INTERVJU S GRADONAČELNIKOM POVODOM DANA GRADA KAŠTELA
U ponedjeljak, 4. ožujka obilježavamo Dan grada Kaštela. Grada, drugog po veličini u Splitsko- dalmatinskoj županiji koji je već dugi niz godina poželjno mjesto za življenje, ne samo zbog 16 kilometara duge obale, nego i zbog infrastrukturnog rasta i realiziranih projekata, čime je poboljšana kvaliteta življenja te uvjeti života u svakodnevnici. O svemu onom što se napravilo u proteklih godinu dana te o budućim planovima Grada razgovarali smo s gradonačelnikom Denisom Ivanovićem koji ovaj grad vodi posljednjih sedam godina.
Denis Ivanović je 43- godišnjak koji cijeli svoj život živi u Gomilici. Obiteljski je čovjek. Ima suprugu i troje djece. U politici je od mladih dana. Bio je predsjednik mjesnog odbora Kaštel Gomilica, gradski vijećnik HDZ-a u dva mandata i predsjednik Gradskog vijeća. Od 2017. godine je gradonačelnik grada Kaštela.
Njegove kolege za njega kažu da je radoholičar i perfekcionist. Da sve mora biti na svome mjestu, i sami smo se uvjerili tijekom posjeta njegovom uredu gdje smo dogovorili intervju. Stoga nismo odoljeli ne pitati ga, je li urednost vrlina od malena. Kako je kazao, uvijek je samostalno brinuo o svojim stvarima i urednost mu je jako bitna. Iako zbog poslovnih i obiteljskih obveza nema puno vremena za hobije, glazbi ne može odoljeti, kao ni gitari. U klapskom svijetu bio je više od 15 godina. Najprije u klapi 7 Kaštela, potom je to bila klapa Kaštilac te na kraju klapa Sveti Jeronim.
Posljednji put u javnosti je zapjevao prošloga tjedna na svečanosti otvorenja Kulturnog centra u Lukšiću povodom Dana grada. Iako je na pozornicu u Lukšiću izašao spontano i unaprijed ne planirano, njegov posao, odnosno funkcija gradonačelnika, kako je kazao, zahtjeva veliku odgovornost, dobru organizaciju i koordinaciju, za što je potrebna ambicioznost i predanost.
Brojnim aktivnostima proslavlja se Dan grada Kaštela. Organizirane su i svečanosti kako bi se dodijelile nagrade najzaslužnijima u prošloj godini za doprinos razvoju grada. Kako vi gledate na razvoj grada i jeste li zadovoljni u kom smjeru ide. Što se poduzima po tom pitanju?
- Želja mi je da se grad i dalje razvija i da je ugodan za življenje, a posebno da svi građani u razvoju grada vide neko svoje zadovoljstvo. Što se tiče razvoja grada, sigurno da sam jako zadovoljan jer je završen projekt aglomeracije na području Kaštela i to paketi A0 i A1. Iako nismo nositelji projekta, itekako smo sudjelovali u realizaciji vode i kanalizacije. Bit ću najsretniji kad svi ljudi budu koristili vodu iz špine. Ono što nas čeka je B paket koji bi trebao ići na proljeće koji bi obuhvatio područje Lukšića, Raduna i Rudina iznad magistrale.
A što se tiče gradskih projekata, završeno je reciklažno dvorište u Sućurcu. Moram kazati i da smo među rijetkim gradovima po stopi odvajanja otpada, sad smo na nekih 27 posto. Dosta ulica i cesta smo uredili, mogu slobodno reći svake godine oko 20 do 30 ulica. Izgradili smo dodatna parking mjesta na tri lokacije. Završena je dogradnja vrtića Trešnjica u Lukšiću. U tijeku je rekonstrukcija vrtića u Radunu, a radi se i dokumentacija za gradnju novog vrtića na Lukšićkoj njivi. Izgradnjom ovog vrtića bit će mjesta za svu djecu. Završena je druga faza gradnje groblje u Kambelovcu, gdje smo dobili dodatnih 150 grobnih mjesta. Pokrenuto je uređenje brca u Starome, a nakon radova fekalne i oborinske odvodnje uredit ćemo i sami prostor brca. I uređen je bivši Pastoralni centar u Lukšiću na koji sam posebno ponosan.
Kulturni centar
Ne krijete zadovoljstvo novouređenim Kulturnim centrom u koji je uloženo oko 1,7 milijuna eura koji će biti, kako ste i najavili, dostupan svim kulturnjacima, odnosno društvima s područja grada.
- Sada kad je rekonstrukcija Kulturnog centra gotovo ponosan sam i impresioniran novim prostorom. Dugo se čekalo na uređenje ovog gradskog objekta. Preuređena glavna dvorana sada ima oko 260 sjedećih udobnih mjesta, a opremljena je prema suvremenim zahtjevima korisnika s naglaskom na akustična svojstva koja su vrlo važna s obzirom na predviđenu namjenu prostora. Želim da ovaj prostor bude rasadnik novih umjetnika, glazbenika, plesača, glumaca te da možemo biti ponosni na njih kao što smo to bili i do sada. Moram kazati da ćemo kroz dva do tri mjeseca krenuti i sa obnovom kina Sv. Juraj u Kaštel Sućurcu. Bit će to još jedan multimedijalni prostor na području grada.
Brojna su društva i udruge koji djeluju na području grada gdje ste za njihove aktivnosti kroz proračun izdvojili gotovo 1,8 milijuna eura. No, kroz oba mandata isticali ste baziranje na djeci i mladima. Što se napravilo po tom pitanju?
- Osim što smo izgradili 20-ak igrališta u tijeku su projekti koji će omogućiti boravak sve djece u vrtićima, a povećavat će se i naknade i potpore obiteljima. Što se tiče potpora obiteljima s malodobnom djecom, za svako novorođeno dijete imaju pravo na novčanu naknadu. Novčani iznos naknade ovisi o broju djece u obitelji. Obitelji s četvero ili više malodobne djece mogu iskoristiti i jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 660 eura. Dodjeljujemo mjesečnu novčanu potporu roditeljima djece od 1 do 3 godine života za treće i svako slijedeće dijete u obitelji ukoliko dijete u navedenom periodu ostane u krugu obitelji, odnosno ne upiše se u dječji vrtić. Iako tim mjerama treba dati naglasak, s druge strane moram kazati kako smo posljednjih pet, šest godina bili među mlađim gradovima, to više nismo. Vidjet ćemo što će nam pokazati statistika za 2023. godina.
Dječji vrtić Višnjica
Zadržimo se i dalje na djeci i vrlo važnoj temi, upisa u vrtić. Dograđen je vrtić u Lukšiću i radi se na rekonstrukciji vrtića u Radunu i najavili ste gradnju velikog vrtića na Lukšićkoj njivi. Dovršetkom ovih projekata očekujete li već ovu godinu upis većeg broja djece.
- Kako ste kazali, gotova je dogradnja i obnova vrtića Trešnjica u Kaštel Lukšiću time smo dobili jednu jasličnu grupu. A što se tiče vrtića u Radunu, on se kompletno rekonstruira. Ovim radovima planira se proširenje postojeće zgrade te nadogradnja jedne etaže. Time bi ovaj vrtić u dogledno vrijeme mogao primiti ukupno četiri dodatne dječje skupine uz to bi bile dvije jaslične. Gradnju novog vrtića iza spomenika dr. Franji Tuđmanu smo već pokrenuli, radi se na dokumentaciji. Riječ je o vrtiću koji bi bio kapaciteta oko 200 djece i time bi omogućili svoj djeci s područja grada upis u vrtić. I moram kazati da se kroz proračun izdvaja oko 5,6 milijuna eura za vrtiće na području grada, odnosno za sufinanciranje boravka u vrtićima.
Osim rekonstrukcije i gradnje vrtića, očekuje se i dogradnja kaštelanskih škola, najavljena je gradnja novih i to na dvije lokacije.
- Imamo oko 3500 djece u osnovnim školama i postojeći kapaciteti su nedovoljni za jednosmjenski rad. Potrebno je gotovo sve škole nadograditi. U suradnji sa Županijom kao osnivačem, radi se na konceptu dogradnje i potpuno nove izgradnje škola na našem području kako bi sve imale jednosmjenski rad do 2027. godine. Ono što je predloženo je da u nadogradnju idu sigurno škole u Sućurcu i Lukšić. Kako škola u Gomilici radi u tri smjene, nju ćemo nadograditi, ali je potrebno izgraditi i novu područnu školu u Kambelovcu. Ta bi se škola gradila na parceli ispod pruge u Krešimirovoj ulici, s tim da bi Grad trebao riješit prometnicu do škole, pa bi se osposobila trasa vodovoda. Još nije donesena odluka o školama na području Donjih Kaštela, ali će se najvjerojatnije graditi nova veća škola u Rudinama i dogradit će se osnovna škola u Starome.
Osim o djeci i obiteljima na koji način Grad brine o osobama starije životne dobi te koje su to socijalne mjere za koje se proračunom izdvaja 1,2 milijuna eura.
- Pokrenuli smo brojne projekte iz područja socijalne skrbi, pa smo tako osim izgradnje kuća za obitelj iz Kaštel Starog i Kaštel Sućurca, organizirali brojne akcije za prikupljanje financijskih sredstava za teško oboljele sugrađane Kaštela. Već dugi niz godina članovi udruge Sveti Jeronim organiziraju akciju „I njima je Uskrs“ namijenjenu beskućnicima i socijalno ugroženim obiteljima. Udruga je 2013. otvorila Prihvatilište za beskućnike, a rad udruge prepoznat je i po programima za stare i nemoćne, radu s djecom, te kroz program Dnevni boravak. Kroz socijalne mjere imamo i projekt Zaželi i to treći po redu koji će trajati tri godine. Kroz ovaj projekt zaposlit će se 20 žena, a programom Pomoć u kući 70 korisnika će imati njegu. Projekt je zamišljen da osobe treće životne što duže vremena provedu u svome domu te da ne moraju ići u staračke domove. Moram kazati da mi je drago da udruga Sveti Jeronim i nakon 15 godina, od kada sam bio njen predsjednik, još uvijek dobro funkcionira i najbitnije je da su korisnici zadovoljni.
Grad Kaštela je već par godina u samom vrhu gradova po subvenciji poduzetnika u županiji prema podacima Ministarstva financija. Time je ponio titulu grada s najvišim ‘per capita’ subvencijama i udjelom subvencija iz proračuna namijenjenim poduzetnicima.
- Izdvojili smo oko 200 tisuća eura sredstava za poduzetnike i to nas je svrstalo u sami vrh. Uvijek kažem da upravo poduzetnici pune proračun, pa evo bar na neki način da im vratimo i pomognemo. Bespovratnim sredstvima mogu unaprijediti svoje poslovanje, stoga ćemo i dalje nastaviti sa ovim mjerama. Prošlu godinu dodijeljena su bespovratna sredstva za ukupno oko 140 poduzetnika i to za konkurentnost i održivost poslovanja te za poduzetnike početnike i njihovih 15 projekata.
Reciklažno dvorište
Kaštela su se svrstala i u rijetke gradove koji odvajaju otpad. Kako ste zadovoljni dosadašnjim rezultatima i je li na pomolu gradnja kompostane.
- Napravljen je veliki iskorak u odvajanju otpada. Sada smo po stopi odvajanja otpada na nekih 27 posto. Ovolika stopa odvajanja se dogodila u četiri godine i mislim da smo po stopi odvajanja prvi u županiji. Postotak će još više rasti i s novim reciklažnim dvorištem koji je prošle godine otvoren u Sućurcu. Na ovaj način građanima Sućurca, Gomilice i Kambelovca olakšali smo odlaganje brojnih vrsta otpada jer ga više ne trebaju voziti do Rudina. Reciklažno dvorište u Sućurcu, poput onoga u Rudinama od građana preuzima više od 20 vrsta različitog otpada. Što se tiče kompostane, nakon Dana grada moj je zadatak i obećanje s Gradskog vijeća da sjednem s predstavnicima klubova kako bi zauzeli jednak stav oko financiranja kompostane. Išli bi na javno privatno partnerstvo, al o tome će vijećnici odlučivati. Imamo ponudu jedne austrijske firme koja već ima iskustva u tome ili ćemo odlučiti da Grad i Zeleno i modri dignu kredit da to sami isfinanciramo. Riječ je o projektu čija se investicija kreće od oko 4 do 5 milijuna eura. Dugoročno kompostana bi nam koristila, time bi došli na odvajanje otpada na 50 posto, a kako na širem području nema kompostane pa bi ona mogla donijeti i određeni profit.
Preostalo vam je još oko godinu dana mandata. Što bi voljeli da se u tom vremenu realizira?
- Jedan od najbitnijih projekata je svakako gradnja novog vrtića u Lukšiću i nadam se da će biti gotovo u proljeće 2025. godine. Uz to na južnoj strane parcele Lukšićke njive bi sagradili i veći parking između 150 do 200 parkirnih mjesta. Volio bi da se završi kino sv. Juraj u Sućurcu. Da krenu radovi na rivi u Starome prema kuli Ćipiko. Čekamo i idejno rješenje za rivu u Sućurcu. U tu priču će se uključiti Lučka uprava gdje planiraju napraviti, usudio bi se reći 300 do 400 vezova. Nadam se da ćemo u idućoj godini riješiti šetnicu u Gomilici od rotora u marini do plaže Kamp. Plan nam je i urediti kula Cambi. A ono što ostaje i „bode oči“ je Veslački u Kambelovcu. Tražimo načine kako i taj prostor rekonstruirati, jer je i opasan za korisnike i prolaznike. Trenutno nema europskih izvora za njegovo uređenje, jer se radi o velikoj investiciji. Još uvijek tražimo način kako ga urediti, jer je prostor i pod zaštitom. I otvoreno moram kazati, da je to jedan moj grijeh, jer se Veslačkog još nismo takli. Tražit ću načina da taj projekt ubacimo u proračun za 2025. godinu.
Ne možemo, a da se ne dotaknemo hotela Palace, pa i hotela Resnik. Ima li kakvih novosti po tom pitanju? Ujedno, uskoro bi se trebao graditi i hotel na Zeničkom?
- Često me mediji pitaju za hotel Palace. Što reći. Privatnici su to koji preprodaju i traže puno. A evo ne znamo ni sudbinu Resnika. Pojavio se novi vlasnik koji je potraživanja kupio od Fonda. Kakva je njegova budućnost vidjet ćemo. Međutim, veseli me gradnja hotela na Zeničkom koji će imati oko 140 soba. Izdana im je građevinska i postala je pravomoćna. Vlasnik je rekao da će krenuti s nekakvim početnim radovima koji će se zaustaviti za vrijeme sezone. Moram kazati kako je riječ o pristupačnom i otvorenom vlasniku.
Kad ste spomenuli pristupačnost i otvorenost, moram vas pitati koliko ste vi otvoreni prema građanima. Na koje sve načine ste im dostupni? Imali ste priliku susret se i s građanima prilikom obilazaka mjesnih odbora, na što su se najčešće osvrtali?
- Svaki utorak sam dostupan građanima u Gradskoj upravi. Al moram kazati da su uglavnom pitanja vezana uz sitne komunalne probleme i ispada da su najveći problemi ležeći policajci. Što se tiče obilazaka mjesnih odbora, to je bila moja inicijativa gdje sam sa svojim suradnicima želio čuti eventualne probleme s kojima su suočeni u svom mjestu stanovanja. Kroz devet održanih skupova građani su uglavnom ukazivali na manje prometne i komunalne probleme, vodu , kanalizaciju i uređenje prometnica. Moram naglasiti da sam uvijek otvoren za građane jer želim, kako sam već kazao, da građani vide i svoje zadovoljstvo u razvoju grada i da im je grad ugodan za življenje. Pa sada koristim priliku da im ujedno čestitam Dan grada i želi da zajedničkim zalaganjem pridonesemo razvoju i boljitku života u našoj zajednici te time Kaštela učinimo još ljepšim i ugodnijim mjestom za život.
Ujedno, koristim ovu priliku kako bi svim građankama i građanima Kaštela čestitao rođendan našeg grada!
Foto: Ivana Topić/PGK
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.