U prva dva mjeseca na području PU splitsko-dalmatinske zbog vožnje u alkoholiziranom stanju kažnjena su 644 vozača.
U prva dva mjeseca policijski službenici su tijekom redovnih nadzora prometa i posebno planiranih akcija, utvrdili i sankcionirali 12 040 prometnih prekršaja od čega 2745 prekršaja vezanih uz brzinu i 1977 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, 586 prekršaja vezano uz korištenje mobitela.
Također, u istom vremenskom razdoblju policijski službenici PU splitsko-dalmatinske zbog vožnje u alkoholiziranom stanju i prekršaje koji se odnose na alkohol sankcionirali su 644 vozača. Od ukupne brojke vozača koji su sankcionirani zbog vožnje pod utjecajem alkohola, čak kod 72 vozača utvrđena je koncentracija alkohola veća od 1,51 g/kg.
U prva dva mjeseca čak 61 vozač je prekršajno sankcioniran jer je upravljao vozilom za vrijeme izrečene zabrane upravljanja vozilom.
U prva dva mjeseca ove godine na cestama Splitsko-dalmatinske županije dogodilo se 359 prometnih nesreća u kojima 40 osoba teže ozlijeđeno, a 119 lakše.
Od početka godine do danas na cestama Splitsko-dalmatinske županije smrtno su stradale četiri osobe.
Apeliramo na sve sudionike u prometu da odgovornim ponašanjem, poštivanjem prometnih propisa pozitivno utječu na stanje sigurnosti u prometu i podizanju razine prometne kulture.
Najava akcije: savjeti i upozorenja za vozače motora
Policijski službenici će tijekom vikenda nastaviti s intenzivnim nadzorom i kontrom prometa, a u nedjelju 17. ožujka 2024.godine u vremenu od 11 do 16 sati provest će s e ciljana aktivnost nadzora i kontrole vozača motocikla i mopeda. Pri tome će se nadzirati brzina kretanja, nekorištenje zaštitne homologirane kacige, prisutnost alkohola i droga u organizmu, istek valjanosti prometne dozvole, tehnička ispravnost vozila, korištenje vozila čija snaga prelazi propisanu jačinu, oduzimanje prednosti prolaska, nepropisno obilaženje, pretjecanje i mimoilaženje, upravljanje vozilom prije stjecanje prava na upravljanje, propisno postavljanje i vidljivost registracijske oznake i drugo.
Kako bi se smanjio broj stradavanja i povećala sigurnost ove kategorije sudionika u prometu, upozoravamo vlasnike i vozače motocikala i mopeda da se, u cilju vlastite sigurnosti pridržavaju slijedećih uputa:
I. da provjere tehničku ispravnost uređaja na mopedima i motociklima, a što podrazumijeva da:
- provjere tehničku ispravnost uređaja na svojim vozilima,
- provjere ispravnost zaštitne opreme,
- provjere tlak u gumama.
II. da prije vožnje mopedom ili motociklom na kolniku:
- očiste vizir, koriste homologiranu zaštitnu kacigu na glavu uredno pričvršćenu (zakopčanu),
- upale dnevno ili kratko svjetlo,
- koriste zaštitnu opremu (jakna, hlače, štitnici, čizme i rukavice), prilagode brzinu vožnje uvjetima na cesti (stanju i karakteristikama ceste),
- ne upravljaju motociklom/mopedom ako su umorni ili pod utjecajem alkohola ili droga, kao i za vrijeme nepovoljnih vremenskih prilika, neka odgode vožnju motocikla
- ako voze u skupini, da voze jedan iza drugoga,
- prilagode brzinu vožnje uvjetima na cesti
- izbjegavaju vožnju na dijelovima kolnika na kojima ima pijeska, ulja i slično, posebice u zavojima i asfaltnim površinama,
- ne voze prevelikim brzinama, niti slalom između vozila (mopedi i motocikli su uski zbog čega ih pri većim brzinama drugi sudionici u prometu teže uoče),
- da u prometu budu odgovorni sudionici i da imaju u vidu kako, uz pješake, spadaju u skupinu najugroženijih sudionika u prometu.