KLIMATSKE PROMJENE JAKO UTJEČU NA MASLINU
U sklopu Kreativnog proljeća povodom Praznika cvijeća u dvorcu Vitturi sinoć je održano stručno predavanje o klimatskim promjenama, odnosno kako one utječu na biljni svijet te je li ih moguće prepoznati. Gosti predavanja kojeg je organizirala Turistička zajednica Kaštela bili su doktorica Višnja Vučetić, meteorolog Marko Vučetić te magistar znanosti Stanislav Štambuk.
Da su klimatske promijene jako bitne te da ih treba pratiti ne samo na lokalnim mjernim jedinicama nego i globalnoj razini i to one središnje godišnje, kazala je doktorica Višnja Vučetić govoreći kako ih prepoznati.
- Vrlo jednostavno ih možemo prepoznati. S postaje koje imaju barem 100 godina mjerenja promatramo i vidimo da li je došlo do porasta srednje godišnje temperature. Isto tako promatramo promijene i u svijetu, odnosno vidjeti koliko je globalna temperatura porasla i koliki je iznos globalnog zatopljenja. Već sad u Hrvatskoj možemo reći da je to negdje oko 1 stupanj Celzijev. To se ljudima čini malo, ali ako se gleda prosječnost onda je taj porast znatan – kazala je Vučetić
Biljke uvelike mogu pretkazati, predvidjeti i prognozirati vrijeme kazao je meteorolog Marko Vučetić govoreći o temi „Praksa zna koliko će sati biti“.
- Klimatske promijene utječu na sve biljke, tako i one cvjetnice, pogotovo na one proljetnice. One pokažu svoje najljepše ruho prerano, pa ih zakašnjeli zimski dah nažalost odnese. Kod drugih vidi se pomak u fenofazama, bilo da se radi o cvjetanju, listanju, pa čak i o berbi kod nekih biljaka. Nekad kasne, nekad rane, a nekad nažalost stradaju to je ono najgore što očekujemo od klimatskih promjena - naveo je meteorolog Marko Vučetić.
Klimatske promjene jako utječu na maslinu
- Klimatske promjene zadnjih godinu jako puno utječu na maslinu. Toliko se poremetila vegetacija, fenofaze masline. Maslina ranije cvate i počne s vegetacijom i nema ni mira u zimskim mjesecima, što nije dobro. Kako će se to odraziti u buduće to je pitanje znanstvenika. Vjerujem da će se areal maslina proširiti negdje i prema sjeveru. Mnogi poljoprivrednici i maslinari kažu kako je cvala maslina bit će jako puno maslina, to se ne može znati, jer upravo zbog temperatura tijekom zimskih mjeseci koje nisu bile niske, a povoljne su za maslinu, može se dogoditi da puno cvijeta otpadne. Kad ima snijega i kad su dobre zime, to su najrodnije godine – među ostalim kazao je magistar znanosti Stanislav Štambuk.
Ovo događanje uz Turističku zajednicu Kaštela organizirano je uz potporu Grada Kaštela i suorganizatore SŠ Braća Radić, udruge Lijepa naša Kaštela i Bijaći, Odgojno - obrazovne ustanove Kaštela, OŠ Ostrog i Botanički vrt. Kao i pokroviteljstvo Splitsko-dalmatinske županije, Županijske Turističke zajednice i Ministarstva poljoprivrede i šumarstva. A upravo u sklopu događanja Kreativnog proljeća, a povodom Praznika cvijeća bila je ideja govoriti o klimatskim promjenama, kazala je direktorica Turističke zajednice Nada Maršić.
- Stigli su nam vrlo stručni predavači i ljudi koji jako puno znaju o klimatskim promjenama jer se time bave dugi niz godina i kao meteorolozi i kao stručnjaci u poljoprivredi. Tako da možemo usmjeriti svoja promišljanja kako ćemo postupati u budućnosti i kako se prilagoditi klimatskim promjenama – rekla je Maršić naglasivši kako i turisti prate situaciju s vremenom.
- Mi još uvijek imamo sreću da udari klimatskih promjena i oscilacije još uvijek nisu toliko jako izražene na našem području. Na jedan način smo sa svim dosadašnjim promjenama klime jako dobro prošli. Turisti iz sjevernijih zemalja itekako znaju imati lošije vrijeme nego kod nas i zato i dolaze na Jadran i biraju Hrvatsku i kao klimatski prihvatljivu destinaciju.
Foto: Ivana Topić