NEMA SLUŽBENE POTVRDE DA U KAŠTELANSKOM ZALJEVU IMA MEDUZA, AKO IH VIDITE PRIJAVITE IH
Posljednjih dana u nekoliko navrata primili smo informaciju od kupača kako su ih opekle meduze dok su bili na nekoj od kaštelanskih plaža u Lukšiću i Kambelovcu. Tragom te informacije kontaktirali smo Institut za oceanografiju Split, ali i Hitnu pomoć u Kaštel Starom kako bi doznali je li riječ o opeklinama od meduzama ili su od vlasulja, gdje smo dobili i upute što činiti u slučaju da građani dođu u kontakt sa istima.
> Čitatelji dojavili gdje ima meduza u kaštelanskom moru, Institut potvrdio
Da su Jadran preplavile kompas meduze, o čemu se dosta piše posljednjih dana, potvrdila nam je doktorica Olji Vidjak iz Instituta za oceanografiju u Splitu. No, za sada meduza nema u Kaštelanskom zaljevu. Kako je kazala Vidjak, do sada nisu dobili niti jednu dojavu o bilo kojoj vrsti meduze u moru na području Kaštela.
- Svako bi ohrabrila građane da nam dojave ukoliko sumnjaju da ih je tijekom kupanja opekla meduza. Mi imamo besplatnu mobilnu aplikaciju koja se zove RebrashNET na koju sa slikom mogu dojaviti sve pojave koje su uočili. Nama potom stižu georeferencirane slike tih pojava, znači odmah dobijemo lokaciju i znamo gdje nam se te pojave nalaze – kazala je Vidjak i dodala da inače Srednji Jadran nije problematična zona kada je pojava meduza u pitanju, jer je ovo oligotrofno područje, odnosno siromašno je nutrijentima.
Vlasulja
Iz Instituta pozivaju da građani dojave pojavu meduza
Aplikaciju RebrashNET stvorena kako bi olakšala komunikaciju građana sa znanstvenicima koji proučavaju tu tematiku te kako bi u stvarnom vremenu pružila sve relevantne podatke o njihovoj pojavi. Stoga je vrlo korisno postaviti pitanja putem aplikacije, te slati što više dojava znanstvenicima, ispričala je Vidjak.
Što se tiče ljeta kao sezone, meduze su trenutno u svom bujanju i to nekoliko vrsta koje mogu jako opeći, poput morske mjesečine, navela je Vidjak i dodala da dojavu o njima dobivaju sa svih dijelova Jadrana. Ima je oko Visa, Komiže, Brača, Korčule. Isto tako kompas meduze, koja se više javlja u pojedinačnim primjercima, ali na Sjevernom Jadranu.
Nekoliko poziva upućeno Hitnoj o opeklinama zadobivenim tijekom kupanja, sumnjaju na meduzu?
Kako nismo dobili službenu potvrdu da u kaštelanskom moru ima meduza, kontaktirali smo i Hitnu pomoć u Kaštel Starom, voditeljicu Antoniju Žanić. Kako nam je kazala, do sada nisu imali intervencija na hitnoj o opeklinama od meduze tek telefonske pozive gdje građane savjetuju što im je činiti u takvim situacijama.
- Nikako ne bi smjeli područje koje je opečeno meduzom polijevati vodom. U tom slučaju dolazi do pojačanja boli i u biti otrov koji je meduza ispustila se time još više širi, odnosno ulazi dublje u područje koje je zahvaćeno ubodom. Trebalo bi na to područje staviti oblog s medicinskim alkoholom ili doći na Hitnu da im mi pružimo pomoć, a do dolaska mogu žalom protrljati opečeno mjesto – kazala je Žanić.
Meduza
Meduza ili vlasulja?
Nije zgorega napomenuti da za razliku od opeklina vlasuljom, koja spada u vrstu morske trave reakcija na koži puno brže prolazi od opeklina meduzom koja prilikom dodira tijela ostavlja otrovne žalce koje je potrebno izvaditi. I reakcija na koži traje puno duže, pa čak do 10 dana.
Foto: Pixabay