Višednevnoj manifestaciji "Dani Hrvata Bunjevaca u Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji", trećeg dana trajanja, svoja vrata su otvorila i Kaštela. Manifestacija se realizira sa Splitsko - dalmatinskom županijom i Gradom Kaštela, a ovog utorka, u Kulturnom centru, nekoliko različitih sadržaja je predstavljeno u jednoj manifestaciji.
Susret rasutih Hrvata Bunjevaca i njegovog bogatstva u različitosti i specifičnostima kulturnog identiteta, posljednjih dana u lipnju doveo je manifestaciju "Dani Hrvata Bunjevaca" u Split, Solin i Kaštela. Na ovaj način Splitsko-dalmatinska županija simbolično upija opojne mirise Bačke i Vojvodine, zlatno klasje dozrjelog žita ovijeno melodioznim zvucima tambure, gizdavih nošnji i zvukove kopita vranaca.
U ime organizatora, voditelj Hrvatske matice iseljenika - podružnica Split Ante Ćaleta, predstavio je kaštelanski program: - Predstavlja nam se Zavod za kulturu Vojvođanskih Hrvata, predstavlja nam se Hrvatska riječ kao novinsko izdavačka ustanova, zatim KUD Matija Gubec te tamburaši iz Subotice. Iz nabrojenog vidimo da je riječ o višesadržajnoj manifestaciji, koja govori o retrospektivi jedne zajednice koja egzistira u Vojvodini i Bačkoj. Hrvati Bunjevci su sastavni dio corpusa hrvatskog naroda, koji su se podijelili u tri grane, Podunavske Bunjevce, Primorske Bunjevce i Dalmatinske Bunjevce, koji su s prostora zapadne Hercegovine i Dalmatinske Zagore prije više od 400 godina pod vodstvom fra Andrije Dobočca, napustili ovaj prostor i nastanili se u Bačkoj. - ispričao nam je Ćaleta te nadodao zahvale: - Zahvalio bih večerašnjim suorganizatorima Matica Hrvatska - ogranak Kaštela i njihovom predsjedniku Miliju Novaku, KUD-u Ante Zaninović i KUD-u 7 Kaštela.
Među istaknutim gostima iz Vojvodine, bila je i ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković: - Bački Bunjevci kao gosti u Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji, zapravo su došli na grudu iz koje su iz splitskog zaleđa prije neka četiri stoljeća krenuli put plodne ravnice, mi kažemo danas Panonskog mora. Budući da smo primljeni otvorenog srca, zapravo smo došli svoji k svojima. Programom pokušavamo pokazati našu živu baštinu, sačuvanu kulturu, iako smo imali krizu opstanka. Jedan od problema svakako je položaj Bunjevaca Hrvata. Nas je danas oko 40000 u Srbiji, koji čuvamo svoju kulturu i baštinu preko jezika i manifestacija. Četrdesetak kulturnih udruga održava preko stotinu manifestacija, a jedna od najvećih je Dužijanca, to je završetak žetve žita, kada dolazimo u Crkvu i zahvaljujemo Bogu. Poznata je i naša umjetnost u tehnici slame, naše žene slamarke izrađuju nakit, ukrase, slike, krune i drugo. Danas ovdje donosimo tabmure, ali i našu riječ naših znanstvenih i informativnih institucija. - iscrpno je ispričala Čeliković
Hrvati Bunjevci uspješno izdaju i informativno politički tjednik kojeg je predstavila glavna urednica Zlata Vasiljević: - To je tjednik koji piše o životu i radu hrvatske nacionalne manjine u Srbiji od 2002. godine. Trudimo se stići do svih mjesta u kojima žive pripadnici hrvatske zajednice. Mi smo raštrkana zajednica, a nema većeg mjesta u Vojvodini a da u njemu ne živi barem nekoliko Hrvata. Pišemo o kulturnim, političkim, društvenim temama, ali i odnosima Srbije i Hrvatske. - ispričala je Vasiljević
Uz Katarinu Čeliković i Zlatu Vasiljević, bogatu kulturu i identitet Hrvata Bunjevaca predstavili su i Ivica Dulić - tajnik Hrvatskog kulturno prosvjetnog društva Matija Gubec, Ladislav Suknović - bivši predsjednik Hrvatskog kulturno umjetničkog društva Matija Gubec, Mira temunović - voditeljica Hrvatske glazbene udruge "Festival bunjevački pisama" te Ljubica Vuković Dulić - predsjednica Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame.
U ime Grada Kaštela poklone je uručio predsjednik Matice Hrvatske - ogranak Kaštela Mili Novak te naglasio: - Njegovanje kulture i hrvatskog jezika su osnova očuvanja nacionalnog identiteta, zato je nama kao suorganizatorima drago da imamo priliku upoznati se s kulturnim životom Hrvata u Vojvodini kroz prezentaciju rada njihovih kulturnih institucija, Zavoda za kulturu Vojvođanskih Hrvata i Izdavačke ustanove Hrvatska riječ, a uz pratnju tamburaškog ansambla Matija Gubec.
Večer ispunjenu koreografijama folklornih plesova i tradicionalnim nošnjama uz već spomenute goste HKPD Matija Gubec, obogatili su i KUD-ovi "Ante Zaninović" i "7 Kaštela".
Foto: Ivana Topić