U sklopu Kaštelanskog kulturnog ljeta sinoć je u dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću održan Muzički kaleidoskop, spoj likovne i glazbene umjetnosti. Publici su svoje umijeće muziciranja predstavili glazbenici: Ana Kovačev, flauta, Matea Kasaić Drakšić, violina, Iskra Silvestri Valdevit, klavir, Domagoj Gušćić, umj. suradnik, klavir, dok je za svjetlosnu instalaciju zadužena umjetnica Jelena Kovačev.
Pred ispunjenim gledalištem, pojedinačno i zajedno glazbenici su izveli djela Ph. Gauberta, S. Prokofjeva, C. Reineckea, I. Stravinskog i F. Košćaka, a nakon svake izvedbe publika ih je nagradila aplauzom.
- Ovo je sad već 2. po redu naš koncert u sklopu Kaštelanskog kulturnog ljeta i nadamo se da nije zadnji. Ovog puta napravili smo suradnju između likovne i glazbene umjetnosti. Dodali smo instalaciju koja prati muzičke elemente kako bi ljudima bilo što jasnije i da obogatimo cijeli doživljaj. Program ej osmišljen uokvireno kao i prošle godine. Na početku i kraju će biti trio: klavir, flauta i violina, a između toga svaka glazbenica će predstaviti svoj solo: Iskra na klaviru će svirati Prokofjeva, ja ću svirati Reineckea, a Matea na violini svira Stravinskog. Koristimo element kaleidoskopa kako bi likovne i glazbene elemente povezali. Nadamo se pozitivnim reakcijama od publike i nadamo se da će im biti zanimljivo- kazala nam je flautistica Ana Kovačev studentica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, koja je kroz dosadašnje školovanje ostvarila brojne nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Ana. Matea i Iskra za početak su odsvirale „Medailles Antiques“ francuskog skladatelja Philippea Gauberta. Iskra je za solo nastup izabrala izabrala “Izabrani komadi iz Romeo i Julija: 10 komada za klavir“ ruskog skladatelja Sergeja Prokofjeva. Sljedeći na redu bili su Ana i Domagoj koji su odsvirali „Koncert za flautu i orkestar u D-duru“ njemačkog skladatelja Carla Reineckea, a potom i Matea i Domagoj sa izvedbom „Suita prema temama, fragmentima i komadima Giambatiste Pergolesija za violinu i klavir“ ruskog skladatelja Igora Stravinskog. Za kraj Ana, Matea i Iskra odsvirale su „Eglogue“ Fabijana Košćaka, studenta kompozicije i klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Gaubertov „Medailles Antiques“ Košćaku su bili inspiracija za „Egolgue“ jer je uvidio kako flauta i violina mogu činiti zanimljivu kombinaciju te naučio kako izbalansirati njihove boje.
Pored sjajnih izvedbi glazbenika publika je uživala u svjetlosnim instalacijama koje su pratile svaku izvedbu. Po uzor na popularnu igračku kaleidoskop nastao je Muzički kaleidoskop koji povezuje klasičnu glazbu i vizuale projicirane na papirima razmještenim u prostoru. Umjetnica Jelena Kovačev osmislila je svjetlosnu instalaciju u kojoj se neprekidno mijenjaju uzorci i prizori u skladu s atmosferom skladbi. Sinergija auditivnog i vizualnog postignuta je kroz igru apstraktnih detalja i svjetlosti. Ovaj pristup nudi publici zanimljivo iskustvo koje izlazi iz okvira tradicionalne umjetnosti.
- Uz glazbeni program biti će puštena projekcija raznih apstraktnih formi u kombinaciji sa papirima koja prati glazbu, njen ritam, melodiju, ali i neke osjećaje koji se kriju iza njih te kontekst koji se skriva iza svake skladbe. Ja sam sve ono što oni sviraju pokušala pratiti i bojim i oblicima- rekla je umjetnica Jelena Kovačev.
Glazbenici su oduševili publiku, a koliko je zaista publika uživala u koncertu svjedoči i zaista dugi gromoglasni aplauz koji su dobili nakon svake izvedbe, a posebno za izvedbu na samom kraju koncerta.
Foto: Ivana Topić
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.