Počela je "Školica za mame i tate" koju uz podršku Grada Kaštela, organizira udruga Kućica sretnog djetinjstva. Školica i ovog puta okuplja niz stručnjaka, s ciljem jačanja roditeljskih vještina, a sinoć je otvorena u novouređenom Kulturnom centru, predavanjem socijalnog pedagoga i psihoterapeuta Tonija Maglice. Ciklus će imati i humanitarni karakter te će sudionici biti u mogućnosti pomoći obitelji Palada.
Treći ciklus "Školice za mame i tate" započeo je ovog ponedjeljka, predavanjem doc.dr.sc. Tonija Maglice. Ovaj otac dvoje djece, suprug, socijalni pedagog, psihoterapeut, zaljubljenik u svoju struku, nastavnik na fakultetu, Kaštelanin koji je radio 10 godina u Maestralovoj podružnici dječjeg doma za nezbrinutu djecu "Miljenko i Dobrila", u svojem predavanju iznio je temu "Mentalno zdravlje djece rane i predškolske dobi".
Na pitanje koji su po njemu najveći izazovi kada je u pitanju mentalno zdravlje djece rane i predškolske dobi, profesor Maglica odgovara: - Čini mi se da nas u krivom smjeru vodi pretjerano prezaštićivanje djece, ta hiperprotektivnost i onda posljedično tome, nepripremljenost djece za život. Taj odgoj bez granica čini našu djecu ranjivom kada je u pitanju mentalno zdravlje. Studije nam govore da nam odrastaju mladi ljudi koji su anksiozni, depresivni, ne znaju se nositi s normalnim životnim nedaćama. Zašto? Kroz djetinjstvo ih nismo opremili vještinama za život. - objašnjava Toni Maglica
Vještine koje je spomenuo, a kasnije u predavanju objasnio, odnose se na socijalne, emocionalne, komunikacijske, radne i životne vještine. Uz sve to, stavio je naglasak i na digitalne vještine, za koje kaže, nisu najgore na svijetu, ali kod djece rane i predškolske dobi su više štetne nego korisne. Ono što je djetetu potrebno je igra i to s naglaskom boravka u prirodi, gdje se dijete može neometano kretati, trčati, padati, vrtjeti, odnosno u potpunosti s prirodom saživjeti.
Predsjednica udruge Marlena Miletić, nakon predavanja osvrnula se na važnost onoga što su okupljeni imali priliku čuti: - Danas smo razgovarali o važnosti mentalnog zdravlja djece rane i predškolske dobi, što potvrđuje nositelj predavanja docent Toni Maglica, profesor na Filozofskom fakultetu u Splitu. Ono što je jako važno je to, što iz ovog predavanja nismo saznali samo što ne smijemo raditi, nego i što trebamo raditi prilikom odgoja djeteta. Jako je zanimljivo bilo osvijestiti si povratak na nekakve bazične postavke, koje smo svi u suvremenom svijetu otpustili. Moj dojam s kojim ću ja izaći s ovog predavanja je to da je uvijek nedovoljno naglašena važnost igre djeteta. Mi odrasli trebamo smanjiti hiperprotektivnost koja je postala prava epidemija. - poručila je Miletić
Noviteti u Školici su predavanja namijenjena članovima, a Miletić naglašava: - Ne želimo da to demotivira ostatak zainteresirane javnosti, dapače pozivamo svih da se učlane, kako bi ova zajednica postala još veća i konstruktivnija. Javljanjem na mail udruge ili putem društvenih mreža možete se učlaniti, vrlo smo fleksibilni po tom pitanju, a skeniranjem barcoda i uplatom jednokratne uplate od simboličnih 13 eura. S time pomažete osmišljavanju novih aktivnosti i razvoju i podršci u radu ovakvih neprofitabilnih udruga.
Pred polaznicima Školice, još su i predavanja Tamare Slavinjak u utorak, 7. svibnja, zatim Maje Jakšić, Andree Sorić i Duška Ilijevića, sve redom stručnjaka iz područja ranog odgoja i obrazovanja.
Tamara Slavinjak je specijalist rane intervencije, trenutno radi kao odgojitelj djece rane i predškolske dobi, a s početkom u 18 sati, iznijet će predavanje na temu Važnost rane intervencije u djetinjstvu.
Ove aktivnosti imaju i svoj humanitarni karakter, a ovoga puta Udruga pomaže obitelji Palada. Riječ je o samohranoj majci petero djece, od kojih je dvoje autistično. Otac je preminuo prošle godine, a ovoj predivnoj majci, čija snaga duha zadivljuje i inspirira, potrebna je i dobrodošla svaka pomoć. Stoga su organizatori na ulazu postavili plakat na kojem je barcode preko kojeg se novac uplaćuje direktno Nadi Paladi.
Foto: Ivana Topić