Otvorenje izložbe pedagoškog projekta Kambelovska ljubavna priča Mihovil Cambi i njegova Karmela održano je sinoć u Muzeju grada Kaštela u Lukšiću.
Povijesna fikcija Kambelovska ljubavna priča Mihovil Cambi i njegova Karmela je projekt pedagoškog odjela, točnije pedagoga Maria Klaića. Projekt je trojezična klasična i digitalna slikovnica namijenjena djeci od 5 do 15 godina. Uz nju su napravljene slagalice te promotivni i pedagoški materijali zabavnog i edukativnog sadržaja. O Mariu Klaiću i njegovom projektu prisutnima su govorili muzejska pedagoginja Lada Laura te dr. sc. Mladen Domazet sa odsjeka za povijest filozofskog fakulteta u Splitu.
Čast i zadovoljstvo što je jedan od promotora ovog pedagoškog projekta koji učenika stavlja u aktivan odnos prema Kaštelanskog povijesnom nasljeđu izrazio je Domazet.
- Učenici prepoznaju detalje u odnosu na njihov značaj i namjenu, prepoznaju razlike, kreiraju likovni izraz, opisuju ilustracije, spajaju dijelove u cjelinu, slažu svoju priču, vježbaju finu motoriku ruku i naposljetku prezentiraju - rekao je o ovom projektu.
Pedagoginja Laura je prisutne upoznala s pojmom muzeja te muzejskih pedagoga i funkcije muzeja upozorivši na opasnost što muzeji postaju mjesta zabave.
- Dugo vremena u fokusu je bio predmet, a u zadnje vrijeme u fokus se stavlja posjetitelja - rekla je istaknuvši da je svaka izložba edukativna i da su muzeji mjesta učenja, te koliko su važni ovakvi projekti.
- Da neprilike mogu biti prilike dokazao je ovaj projekt jer je on nastao u vrijeme pandemije kad je pristup i korištenje kulturnih sadržaja bilo dosta ograničen i čak neizvedivo, onemogućeno. U to doba Mario se okrenio mrežnim stranicama muzeja, predstavio je svoj projekt, postavio je ciljeve, dao je zadatke i kako to obično biva kod Maria kod projekata koji su namijenjeni mladima suptilno je uvukao i druge, starije generacije. Uključili su se djedovi, bake, roditelji, učitelji i odgajatelji. I listajući danas ovu slikovnicu koja je samo jedan dio ovog cjelokupnog projekta mi ne znamo koji je put prešla od izvornog momenta kada je ideja nastala u nastojanju i pokušaju da se probudi mašta, da se zadrži pažnja prilikom jednog vodstva jer upravo ta vodstva koja su kao i radionice svaki put drugačija, jedinstvena i posebne prilike kada se osluškuju dječji upiti, dječja zapažanja i komentari. To je on što daje ton ovom vodstvu, osluškujući to zacrtavaju se obrisi budućeg edukativnog projekta - rekla je Laura te napomenula koliko je dječji doživljaj važan edukatorima.
Prisutnima se obratio i Mario Klaić, ispričao je kako je nastala ideja za ovaj projekt te zahvalio je svima koji su sudjelovali u njegovom stvaranju kao i prisutnima te poželio sreću mlađim generacijama.
- Vrijeme je došlo da ja odem i da me zamijene neki mlađi. Ja sam ovdje napravio i prikazao jedan projekt i kažem „to je to, u moje vrijeme, na ovaj način“, neka drugi nastave. Želim im tri puta bolje nego što je moje i želim im svu sreću. Vrijeme je da se povučem, mladi dolaze i želim im sreću a starim kolegama zahvaljujem - rekao je Klaić.
Prisutni na izložbi imali su priliku pogledati igrokaz dječjeg kazališta Škatula. Mladi kazališni glumci izveli su predstavu o ljubavnoj priči Mihovila Cambia i njegove Karmele. Večer su uljepšali i glazbeni gosti, pedagoginja i flautistica Ana Domančić Krstulović i profesor i violinist Pavel Kandrusevich.
Nakon izložbe ovog projekta uz prigodni program druženje se nastavilo u veselom raspoloženju.
Foto: Ivana Topić