U županiji je predstavljena nova trasa metroa koja bi spajala četiri grada Split, Solin, Kaštela i Trogir gdje bi se od Splita do Kambelovca koristila postojeća željeznica, a potom bi se gradila nova dijelom posred magistralne ceste pa stupovima prema Trogiru te prema zapadnom dijelu zračne luke. Ima li ova trasa potencijala, znat će se sljedeći tjedan kada će biti predstavljena i gradonačelnicima gradova kroz koje bi metro prolazio.
Nova trasa metroa izrađena je u vidu prezentacije na temelju google maps mjera i to prema ideji inžinjera geodezije Drage Butorca i arhitekata Ivana Jurića i Ante Kuzmanića iz Splita. Gradilo bi se 11 kilometara željeznice od Kaštel Kambelovca do ulaza u Trogir, a potom prema zračnoj luci. Kako je zamišljena, o čemu se vodilo računa i koje su prednosti ovog projekta u odnosu na šest dosadašnjih varijanti kazao nam je sam Kuzmanić.
- Nema otkupa zemljišta ili jako malo na dijelu uz aerodrom i to uglavnom je riječ o poljoprivrednim zemljištima na kojima bi se postavili stupovi. Nema rušenja objekata. U niti jednom momentu ne treba zaustavljati promet jer bi se zaustavila samo jedan traka za cijelo gradilište. Ideja čitavog projekta je Trogir, Kaštela, Solin i Split pretvorili u metropolitanski prostor, jer bi brzina povezanosti rasteretila cestovne dionice – rekao je.
- Metro bi iz Splita do Kambelovca vozio postojećom željezničkom trasom, a mi smo ispitali trasu od Kambelovca do Trogira, odnosno zračne luke. Vlak koji vozi iz Splita se u jednom momentu u pothodniku odvaja od magistralne ceste i potom ide prema Kozjaku i tu smo napravili odvojak koji ulazi na magistralu cestu. Dalje, bi se išlo magistralnom cestom i to otokom između dvije trake koja je širine tri metra – ispričao je Kuzmanić i dodao da bi se potom do ulaza u Trogir postavili stupovi koji se zabodu u zemlju i montažnim gredama spajaju na razmaku od 25 do 40 metara udaljenosti.
Sa stanicama kroz Kaštela uz parking za aute
- Na mjestima gdje se nalaze nadvožnjaci, obzirom da one imaju petlje, metro bi išao ispod ceste kroz pothodnik. Željezničke stanice smo riješili gdje su nathodnici, odnosno prijelazi. Tako da kaštelanski pješaci mogu doći do stanice, dok smo ispod ili u razini riješili parkinge. Na jednoj i drugog strani. Time će se moći ostaviti auto i koristiti željeznica od Splita do Trogira – naveo je.
- Za razliku od svih dosadašnjih varijanti ušli smo na aerodrom sa zapadne strane, od strane Trogira. Na stupovima smo došli do terminala Zračne luke i to na pješački nathodnik gdje bi se ukopčali na njegovu visinu sa strane parkinga - rekao je Kuzmanić.
Metrom od Splita do Trogira za pola sata
Iako je ideja metrom rasteretiti cestovni promet, Kuzmanić naglašava da je i brzina dolaska iz jednog grada u drugi vrlo važna, kako za lokalno stanovništvo tako i za turiste koji dolaze u zračnu luku i dalje idu prema željenim destinacijama.
- Brzina metro može biti do 120 kilometara na sat, a recimo s brzinom od 90 kilometara, od zračne luke do Splita treba pola sata. Uz to, uzeli smo za primjer münchenski metro koji sa tri vagona može prevesti 640 ljudi sa stojećim ili sjedećim mjestima – rekao je Kuzmanić dodajući kako je prezentacija trase predstavljena županu Blaženku Bobanu te da će se trasa predstaviti i gradonačelnicima gradova kud prolazi metro. Ukoliko daju zeleno svjetlo, sa ovom trasom će se ići prema Hrvatskim željeznicama.
Video: Arhitektonski ured Ante Kuzmanić
Foto: screenshot AUAK