RAD I AKTIVNOSTI VIJEĆNIKA GRADSKOG VIJEĆA KAŠTELA
I ove godine nastavljamo razgovore sa gradskim vijećnicima. Prije svega zanima nas njihov rad i aktivnosti, a naročito njihovo viđenje različite problematike na području Kaštela. Danas nastavljamo sa vijećnicom MOST-a Milijom Baldić Lukšić, a linkove na prethodne razgovore s vijećnicima možete pronaći na kraju teksta.
U Kaštel Starom živi 61-godišnja vijećnica Baldić Lukšić. Udana je. Majka je dvoje djece. Po struci je doktor stomatologije koja od završetka školovanja radi u Domu zdravlja SDŽ Trogir u ordinaciji dentalne medicine. Diplomirala je i magistrirala na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu. Dobitnica je rektorove nagrade. Članica je više udruga i dobitnica brojnih priznanja. Kako kaže, njena ljubav prema medicini nagrađena je i od pacijenata, izborom "Najdoktor Hrvatske" posljednjih sedam godina. Pored obiteljskog, poslovnog i političkog života ljubav prema zavičaju iskazuje i stihovima u čakavici.
Politikom se bavi posljednjih gotovo devet godina. U stranci MOST je aktivna od proljeća 2015. godine, a članicom stranke postaje 2017. godine. Gradski koordinator MOST-a Kaštela, sa dva potpredsjednika, postaje 2021. godine od kad je i vijećnica Grada Kaštela. Ujedno je potpredsjednica Skupštine SDŽ i predsjednica Odbora za financije SDŽ. Kako kaže, politiku smatra pozivom na izvršenje svoje građanske dužnosti i odgovornosti, služenjem narodu za boljitak svih u Hrvatskoj.
Politički ste aktivni posljednjih sedam godina, što vas je nagnalo da uz uspješnu poslovnu karijeru krenete u politiku?
Politikom sam se počela baviti zahvaljujući gospodinu Nikoli Šedulu, koji mi je rekao „ako se vi ne bavite politikom, ona će se baviti vama“. Tada je to bio poticaj za mene, kao liječnika, jer sam uvidjela kako državne institucije preko kojih bi građani trebali ostvarivati svoja prava, kao naprimjer pravo na rad, pravo na zdravstvenu zaštitu, pravo na sigurnost i jednakost pred zakonom, nepovredivost imovine i ostala prava, u velikoj mjeri ne funkcioniraju. Razlog ne funkcioniranja državnih institucija u skladu sa Ustavom RH i Zakonima je što zaposlene osobe na vodećim i ključnim pozicijama, uz rijetke iznimke, ne posluju niti rade na način kako bi to trebalo raditi, po naravi dužnosti koju obavljaju. Sve dok ne bude moralne i političke odgovornosti za svoj nerad i učinjenu štetu, neće biti ni pozitivnih rezultata u tim institucijama. Institucije koje ne rade u korist cijelog društva pa tako i naše županije, i time ne ispunjavaju svoju svrhu postojanja već su podređene nečijim vlastitim interesima, ne mogu ni imati bolje rezultate.
Zbog toga se svi moramo aktivno uključiti ako želimo odlučivati o našoj sudbini i budućnosti naše djece. Moralna obveza svakog pojedinca ne prestaje brigom samo za sebe nego se proteže na obitelj i zajednicu u kojoj dijete živi i djeluje.
Poslovna karijera se može uskladiti sa uspješnom političkom karijerom osobito kad postoji snažna volja i motiv za promjenama koje su nužne kako u Kaštelima tako i u županiji.
S vremenom ta motivacija je sve veća zbog rezultata koje postižemo na lokalnoj i na nacionalnoj razini.
Saborski zastupnik Miro Bulj i Milija Baldić Lukšić u Kaštel Starom
Imate visoku funkciju u kaštelanskom MOST-u. Zašto baš MOST, što je prevagnulo da odlučite slijediti ciljeve ove stranke?
MOST kao politička opcija koja želi Hrvatsku jednakih prilika za sve, oslobođenu korupcije i klijentelizma, uređenu kao pravedno i demokratsko društvo u kojem se poštuje ljudsko dostojanstvo i temeljna ljudska prava i slobode i zaštita nacionalnog identiteta RH, bila je moj logičan izbor. Izuzetna mi je čast biti u MOST-u sa ljudima kojima je Hrvatska iznad svega vrijedna. MOST kao stranka koja se bori od prvih dana protiv problema korupcije i nepotizma, dokazano ima volje, odlučnosti i sposobnosti voditi bitku za ravnopravnost svih građana i njihova prava. Uvijek ističem kako ne postoji vlasništvo nad biračima i svaki građanin na izborima ima pravo odlučiti kome će dati svoj glas i povjerenje. Svakodnevno smo sa našim sugrađanima koji nam daju podršku. Ukazuju na probleme. Daju prijedloge i pridružuju nam se, jer žele promjene. Žele slobodnu i demokratsku državu za koju su se borili naši branitelji i dali živote za nju.
Na prošlim lokalnim izborima 2021. godine, izabrani ste za vijećnicu Gradskog vijeća grada Kaštela. Je li rad u vijeću onakav kakvim ste ga zamišljali?
Budući da smo drugi grad po veličini u županiji, pristup političkom radu u Gradskom vijeću Kaštela nije u skladu sa mojim očekivanjima. Na početku mandata bila sam iznenađena dolaskom na Gradsko vijeće, gdje nismo imali radna tijela, odnosno Odbore za pojedina područja. Bez rada u Odborima nema ni kvalitetne pripreme za dobru raspravu na Gradskom vijeću te posljedično utječe na kvalitetu donesenih i mijenjanih Odluka Grada. Klub MOST-a dao je prijedlog za osnivanje novih Odbora u Gradskom vijeću, što je prihvaćeno. Bez obzira što su se Odbori oformili, oni ne funkcioniraju. Ne sazivaju se ili rijetko sazivaju sastanke. Ne vode zapisnike. Ne dostavljaju traženu dokumentaciju... Zašto je to tako, da li zbog nemara, neznanja ili zbog objektivnih i opravdanih okolnosti, to je drugo pitanje.
Materijali i prezentacije za pojedine točke dnevnog reda, nedovoljno su i loše prezentirani. Mnogo je neodgovorenih pitanja koja ostaju visjeti u zraku i ne dobije se odgovor na njih. U dvorani imamo projektor koji se ne koristi, a koji bi slikovito mogao pokazati stvarno stanje na terenu i točne lokacije o kojima se raspravlja i gdje se troši najviše sredstava. Prijedlog nije zaživio, ali zato nije izostalo omalovažavanje oporbenih vijećnika.
Tuga mi je da vijećnici, koje su građani izabrali da ih predstavljaju u gradskom parlamentu, niti ne pročitaju materijale. Ne zanima ih koje odluke donosi gradska uprava, već samo sjede i dižu ruku po točkama koje su im određene. To nije demokracija. Stoga je Klub vijećnika MOST-a vrlo aktivan, smatramo kako sjednice trebaju obilovati konstruktivnim raspravama i prijedlozima, u cilju stvaranja uvjeta koje će postojeće stanje promijeniti na bolje.
Na gotovo svakoj sjednici javljate se za riječ bilo kroz aktualni sat, bilo kroz redovne točke. Time ostavljate dojam da se pomno pripremate za svaku sjednicu?
Budući da kao gradski vijećnik imam dužnosti i obveze prema našim biračima, ljudima koji su nam ukazali povjerenje, moja je zadaća raditi u interesu građana, pripremajući se za svaku točku dnevnog reda za sjednice Gradskog vijeća. Rok za dostavu materijal je kratak, samo pet dana. Ponekad je to zbog velikog broja točaka dnevnog reda, jako naporan posao koji iziskuje veliku pripremu i rad. Unatoč svemu, na sjednicu se ne dolazi nespreman. To nije naš način rada.
Zbog velikog broja točaka, sjednice dugo traju, osim u rijetkim prilikama kada izostane Klub MOST-a. Tada traju jako kratko. Što je itekako znakovito. Klub vijećnika MOST-a Kaštela, kao oporba, unio je promjenu u rad Gradskog vijeća. Aktivno sudjelujemo i analiziramo svaku točku dnevnog reda. Smatram da smo mi vijećnici tu u ime građana i kako imamo zakonsko pravo postavljati pitanja na sjednicama, propitkivati, raspravljati, kritizirati, nuditi rješenja problema, tražiti pojašnjenja transparentnosti trošenja sredstava poreznih obveznika. Isto tako tražimo detalje o radu pojedinih ustanova pod ingerencijom Grada i svega što je u interesu građana. Dajemo punu pozornost svim pitanjima.
Milija Baldić Lukšić u Gradskoj vijećnici tijekom sjednice vijeća
Posebno se osvrćete na zdravstvo, obrazovanje i socijalu. Što je to čemu težite i koji su vaši ciljevi kao gradske vijećnice?
Lokalno treba slijediti državno, ali samo u dobrim stvarima. Sve drugo treba biti kreativnije, drugačije, lakše primjenjivo i dinamičnije. Provođenje bolje zdravstvene zaštita na načelima sveobuhvatnosti, kontinuiranosti, dostupnosti i cjelovitog pristupa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. U Kaštelima nedostaje pokretnih medicinskih timova, jedan tim obiteljske medicine, jedan ginekolog, jedan pedijatar. Tu je i problem palijative, nedostatak palijativnog tima. Za vrijeme turističke sezone, potrebna je turistička ambulanta financirana od lokalnih sredstava. Na to non-stop upozoravamo.
Djeca i mladi su naša budućnost i moramo im omogućiti što kvalitetnije uvjete za obrazovanje. Već za 2024. godinu, EU svojim će aktivnostima obilježiti „Europsku godinu vještina“. Savladavanje novih znanje i stjecanje vještina, puno znači za vlastito samopouzdanje i mentalno zdravlje djece, a što se pokazuje kao kritična točka upravo u današnjim vremenima i na tome se treba predano raditi. Vještine budućnosti su komunikativnost, kreativnost i timski rad uz stalno educiranje.
MOST Kaštela je stoga dao prijedlog da se kriteriji dodjele stipendija učenicima i studentima promjeni imajući u vidu poticanje deficitarnih zanimanja od građevinarstva, zdravstva do inžinjerstva i IT-a. Raditi i na uvođenju novih smjerova koji su u skladu sa današnjim potrebama i zahtjevima.
Potrebna je i bolja socijalna zaštita posebno za ranjive skupine građana i starije i nemoćne osobe, palijativni timovi, vaninstitucionalne usluge, pružanje pomoći u njezi i prehrani kod invalidnih osoba. Novčane pomoći u vidu božićnice trebale bi i mogle biti veće.
Govoreći o predškolskom odgoju, moramo istaknuti kako smo na samom početku ukazivali na problem nedostatka mjesta u vrtićima. Pitanje je zašto grad nije do sada aplicirao na EU fondove za izgradnju novih vrtića i adaptaciju postojećih. Znatna sredstva se izdvajaju za privatne vrtiće. Drago mi je što je naš prijedlog urodio plodom jer će se sada graditi novi vrtić u Kaštel Lukšiću sredstvima EU. Klub MOSTA Kaštela je dao prijedlog da sva djeca imaju besplatni vrtić kao što imamo primjer u Gradu Sinju, Umagu, Okrugu. Borimo se da to bude jedna od demografskih mjera i na tome ćemo inzistirati jer nam je to jedan od prioriteta.
Kakva je suradnja s klubovima ostalih stranaka u vijeću te kakva je suradnja s gradskom vlasti?
Imamo korektne međuljudske odnose, zavisi od vijećnika do vijećnika. Neki ne prihvaćaju kritiku, dok se drugi teško mire s tim da su ljudi konačno počeli gledati kako se i što radi i tko je gdje uključen i na što se sve troši naš novac. Imam osjećaj kako je tek sada oporba, ma koliko god bila ignorirana od lokalnih medija, stvorila neku novu klimu u vijeću. Vijećnici Kluba MOSTA su najaktivniji klub vijećnika gradskog vijeća i svojim radom želimo opravdati ukazano povjerenje građana. Gradska vlast je upoznata sa našim korištenjem zakonskih prava da se informiramo, pitamo, zatražimo materijale i odgovore. U biti, dolazimo dobro pripremljeni.
Ima li nešto što im zamjerate, na čemu bi vlast trebala raditi, a o čemu vi govorite i naglašavate posljednje vrijeme?
Vlast bi trebala prvenstveno raditi u korist građana Grada Kaštela i biti dobar gospodarstvenik. Ukazujemo im na lošu transparentnost trošenja proračunskih sredstava, štetne projekte za grad i građane kao što je trasa tunel Kozjak – Kaštel Kambelovac, a gdje je planirana trasa od tunel – Kaštel Sućurac odnosno, novi uzlaz u Split.
Osim loših projekata kao što je spomenuta trasa koja ugrožava razvoj agroturizma, OPG-ova, vinarstva i maslinarstva, imamo i projekte štetnih vjetroelektrana, rasprodaje gradskog zemljišta, namještanje natječaja za ravnatelja, nebriga za kulturno dobro (hotel Palace, parkovi, Barbarinac, kula Nehaj, Tikvarin, Kaštilac) i niti malo sluha za identitet Kaštela kao povijesne destinacije i perjanice turizma. Nije iskorišteno pravo prvokupa Vinalka uz obrazloženje kako je kupovina neprihvatljiva, jer nemaju financijskih sredstava. U isto vrijeme, dogovaraju izradu sporne skulpture Sunce Ljubavi za koju troškovi još uvijek rastu i jako se približavaju cijeni Vinalka.
Registar gradske imovine nije kompletiran ni nakon 30 godina. Takva loša evidencija pogodna je za razne malverzacije materijalnom imovinom te posljedično i našim novcem. Građani nisu dovoljno informirani, a mediji koje plaća grad da informiraju javnost o događanjima u gradu, nisu skloni izvještavati o radu oporbe i oporbenih vijećnika. Sjednice se snimaju, ali se objavljuju mjesecima nakon, premda ne bi smjelo biti nikakve montaže i velikog rada na snimci.
Željeli bi da sjednice budu prenošene uživo, da se izbjegne ignoriranje pojedinih govora vijećnika. Skloni su sve snimke i zapisnike izrađivati mjesecima nakon ili nikada, što smatram grubim kršenjem zakona i omalovažavanje kako oporbe tako i građana.
Održavanje i izgradnja komunalne infrastrukture nije na nivou na kojem bi trebala biti obzirom na novac koji godišnje potroše na isto. Nitko ne odgovara za nekvalitetno izvedene radove naprimjer šetnica Kaštel Lukšić ispred dječjeg doma. To je veliki nemar kojem svjedočimo svakodnevno po cijelom gradu.
Hotel Palace je zaštićeno kulturno dobro koje se devastira bez prestanka. Svi peru ruke od te teme, a to ne samo da je postalo ruglo nego je to i opasnost koja može dovesti do veće štete ili žrtava. Uz to grad gubi i na komunalnoj naknadi koju ne naplaćuje. A nitko nije odgovoran. Dosta veliki iznosi nenaplaćene komunalne naknade, pušteni su u zastaru. Pitamo se što rade djelatnici i odvjetnici koje svaki mjesec plaćamo našim novcem. Sanacija radioaktivnog područja Jugovinil, razvoj gospodarske zone, ulaganje u visokokvalitetno poljoprivredno zemljište koje također stoji neiskorišteno.
Puno je toga što bi se moglo, kad bi se htjelo. Mislim da je već svima jasno na koji se način slažu „personalizirani“ projekti i što je prioritet.
Obzirom na sve navedeno, što bi po vama trebalo mijenjati?
Potrebno je promijeniti pristup i odgovornost ljudi na vlasti prema novcu poreznih obveznika, građana Kaštela, kojim upravljaju. To se ne vidi samo na velikim troškovima, nego na moru malih, neprimjetnih koji kada se zbroje, daju i te kakvu cifru. Naprimjer, Grad je u 2023. godini, mjesečno trošio 580 eura na kavu što smo izračunali da su pili oko 2 kilograma kave dnevno, odnosno od 140-150 kava na dan.
Tko to popije i zašto mi to plaćamo. Može netko reći da 3.420 eura nije neka stavka, a mi smatramo da se cijela bahatost vladajućih provlači do najnižih grana. Na to pitanje nismo dobili odgovor nego protupitanje, „tko vam je to rekao“. Ti podaci se nalaze na aplikaciji transparentna Kaštela gdje se može vidjeti koliko se troši i na reprezentaciju, namirnice, troškove odvjetnika koji su od preko 36 tisuća eura godišnje bez obzira na posao koji je odradio za grad. Bezbroj je tu takvih troškova.
Jednoj udruzi se plaća u prosjeku 3.300 eura mjesečno za potrebe razglasa i podmirili su im troškove obnove opreme. Pitamo se kome je potreban razglas za 3.300 eura mjesečno i zašto ulažemo u opremu za koju poslije plaćamo najam.
Dotakli ste se nekih projekata za koje ste kazali da niste zadovoljni, na koji način bi ih vi realizirali?
Ulaganje u infrastrukturu, a ne da sve projekte radi netko drugi. Govorim o povlačenju novca iz EU sredstava. Sve velike projekte u Gradu Kaštelima su napravili drugi. Aglomeraciju provodi VIK- Split, uređenje lučice Kaštel Stari je provodila Lučka uprava SDŽ, Hrvatske ceste su na projektu tunela kroz Kozjak, Saniranje građevinskog otpada je Cemex.
Pohvaliti moram otvaranje novih reciklažnih dvorišta i postotak odvajanja komunalnog otpada. Mi smo dali prijedlog povlačenja EU sredstava za izgradnju i dogradnju vrtića što su napokon prihvatili. Radimo na tome da se izgradi Gradski dom za starije i nemoćne koji će biti dostupan i onima koji nemaju velike mirovine a tih je najviše.
Pažnju treba usmjeriti i na gospodarski razvoj grada pri čemu govorimo ne samo o turizmu nego i o poljoprivredi. Kupnjom staklenika predvidjeti razvoj poljoprivrede na visoko kvalitetnom zemljištu, a ne sve pretvoriti u apartmane i kuće za odmor i betonizirati obalu. Pored Crljenka kojeg imamo i kojem prijeti ona spomenuta trasa iz tunela, moramo prepoznati i kaštelanske trešnje, smokve i ostale autohtone kulture.
Mislite li da bi u tome imali podršku Grada?
Podrška je bila vezano za povlačenje EU sredstava za nove vrtiće, a ostali prijedlozi nisu prihvaćeni. Ne govorim samo o kritici pojedinih projekata, njihovoj realizaciji, već nudimo i rješenja.
Prijedlog je bio i uređenje ex Kemijske škole i preseljenje službi za koje Grad plaća najam prostora, a gradski stoji neuređen. Tu bi mogle biti službe policije, socijalne službe, Crveni križ..
Dom starih i nemoćnih je također naš projekt kao i besplatni vrtići. Ti bi projekti trebali biti prioritet. Svakako, uključiti građane sa njihovim prijedlozima preko mjesnog odbora i na sve postojeće načine, te bolja informiranost svih.
Milija Baldić Lukšić na Županijskoj skupštini SDŽ
Uz to što ste gradska vijećnica i potpredsjednica ste Županijske skupštine SDŽ. Koje su sjednice zahtjevnije i možete li povući paralelu rada jednih i drugih te koliko vaša uloga u Županijskoj skupštini doprinosi Kaštelima i u čemu posebno?
Kao potpredsjednica Skupštine SDŽ i predsjednica Odbora za financije SDŽ, svojim aktivnim radom i nastojanjima želim opravdati ukazano povjerenje a tu je i obveza i dužnost prema našim biračima a ujedno i svim građanima SDŽ. Županijske sjednice su znatno zahtjevnije od sjednica Grada Kaštela. U SDŽ imamo 129 proračunskih korisnika i Županijske ceste. Imamo 67 osnovnih škola, 44 srednje škole, šest zdravstvenih ustanova, tri ustanove u kulturi, četiri doma za starije i nemoćne i pet javnih ustanova. Zbog tako velikog broja proračunskih korisnika, materijali za sjednice su preobilni i zahtijevaju dobar konstruktivni rad i dosta vremena. Problem je što je rok za pripremu kratak jer poziv dobijemo samo pet dana prije održavanja sjednice.
Naime, Klub MOST-a je dao i amandmane, koji su odbijeni od vladajućih, kojima smo htjeli biti informirani o planovima odnosno programima i prioritetima gradova SDŽ, koji će uslijediti naredne godine. Na sjednicu dođu gotova izvješća koje se usvajaju robotskim dizanjem ruku s tim da vijećnici ne sudjeluju u radu istih.
Predložili smo i direktni prijenos sjednica da bi građani imali uvid u rad vijećnika i vladajućih. Da vide da kao vijećnik ukazujem na probleme Kaštela, zahtijevajući njihovo rješavanje. U proračunu SDŽ za osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje izdvajaju se znatna sredstva, 152,3 milijuna eura. Pitanje koliko se ulaže u naše škole kad znamo da postoje problemi, posebice u školi Knez Trpimir i školi Prof. Filipa Lukasa.
Najveći doprinos je što je konačno, uz stalno zahtijevanje, otvorena ordinacija fizikalne medicine u Kaštel Sućurcu. To smatram osobnim uspjehom za svoje Kaštelane. Kao županijski vijećnik SDŽ, nastojim uvijek ukazivati na problema kako zdravstva, školstva, socijale, prometa, ekologije a ujedno amandmanima i prijedlozima, tražim rješenja.
Klub MOST-a SDŽ, prvi je dao prijedlog i amandman za besplatne udžbenike svih osnovnih škola. To je bilo odbijeno sa obrazloženjem kako se radi o populizmu a kad je to predložio HDZ, tad nije bio populizam nego dobro rješenje. To me ljuti jer se ispred djece, školaraca, stavlja politika. Pa zar mi kao političari ne trebamo raditi za dobrobit naroda, a ne svoj, ne se prepirati i ne prihvaćati prijedloge jer su eto došli od oporbe.
U nekoliko navrate ste tijekom razgovora se dotaknuli mladih. Što mislite o njihovom angažmanu u zajednici, kao i mladih obitelji?
Angažman mladih treba povećati, naprimjer kroz rad Savjeta mladih grada Kaštela, ali taj savjet nije odgovorio zadaćama koje su se pred njih stavile i nisu radili kao što su predvidjeli svojim planom.
Za to nitko ne odgovara, a potrošen je novac. Mladi isto tako vide što se događa, ali su postali malodušni i tek u kriznim situacijama postaju svjesni kako je njihov glas bitan i da svojim nečinjenjem samo pridonose napretku onoga što im smeta. Mladi ljudi se u većoj mjeri samo angažiraju u određenoj političkoj fazi koja je motivirana društvenim promjenama ili željom za promjenu vlasti.
S druge strane imaju problem političke podobnosti. Ako javno iznose kritičke stavove budu od matične stranke ušutkani i smijenjeni, posebno se to odnosi na kritike prema vlastitom stranačkom vodstvu. To je općepoznata stranačka stega koju provodi HDZ. Mladi moraju shvatiti da nisu svi isti i da je upravo teza da su svi isti ono što drži ovu vlast. Sve više mladih shvaćaju kako svojim angažmanom mogu napraviti promjenu.
Što mislite o kvaliteti života u gradu?
Mislim da sam sve odgovorila kroz prethodna pitanja s tim da postoji još mnogo projekata na kojima bi se trebalo raditi i o kojima intenzivno razmišljamo i pripremamo ih.
Kvaliteta života nije samo u uređenoj rivi i zadovoljavanju potreba svojih birača. Standard građana bi mogao i trebao biti bolji što se može napraviti određenim promjenama u upravljanju, gdje bi na ljestvici prioriteta bila zaštita svih prava građana i zaštita imovine.
Rasprodaja gradske imovine se odvija već godinama, uglavnom netransparentno. Ulaganjem u imovinu i njezinim aktiviranjem, dobivamo nova radna mjesta, a što bi trebao biti jedan od glavnih ciljeva unapređenja gospodarstva u gradu. Demografski porast u gradu nije popraćen adekvatnim uvjetima koji su potrebni roditeljima sa malom djecom.
Nedostaje mnogo toga, i opet se vraćamo na prioritete, koji, nikada, ni pod kojim uvjetima, ne smiju biti složeni po nečijim osobnim potrebama zanemarujući stav građana.
Prethodni razgovori sa gradskim vijećnicima
Razgovor sa Ivanom Udovičićem
Razgovor sa Goranom Samardžićem
Foto: PGK i facebook
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.