U okviru programa Kaštelanskog kulturnog ljeta u prekrasnom ambijentu dvorca Vitturi sinoć je otvorena izložba pod nazivom „Afrička zbirka franjevačkog muzeja Tomislavgrad“.
Zbirka se sastoji od nekoliko stotina predmeta, preko deset tisuća fotografija i preko deset sati videozapisa, a od 2013. sastavni je dio stalnog postava franjevačkog muzeja Tomislavgrad.
Predmeti na izložbi složeni su po tematskim cjelinama. Na ulazu su predmeti za lov i ribolov s izvornim predmetima vojnom sjekirom, lukom, strijelom i ostalim predmetima koje koriste za lov, ali i u ratne svrhe. Izuzeto su zanimljivi predmeti za vračanje i različite obrede, a uz to su vezane i ritualne maske, a posebno važni za tu regiju su i ples i glazba. Svako selo, svaki narod, svako pleme ima svog starješinu, pa i ne čude prikazi starješina ali i njihovi predmeti. Skulpture su dosta prisutne u tradicijskom vjerovanju Luba naroda. Prema njihovom vjerovanju, kada netko umre, on ne napušta Zemlju već u nevidljivom obliku nastavlja živjeti. Oni koji su ostali nakon njega posvećuju mu skulpturu, obično s motivima onoga čime se čovjek za života bavio. Posebno zanimljivu i značajnu ulogu u njihovom tradicijskom vjerovanju zauzimaju žene, djevojke, o čemu svjedoči veliki broj skulptura, slika, a tu je također i nakit te predmeti iz svakodnevne upotrebe. Posebno atraktivni su predmeti od malahita i bjelokosti. Zbirka završava s predmetima koji su služili misionarima poput misionarskoga šešira i različitih posudica, krunica napravljenih od malahita te jaslica napravljenih od kore banane.
U okviru Kaštelanskog kulturnog ljeta večeras smo pripremili izložbu „Afrička zbirka franjevačkog muzeja u Tomislavgradu“. Riječ je o izložbi koja je nastala dugotrajnim prikupljanjem materijala franjevca koji su djelovali na prostoru DR Kongo. Godinama se količina tog materijala gomilala, zaposlenjem kustosa ona je sistematizirana i prezentirana javnosti. Inače veliki dio materijal je i dio stalnog postava franjevačkog muzeja u Tomislavgradu, a izložba je gostovala u nekoliko muzeja u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, u Zadru, Vukovaru, Požegi, Sinju, evo sada po prvi put u Splitu i ovdje će biti do kraja mjeseca. Meni je osobno iznimno zanimljiva jer je materijal izrazito raznolik. Postoji više različitih vrsta predmeta, zanimljiva su i videa koja prikazuju različite aktivnosti i svečanosti misija tako da to jedna prava ljetna izložba koja će biti zanimljiva i Kaštelanima, a i našim gostima – kazao je Ivan Šuta, ravnatelj Muzeja grada Kaštela
O tome kako je nastala izložba i koliko su se dugo skupljali materijali rekao nam je kustos Franjevačkog muzeja Tomislavgrad Stipan Dilber:
Već pedeset i četiri godine u DR Kongo kod naroda Luba djeluju franjevci hercegovačke franjevačke provincije. Oni su pri svakom povratku iz Konga sa sobom donosili neke od ovih predmeta i kroz pedeset i četiri godine stvorila se velika zbirka tako da smo ju mi u muzeju odlučili napraviti i staviti ju u dio našeg stalnog postava, a od viška materijala odlučili smo napraviti jednu gostujuću izložbu tako da i na širem prostoru pokažemo ljudima malo bogatstvo tog područja naroda Luba. Za razliku od većine afričkih zbirki, u našoj izložbi, predmeti su pokloni koje su franjevci dobivali za različita dobročinstva koja su radili. Naime, dok su oni bili u Kongu, osim svećeničkog posla, gradili su mostove, škole, crkve, domove za nezbrinutu djecu, tako da nakon učinjenog dobročinstva domorodački narod nosio im je poklone. Kod njih je sramota i velika uvreda odbijanje poklona tako da se s vremenom unijelo jako puno predmeta koje su oni prebacivali na europski kontinent. Oni su te predmete po Hrvatskoj, BiH i zapadnoeuropskim zemljama davali dobrotvorima, a od viška stvorila se jedna vrlo zanimljiva izložba.
Kustos Dilber napomenuo je kako je ovo već šesto gostovanje ove izložbe u Republici Hrvatskoj, a po povratnim informacijama od kolega iz drugih muzeja izložba je jako posjećena, te se nada da će u ovom ljetnom periodu u Kaštelima jednako tako biti posjećena od strane domaćeg stanovništva, ali i gostiju.
Izložbu će biti moguće razgledati u polivalentnoj dvorani kaštela Vitturi od 4. do 31. srpnja.
Foto: Andrej Valentić
Video: Kaštela TV