Povodom Dana grada Kaštela i Dana škola Bijaći i Kneza Trpimira jučer je održano tradicionalno okupljanje kod crkvice Sv. Marte na lokalitetu Bijaći u sklopu projekta „Sačuvajmo Bijeća u 21. stoljeću“. Sudionici su se prisjetili 4. ožujka 852. kada je izdana Trpimirova darovnica, povijesni dokument u kojem se prvi put spominje ime Hrvat.
U ime domaćinskih škola OŠ Bijaći nazočne je pozdravila ravnateljica škole Jadranka Šošić i Marino Radunić, ravnatelj škole Kneza Trpimira.
Ravnateljica Šošić prisjetila se značajnih aktivnosti koje su se tijekom proteklih 25 godina realizirale u drevnim Bijaćima koji u hrvatskoj povijesti imaju iznimno značajno mjesto. Istakla je da se na ovom svetom tlu hrvatskih Bijaća uvijek posebno osjeća te da se nada da će djeca glas o značaju ovoga lokaliteta i Darovnice kneza Trpimira pronositi stoljećima iza nas te da će iskra koju smo zapalili prenijeti plamen na buduće generacije. Pozdravila je sve nazočne goste i sudionike, kao i predstavnike grada Kaštela i Splitsko-dalmatinske županije, predstavnike ustanova i izdavačkih kuća, a posebno djecu, učenike i njihove mentore.
Ravnatelj Radunić pridružio se čestitkama i uručio nagrade pobjedničkoj ekipi Bijaći koju su činili učenici OŠ kneza Trpimira, Jerolim Carev, Toni Delaš i Mia Milin. Kao i prethodnih godina, pod vodstvom svojih mentora, šestaši svih kaštelanskih škola u prirodi su odmjerili snage u kvizu iz poznavanja povijesnih, geografskih i prirodnih obilježja zavičaja u kojem žive.
U ime grada Kaštela nazočne je pozdravila i čestitala na dugogodišnjem projektu Antonija Kljaić, pročelnica za društvene djelatnosti, sport i kulturu. Viši savjetnik Ante Radovčić, predstavnik Splitsko-dalmatinske županije pridružio se čestitkama i istakao da mu je uvijek zadovoljstvo sudjelovati u ovoj dugogodišnjoj manifestaciji kojom se čuva hrvatska baština te je naveo kao pozitivan primjer svim školama.
U programu su sudjelovali zbor OŠ kneza Trpimira pod vodstvom prof. Daria Cuculića, a uz njih, pjesmom su se, pod vodstvom časne sestre Marinele Delonga, predstavile Trpimirke, klapa učiteljica istoimene škole.
Nazočne su oduševili najmlađi gosti, djeca iz skupine Leptirići iz Dječjeg vrtića Trogir, PO u Planom, a izveli su Štoriju o didu i tovaru pod vodstvom odgojiteljica Ines Ercegović i Andrijane Rožić.
Program je vodila bijaćka sedmašica Mihaela Lemo, a sudjelovali su učenici recitatori: Lea Marija Škokić iz OŠ kneza Trpimira te Mihaela Biluš-Gagić i Stipe Bartulović iz OŠ Bijaći. Službu riječi održao je don Božo Plazibat, župnik u Kaštel Novom. Molitvom je zazvao blagoslov na sve okupljene te izrazio zadovoljstvo što se nalazi na ovom povijesnom lokalitetu.
Zanimljivo je bilo predavanje Kule stražarnice u zaleđu Kaštelanskog zaljeva Ivana Alduka, pročelnika Konzervatorskog odjela u Imotskom.
Nazočnima se predstavio pjesnik i vinar Mladen Kuzmanić (Fradelo) koji je nadahnuto čitao pjesme Ruke, Življenje i Taštament. Održana je i likovna radionica pod vodstvom prof. Zorana Perdića Lukačevića.
Prije druženja okupljeni su imali priliku vidjeti kako su izgledali vojnici povijesnih postrojba, a tehnike borbe i oružje iz doba kneza Trpimira demonstrirali su im članovi Kliških uskoka uz nazočnost članova Reda svetog Ivana Trogirskog.
Nazočni su uživali u druženju na ovom svetom tlu hrvatskih Bijaća, a uspomena na značajnu obljetnicu, u prijestupnom danu 2024. godine, ostat će zabilježena s dijelom događanja u proteklih četvrt stoljeća i u prigodnom biltenu koji je tiskan ovim povodom.
Foto: Ivana Topić