U okviru programa Kaštelanskog kulturnog ljeta sinoć je u Muzeju grada Kaštela u dvorcu Vitturi otvorena izložba Dubrovačkih muzeja "Ilirska kaciga iz Zakotorca" autora dr. sc. Domagoja Perkića.
Nalaz vrijedne kacige potječe iz grobne gomile koja se nalazi u mjestu Zakotorac na Pelješcu. Grobna gomila je dio veće nekropole koja datira u vrijeme od kasnog brončanog do mlađeg željeznog doba. S obzirom na svoje karakteristike, kaciga se može pripisati III A2–a varijanti ilirskih kaciga, koje predstavljaju prepoznatljivo obilježje ratničke vojne opreme starijeg željeznog doba istočnojadranskoga priobalja te centralnog i zapadnog Balkana gdje su, osim kao dio obrambene opreme, bile statusni simbol vojno-političke aristokracije.
Kacige ovog oblika posebno su brojne na nalazištima u Dalmaciji i Hercegovini, zbog čega se pretpostavlja da su se na tom području nalazile i radionice za njihovu izradu koja je u tehnološkom smislu bila iznimno zahtjevna. Osim nalaza kacige koja potječe iz 4. stoljeća prije Krista pronađeni su i drugi vrijedni grobni prilozi.
Riječ je o izuzetno vrijednom nalazištu, sa specifičnom grobnom arhitekturom za koju su najbliže usporedbe zabilježene u Nakovani na Pelješcu i na Kopili na Korčuli. Istraživanja su obavljena u razdoblju od 2020. do 2022. godine, a njima je koordinirao Centar za prapovijesna istraživanja, uz sudjelovanje Dubrovačkih muzeja, Instituta za arheologiju i Odsjeka za arheologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te uz logističku pomoć udruge Hrvatski dom Viganj.
U programu Kaštelanskog kulturnog ljeta pripremili smo izložbu „Ilirska kaciga iz Zakotorca“. Ovo je nastavak naše suradnje s Dubrovačkim muzejima, mi smo gostovali kod njih, a imali smo i neke njihove izložbe ovdje kod nas. Zadnja izložba koja je bila kod nas je izložba „Moje Konavle“. Ova izložba je arheološke tematike i riječ je o jednom vrlo zanimljivom nalazu koji je prije par godina pronađen u mjestu Zakotorac pored jedne grobne gomile, a riječ je o ilirsko-grčkoj kacigi iz 4. stoljeća prije Krista. Nakon konzervacije i restauracije napravljena je izložba koja je gostovala u više muzeja u Hrvatskoj, a ovo ljeto ćemo ju imati priliku vidjeti u Kaštelima. Zanimljivo je i to da je nakon pronalaska ove kacige pronađena još jedna 2023. godine, tako da je zbilja riječ o jednom vrlo važnom lokalitetu koji je do sada bio slabo poznat, stoga se nadam se da će kolege iz Dubrovačkih muzeja sa suradnicima iz Zagreba i Slovenije nastaviti istraživanja i doći do novih arheoloških rezultata i nalaza - kazao je Ivan Šuta, ravnatelj Muzeja grada Kaštela.
Kacigu iz Zakotorca nakon arheoloških istraživanja bilo je potrebno što prije podvrgnuti konzervatorsko-restauratorskoj obradi s ciljem zaštite od propadanja kao i prikupljanja dragocjenih informacija o kulturnom, povijesnom i tehnološkom identitetu predmeta, stoga je odnesena u radionicu za metal Konzervatorsko-restauratorskog odjela Gradskog muzeja Vinkovci 2020. godine gdje je prošla kompletnu konzervatorsko-restauratorsku obradu.
Izniman nalaz ilirske kacige, koja je nakon dugotrajne konzervacije i restauracije predstavljena javnosti u tvrđavi Revelin 25. siječnja 2023. godine, kao i brojni drugi vrijedni grobni prilozi, dijelovi nošnje te nakita, rezultat su provedenih arheoloških istraživanja groba iz 4. stoljeća prije Krista u naselju Zakotorac na poluotoku Pelješcu u kojima je sudjelovao i Domagoj Perkić.
- Ovo je samo jedan mali segment cijele priče Zakotorca. Naime, već u drugoj godini iskopavanja u Zakotorcu na Pelješcu imali smo i malo sreće te našli kacigu. Konzervacija i restauracija kacige trajala je skoro godinu dana i bila je iznimno skupa, a neposredno pred Noć muzeja došla je u Dubrovačke muzeje. Htjeli smo na neki način pokazati vrijednost i lokaliteta i istraživanja i iskopavanja koja se tamo rade, te smo napravili ovu malu izložbu kao pokazatelj svega što se tamo radilo. Osim same kacige, pronađen je niz drugih nalaza i riječ je o iznimno bogatom lokalitetu u arheološkom smislu. Pronađeno je par tisuća jantarnih perli, staklenih perli, igala, fibula… Sve to izuzetno je bitno i vrijedno, pogotovo u smislu obogaćivanja fundusa Dubrovačkih muzeja. Međutim, ono što je još bitnije su brojne nove spoznaje o pogrebnim ritualima toga vremena, otprilike 5.- 4. st. pr. Kr., koji nam pokazuju neke običaje koji su bili u to vrijeme i koji se razlikuju od gotovo svih ostalih prostora. Uvriježeno je da su pokopavanja u željezno doba bila pod gomilama ili u nekropolama na ravnom, a ovo je nešto između gdje imamo kombinacije u prostorima koji sliče na gomile, a to nisu, gomile su bitno drugačije od svih ostalih, izgledaju prstenasto poput svadbene torte. Ima puno novih svari i spoznaja i to je u biti istinska vrijednost tih iskopavanja, kaciga je samo jedan od pokazatelja po kojima je ljudima najlakše dočarati vrijednost toga lokaliteta. Volio bih naglasiti da su ovo iskopavanja u kojima sudjeluju Dubrovački muzeji u organizaciji Centra za prapovijesna istraživanja u suradnji s Filozofskim fakultetom u Zagrebu i Institutom za arheologiju - istaknuo je dr. sc. Domagoj Perkić iz Dubrovačkih muzeja.
Za sve posjetitelje izložba „Ilirska kaciga iz Zakotorca" u dvorcu Vitturi ostaje otvorena do 4. rujna gdje osim kacige, imaju priliku pogledati kratki film u kojem je prikazan proces iskopavanja, a ulaz je slobodan.
Foto: I.T.