dogovoru s Gradom i odjelom za komunalne djelatnosti, prionulo se zaštitnim istraživanjima, a kao rješenje se pokazala prezentacija zida. Grad je uložio financijska sredstva, TZ je stavila info pano. U prilici smo da nešto pronađeno i sačuvano. Osim zida, pronašli smo mnoštvo arhitektonskih elemenata i stupova. U blizini je prolazila i rimska cesta Salona- Traguri, imamo jednu zaokruženu priču, a mi se nadamo da ćemo nastaviti istraživanja i na sjevernoj parceli te pobliže odrediti samu funkciju zida. - ispričao je Šuta
15 tekstova, raspoređenih u pet poglavlja, predstavile su viša kustosica Muzeja grada Trogira Lujana Paraman i sveučilišna profesorica Povijesti umjetnosti Ita Praničević Borovac. Tri poglavlja su zastupljena u svakom broju, a povremeno su prisutni portreti i In memoriam. U ovom izdanju među portretima naći ćete na alpinista Antu Bedalova (Helena Martinac) i kontruktora Lovru Savina (Rogale, Knezić, Žanić, Acalija). Među aktualnostima je obilježena stota obljetnica rođenja Vjekoslava Omašića (Tonči Burić), zatim Kaštelanska planinarska društva (Snježana Plazonja), 100. obljetnica HNK Jadran (Ada Danek) te prosijecanje sućuraćkog Gaja (Ada Danek).
O arheologiji i povijesti te povijesti umjetnosti pisali su Katavić, Šuta, Kudelić, Radić Rossi, Bažoka, Tojčić, Carev, Kužić i Vujević Duvnjak. U rubrici In memoriam uredništvo se prisjetilo svojih nedavno preminulih članova, Marine Novak i Nikole Bekavca. Rubrika ljetopisi u ovom izdanju donosi ljetopise izdavača, pa tako Doroti Brajnov Botić Ljetopis društva Bijači, a Helena Martinac Ljetopis Muzeja grada Kaštela.
U pripremi je i novi zbornik, koji u najavi ima novi broj radova, a iz tiska bi trebao izići iduću jesen.
Foto: Ivana Topić