HPD „ANTE BEDALOV“ ODRŽALO POHOD BIJAĆI-SPLIT
U sklopu Dana Grada Kaštela HPD “Ante Bedalov“ održalo je manifestaciju „Kolijevkom Hrvatske Državnosti“ Bijaći-Klis po 18. put 28.veljače 2009 i 01.ožujka 2009.

Kontrolna točka 10. - Markezina greda
Manifestacija „Kolijevkom Hrvatske Državnosti“ Bijaći-Klis održava se svake godine u povodu dana Grada i ima izuzetno značenje za naš Grad, kao i veliku posjećenost. Ideja o osnivanju ovog palaninarskog puta sazrijevala je dugo, a svoje otvorenje doživjela je 30. svibnja 1992. godine u povodu Dana državnosti hrvatske.
Na ovom kaštelanskom prostoru, nekad naznačenom kao kraljevski posjed, izdana je 4. ožujka 852. godine u „kraljevskim Bijaćima“ Trpimirova darovnica, u kojoj knez Trpimir sebe naziva: DUX CHROATORUM IUVATUS MUNERO DIVINO – MILOŠĆU BOŽJOM KNEZ HRVATA. Trpimirova je povelja dokument izuzetnog značaja za hrvatski narod. Ispunjava nas ponosom saznanje o navršenih 1150 godina od kada se prvi put spominje ime Hrvata.
Planina Kozjak, njeni najviši vrhovi SV.IVAN, SV.LUKA i SV.JURE, njeni obronci i Kaštelansko polje sve do Solina obiluju, zapravo vrve srednjovjekovnim crkvicama kao i toponimima starih naselja i samostana, kao što su: Bijaći, Radun, Ostrog, Lažani, Putalj, Selišća. Kruševik, Rižinice. Svojim položajem crkvice na našem Kozjaku bdiju, one kao da čuvaju nas, naše korijene, našu povijest, našu sadašnjost i ostaju bditi nad našom budućnošću, u ovoj kolijevci hrvatstva, u našim Kaštelima.

Učesnici ispred crkve „Gospe na krugu“
U 18. „KOLIJEVCI“ sudjelovalo je sedam hrvatskih planinarskih društava i to: HPD „Zagreb Matica“; HPD „Stanko Kempny“; HPD „Željezničar“, Zagreb; HPD „Željezničar“, Gospić; HPD „Kozjak“ , Kaštel Sućurac; HPD „Malačka-Donja Kaštela“, Kaštel Stari; Planinarska udruga „Dinaridi“, Split.

Planinarski fažol i podjela medalja ispred doma „Pod Koludrom“
Manifestacija je prošla uspješno. U oba dva dana održavanja sudjelovalo je oko 120 planinara. Od 19 KT planinari su obišli 14, naravno uz pomoć vodiča i to iz Planinarske udruge Dinaridi Drago Grubača, a iz HPD „Ante Bedalov“, gđa Marija Kraljevića, Ante Ivanovića, Mario Tadina i GSS-ovca Bernarda Komara.
Predavači su bili predsjednik HPD „Ante Bedalov“ Josip Pejša i na „Markezinoj gredi“ Ivan Šuta.
Proslavi i podjeli medalja manifestacije na domu „Pod Koludrom“ nazočili su: gradonačelnik grada Kaštela gdin Ivan Udovičić, koji je osobno podijelio medalje svim učesnicima koji su prošli sve kontrolne točke, zatim, dogradonačelnik gdin Pero Boljat, predsjednik i članovi Mjesnog odbora: Tone Renić, Ante Ðikić i Nebojša Lozančić.
Na ova mjesta u kojima je kolijevka starohrvatske države, moramo hodočastiti i tako još vjerodostojnije spoznati bogatstvo kulturne i prirodne baštine i svu ljepotu LIJEPE NAŠE!

