PREDAVANJE O SANITARNOJ KAKVOĆI MORA U KAŠTELANSKOM ZALJEVU
Na Odjelu za studije mora Sveučilišta u Splitu održat će se stručno predavanje na temu Sanitarna kakvoća mora za kupanje u Kaštelanskom zaljevu: jučer, danas i sutra i to u petak, 15. prosinca s početkom u 13 sati. Na predavanju će sudjelovati dr. sc. Slaven Jozić s Instituta za oceanografiju i ribarstvo, dr. sc. Marin Ordulj s Odjela za studije mora Sveučilišta u Splitu i dr. sc. Tatjana Puljak s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo u Splitu. Predavanje je najavio Jozić i naveo rezultate istraživanja koje je provodio.
- Kaštela su turistička destinacija s više od 100 godina dugom poviješću. Nekontrolirana urbanizacija i industrijalizacija, koje nisu praćene izgradnjom prikladne infrastrukture za odvodnju otpadnih voda, rezultirale su značajnim onečišćenjem Kaštelanskog zaljeva u 1980-ima. Nakon djelomičnog puštanja u rad novog kanalizacijskog sustava Kaštela -Trogir 2014. godine, očekivao se pozitivan učinak na kvalitetu morskog okoliša, a time i poboljšanje kakvoće mora za kupanje – kazao nam je dr. sc. Slaven Jozić najavivši predavanje.
Kakvoću mora za kupanje na području grada Kaštela prati se na 11 službenih plaža, a praćenje se obavlja u sklopu nacionalnog monitoringa te u razdoblju 2021-2023 i dodatno, u okviru HRZZ projekta Eurobath. Ujedno, ocjenu kakvoće mora tijekom redovitog monitorniga objavljujemo i mi na Portalu, zadnje je bilo u rujnu.
Evo što Jozić kaže što pokazuju posljednji rezultati istraživanja u Kaštelanskom zaljevu koje je proveo u ime Instituta za oceanografiju i ribarstvo.
- Rezultati istraživanja pokazuju prostorne i vremenske varijacije kakvoće te lošiju kakvoću mora na istočnom dijelu grada Kaštela, na plažama Torac, Kamp i Gojača, koje su i dalje opterećene fekalnim materijalom. Pored svih uloženih napora za poboljšanje kakvoće mora u Kaštelima, potrebno je daljnje djelovanje kako bi se problem u potpunosti riješio, što se očekuje skorim završetkom projekta izgradnje sustava vodoopskrbe i odvodnje te pročišćavanja otpadnih voda – kazao je Jozić s kojim smo još u srpnju ove godine razgovarala na tu temu i pisali na Portalu, a koji će o ovoj temi govoriti i na najavljenom predavanju.
Slaven Jozić znanstveni je suradnik u Laboratoriju za mikrobiologiju Instituta za oceanografiju i ribarstvo. Diplomirao je 1998. godine na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, smjer Pomorsko-ribarske tehnologije, a doktorat stekao iz Primijenjenih znanosti o moru 2012. godine.
Njegovo istraživanje usmjereno je na sanitarni aspekt morske mikrobiologije, s posebnim naglaskom na upravljanje vodama za kupanje i ekologiju indikatorskih mikroorganizama u moru za kupanje i uzgoj školjkaša. Nacionalni je predstavnik u European Microbiology Exper Group (EMEG) za vodu za kupanje. Aktivno sudjeluje kao istraživač u domaćim i inozemnim kompetitivnim projektima. Objavio je 40 znanstvenih članaka u znanstvenim časopisima te desetke radova sažetaka s međunarodnih skupova.
Uz Jozića na predavanju će govoriti i Marin Ordulj, docent je na Sveučilišnom odjelu za studije mora Sveučilišta u Splitu, gdje predaje skupinu mikrobioloških predmeta.
Magistrirao je 2005. godine na diplomskom studiju Biologija i ekologija mora Odjela za studoje mora Sveučilišta u Splitu gdje je ujedno stekao doktorat iz Primijenjenih znanosti o moru 2012. godine. Njegovo istraživanje usmjereno je na ekologiju morskih mikrobnih zajednica, s posebnim naglaskom na morske viruse i sanitarnu mikrobiologiju obalnih voda za kupanje. Aktivno sudjeluje kao istraživač u domaćim i inozemnim kompetitivnim projektima. Objavio 30 znanstvenih članaka u svjetskim znanstvenim časopisima, knjigu te brojne sažetke s međunarodnih kongresa
Njima će se pridružiti i Tatjana Puljak, voditeljica Odsjeka za ispitivanje mora i biologiju okoliša. Završila je Fakultet prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja Sveučilišta u Splitu, magistrirala na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu na kojem je i doktorirala 2011. godine.
Puljak je objavila više znanstvenih članaka u svjetskim znanstvenim časopisima na temu sanitarne mikrobiologije mora. Do sada ima preko 20 javnih nastupa na konferencijama i stručnim skupovima na temu kvalitete, ispitivanja, primjena ISO normi.