OBJAVLJEN KONCERTNI DIO PROGRAMA
Šest izvođača najavljeno je kako će nastupiti na ovogodišnjem Lovestock Festivalu koji će se „pod kapom“ Kaštelanskog kazališta održati u prekrasnom ambijentu Nove luke (porat) u centru Kaštel Starog od 11. do 13. srpnja 2024. godine uz besplatan ulaz za sve posjetitelje.
Tijekom proteklih godina Lovestock Festival je iz okupljanja i druženja glazbenika izrastao u događaj koji ima reputaciju jednog od najboljih malih festivala u regiji.
Očekuju nas do sada najveća glazbena imena koja garantiraju odličnu zabavu svim uzrastima, a koncertni program podijeljen je u tri festivalske večeri koje će započeti točno u 21 sat pa će tako prvog dana, u četvrtak, 11. srpnja nastupiti Darko Rundek i Brain Hollidays, u petak, 12. srpnja će programsku večer započeti Kries, a nastaviti Eleven, dok će u subotu, 13. srpnja večer otvoriti Atomsko sklonište koje će na pozornici zamijeniti Grim Burns
Četvrtak, 11. srpnja
Darko Rundek Karijeru je započeo 70-ih kao pjevač i gitarist, a kasnije i kao autor i skladatelj u legendarnom novovalnom zagrebačkom bendu Haustor. U Haustoru je većinski pisao tekstove pjesama dok je Srđan Sacher pisao glazbu. Objavili su četiri albuma: Haustor 1981., Treći svijet 1984., Bolero 1985. Tajni grad 1988. Haustor je poznat po svojim konceptualnim i hermetičnim poetskim tekstovima koji obiluju humorom i ironijom tadašnjeg sistema i društva što i potvrđuje činjenica oznake šunda i zabrane izlaska pjesme Radnička klasa odlazi u raj prvog albuma. Haustor je eksperimentirao s glazbom, instrumentima i utjecajima stranih i domaćih novovalnih ritmova.
Nakon odlaska u Pariz, Rundek radi na solo materijalu, a prvi solo album Apokalipso izlazi 1997. Album je odlično prihvaćen i bio je nominiran za Porin 1998. u čak 6 kategorija od kojih je osvojio 4 (za pjesmu godine, najbolju mušku izvedbu, hit godine i najbolji video spot).
2000. objavljuje svoj drugi solo album U širokom svijetu, a svoj treći solo album Ruke objavljuje je 2002. godine. Sljedeći je album objavljen tek 2015. godine pod imenom Mostovi, a sniman je u Rundekovom studiju u Povljama na Braču. Album je nagrađen Porinom za najbolji album alternativne glazbe, a spot pjesme Ima ih u režiji Radislava Jovanova Gonze, proglašen je najboljim video spotom 2016. godine.
2020. Rundek & Ekipa objavljuju dvostruki EP "Brisani prostor". Svaki od dva EP-a sadrži po pet snažnih pjesama. „Brisani prostor“ mnogi smatraju jednim od njegovih najboljih uradaka i najboljim albumom 2020. godine.
Brain Holidays pioniri su reggae glazbe u Hrvatskoj, a osnovani su sad već daleke 2000. godine. Iza sebe imaju na stotine odsviranih festivalskih i samostalnih koncerata i pet studijskih albuma u izdanju Dallas Recordsa.
Album "Jamaican Connection" snimljen je u najboljem studiju na karipskom otočju Tuff Gong (Kingston, Jamajka) kojeg je osnovao legendarni Bob Marley, a na njemu su ugostili vrhunske glazbenike poput Italee, Hornsmana Coyotea, Alejandra Buendije, Kandžije i Brice. Za vrijeme boravka na Jamajci bend je nastupio i na Italee & The Circle of brethrens festivalu u Kingstonu.
Kroz proces snimanja albuma u Tuff Gong studiju Brain Holidayse je vodio ton majstor Roland McDermott, koji je ujedno i tonac Morgan Heritagea, Koffee te Juliana Marleya, jednog od Marleyevih sinova. Pripreme za snimanje petog albuma, put na Jamajku i proslavu 20 godina djelovanja benda trajale su dvije godine. Cijeli projekt etnomuzikološki je promatran i pretočen u diplomski rad na Muzičkoj akademiji te je snimljen dokumentarni film “Bite Of Paradise”. Album "System Error“ nominiran je za diskografsku nagradu Porin 2018. u kategoriji za najbolji album alternativne i klupske glazbe, a kao jedan od highlighta karijere treba istaknuti i nastup na glavnoj pozornici Sunsplash Rototoma, najvećeg svjetskog reggae festivala.
Glazbu Holidaysa inspiriranu zlatnim periodom roots reggaea prate šareni tekstovi, od ozbiljnih angažiranih pa sve do zajebantskih i ljubavnih s neizostavnim lightmotivima pozitivnih vibracija i vjere u bolji i sretniji svijet. Live nastupi koji tjeraju na ples su jedan od najjačih aduta ovog mnogočlanog benda, a muskulfiber je zagarantiran.
Petak, 12. srpnja
Kries je hrvatski etnosastav. Formirao ga je 2002. godine osnivač i frontmen LEGEN-a. Sastav nosi ime po tradicijskom obredu koji se svake godine slavi između Jurjeva i Ivanja - krijesu. Nadahnuće pronalaze u melodijama i tekstovima tradicijskih pjesama, slavenskoj mitologiji, dinarskom i mediteranskom ritmu.
Napravili su glazbu za film Branka Ivande "Konjanik".
Svjetski najutjecajniji časopis posvećen world musicu u suvremenoj glazbi "fRoots Magazin" za Kries je napisao: "Sve pjesme možda dolaze iz tradicije, no način na koji su izvedene posjeduje svu snagu i strast najboljeg punka. Zvuče kao da im sam život ovisi o svakom udarcu, svakoj noti. Čak i kada pjevač smekša svoj glas, zrak je ispunjen prijetećom atmosferom koja se samo pojačava kada gitara krene ubojitim, vijugavim riffom. Pjesme su im možda stare, no bend ih kleše u simbole jednako relevantne danas kao i onda kad su prvi put zapjevane. Moderna glazba s dubokim korijenima. A Kries je rock bend, jedan od najpotentnijih koji ćete vjerojatno čuti. Nemojte nikada posumnjati u to."
"RootsWorld" je o Kriesu napisao: "Slušatelji će teško naći usporedbu s Kriesovom glazbom. Snažno muževno pjevanje i napjevi podsjećaju na gregorijanske korale te norveške napjeve paganskog world-music benda Ym:Stammen. Perkusijski temelji pjesama podsjećaju me na grmljavinu brazilskog Nação Zumbi. Iako različite tradicije, što je posve sigurno, one ukazuju na raznolikost globalnog sela koje Kries zahtjeva i slavi... Kries se kreće izvan kategorizacije što njihovu glazbu čini dokumentom koji gori vječnom vatrom. ...perskusije prožimaju tradicionalne pjesme takvom težinom da Kries zvuči kao kakav soundtrack za ekstatične balkanske rituale."
ELEVEN je samostalni live act ABOP-ovog bubnjara Ivan Levačića. Njegovu produkciju karakterizira zvuk techna, IDM-a, electra i drugih žanrova elektroničke glazbe sa odmjerenom dozom acida. čvrsti, plesni grooveovi i bass dionice isprepliću se sa emotivnim, filmskim temama i poletnim sekvencama analognih sintesajzera. Levi je ostavio već duboki trag na domaćoj glazbenoj sceni kao autor i aktivan član bendova ABOP, Chui i Kries, nekadašnji bubnjar bendova Pridjevi, Lollobrigida, Pips, Chips & Videoclips i Mayales te prateći bubnjar Natali Dizdar i Dine Dvornika. ELEVEN svoju glazbu izvodi uživo uz pomoć sintesajzera, sekvencera, samplera i ritam mašina. Osvojio je i nagradu Ambasador 2020 za najperspektivniji autorski projekt..
Subota, 13. srpnja
Atomsko sklonište, pulska rock-skupina, osnovana 1976. Članovi prve postave bili su Dragan Gužvan (solo gitara), Bruno Langer (bas gitara), Eduard Kancelar (klavijature), Saša Dadić (udaraljke),Sergio Blažić (glas), Rudolf Grum (prateći glas). Skupina je sa svojim hitovima (Treba imat dušu, Žuti kišobran, Pomorac sam majko i dr.) bilježila uspjehe u cijeloj ondašnjoj Jugoslaviji, surađivala s poznatim svjetskim glazbenicima, snimala i nastupala u inozemstvu, a 1990-ih osobito u SAD-u, gdje je pjesma Chinese Bike dospjela na američku ljestvicu Top 100.
U početku je idejni vođa i tekstopisac bio Boško Obradović, no od 1981. vodstvo te pisanje stihova i glazbe preuzima Langer. Time započinje drugo razdoblje u povijesti skupine, koje traje do Blažićeve smrti 1987., nakon čega Langer ostaje jedini član iz izvorne postave. Zbog Blažićeve smrti Atomsko sklonište započelo je suradnju s pulskom Ligom protiv raka te svake godine u Puli organiziraju humanitarni glazbeno-sportski Memorijal »Serđo Blažić Đoser«. Albumi: Ne cvikaj generacijo (1978), Infarkt (1978), U vremenu horoskopa (1979), Atomska trilogija (1980), Extrauterina (1981), Mentalna higijena (1982), Space Generation (1983), Zabranjeno snivanje (1984), Jednom u životu (1985), This Space Ship (1987), Criminal Tango (1990), East Europe Man (1992), Terra mistica (1995).
Grim Burns projekt je mladog glazbenika Ante Cinottija koji će se na pozornicu Lovestock festivala popeti zajedno sa svojim prijateljima glazbenicima.
Njihovu glazbu najbolje je opisati kao moćnu, ali u isto vrijeme profinjenu, ispunjenu sirovim emocijama i istinskom strašću. Neprestana želja za stvaranjem nečeg drugačijeg je ono što bi vas najviše trebalo privući. Eksperimentiranje je jedna od glavnih karakteristika što znači da se njihova glazba također može opisati kao nepredvidiva.
Prvi album Dance Of a Clown objavili su 2021. godine, a kako doznajemo, ovih su dana u studiju gdje rade materijal na svom novom albumu.
.
Nesumnjivo je da Lovestock Festival raste iz godine u godinu na zadovoljstvo brojnih posjetitelja koji će ove godine posjetiti Novu luku u Kaštel Starom, a važno je napomenuti kako je ulaz na sva događanja i ove godine besplatan za sve posjetitelje. Da sve bude odlično organizirano pobrinuti će se organizacijski tim festivala te pokrovitelji i sponzori – Grad Kaštela, Turistička zajednica Kaštela, CEMEX, Marina Kaštela, Red Lion Pub i Konoba Lemo.
Kaštelanski festival ljubavi svake godine posveti pažnju i djeci, umjetnicima, sajmu vinila, ali o tome ćemo pisati nekom drugom prilikom.