Prostor Nadbiskupskog kaštela u Kaštel Sućurcu sinoć je bio popunjen zainteresiranima na predstavljanju nedavno objavljenje znanstveno-popularne monografije Hrvatska vinska kultura.
Uz autoricu doc. dr. sc. Tanju Baran, novinarku, radijsku voditeljicu i urednicu Hrvatskoga radija Sljeme, stručnjakinju za hrvatsku vinsku kulturu te dobitnicu Večernjakove ruže, knjigu je predstavila Renata Dobrić, ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela. Prilikom predstavljanja monografije kaštelanski vinari izložili su svoja vina. Publika je posebno uživala u glazbenom dijelu programa u kojem su nastupali Miroslav Miše, Marija Miše i Radenko Lovre Jokić, koji su izveli vinu i vinogradima posvećene pjesme poput "In vino veritas", "Zato braćo, pijme ga", "Večeras je naša fešta", "Croatio iz duše te ljubim"…
Prema riječima autorice znanstveno-popularna monografija Hrvatska vinska kultura napravljena je kao sasvim nova u hrvatskom javnom prostoru, zato što ovakvih knjiga kakva je ova do sada u Hrvatskoj nismo imali. Naime, knjige posvećene vinu su uglavnom ili agronomske ili komercijalne knjige u kojima se reklamiraju vinari, vinogorja, lijepe sorte, dobre etikete, a ovo je knjiga koja govori o životu uz vino, o hrvatskom identitetu uz vino. Opisuje se razvoj vinske kulture u svijetu, način na koji je utjecala na hrvatski dio, kako su Hrvati od dolaska na ove prostore u VII. stoljeću prihvatili vinovu lozu kao svoju i to na cijelom hrvatskom prostoru. Nadalje, govori o mnogim vinogradarskim običajima diljem domovine, o vinskim svecima, zastupljenosti vina u Bibliji, „pijačkim društvima“, hrvatskoj vinskoj kulturi u umjetnostima: književnosti, likovnosti (kiparstvo, slikarstvo, karikatura, fotografija, primijenjeni dizajn) te glazbi. Posebnost su i prijateljske pajdaške regule: Križevački štatuti, Varaždinski fureš, Zagrebačka puntarija, Ivanečka smešancija, Krapinski vandrček, Turopoljski štatuti, Koprivničke regule i Svetojanska lumparija, kao i Veliki ritual o krštenju mošta.
„Sve te vinske tradicije nisu jednako zastupljene u cijeloj Hrvatskoj, ali nema hrvatskoga kraja u kojem nemamo nešto vezano uz vino. Zaključujem da je vino kao nogomet, o njemu svi sve znaju, o njemu svi imaju mišljenje, imaju što reći i svi su najbolji izbornici. Svi su bili u nekoj dobroj konobi, svi su pili dobro vino, svi su bili u vinskom podrumu ili su bili u nekoj kleti…Život uz vino, uljudba uz vino i zajedništvo uz vino je ono što je bitno u cijeloj ovoj priči, sama kapljica mi je manje bitna“, pojašnjava Tanja Baran
Ravnateljica Renata Dobrić zahvalila se direktorici turističke zajednice Nadi Maršić, potpredsjednici gradskog vijeća Doris Grgurin te svim vinarima koju su večeras donijeli svoja vina.
„Uz pomoć ove knjige autorica povezuje sjever i jug. Ona je u svojoj znanstveno-popularnoj monografiji istražila hrvatsku vinsku kulturu od VII. stoljeća. To je posebno važno za ove naše prostore koji su kolijevka hrvatske državnosti. U knjizi ćemo saznati od kada se to sadilo oko Putalja i svih starohrvatskih crkvica po padinama Kozjaka kao i naravno o Križevcima, Križevačkim statutima… Ovom pričom predstavljamo i naše kaštelanske vinare, a kako je autorica ujedno i novinarka i urednica Hrvatskog radija Sljeme i organizatorica brojnih događanja ona će sve naše vinare koji su večeras izložili svoja vina promovirati kako bi se što dalje širila priča i o našem kaštelanskom crljenku, i o svim vinogradima podno Kozjaka.“
Autorica se na kraju još jednom zahvalila ravnateljici Renati Dobrić, pjevačima koji su svojom izvedbom upotpunili ovu večer, svima koji su došli te održala zdravicu po Križevačkim štatutima „ svojim pajdašima koji su se danas susreli u povodu ove knjige“.
Foto: Marko Moravec