Grad Kaštela i Župa sv. Jurja mučenika Kaštel Sućurac na 80. godišnjicu stradanja nedužnih žrtava u savezničkom bombardiranju Kaštel Sućurca 5. prosinca 1943. godine, organizirali su komemoraciju koja je održana u Nadbiskupskom kaštelu uz pokroviteljstvo Hrvatskog sabora i Splitsko – dalmatinske županije, a kojoj je prethodila misa zadušnica te paljenje svijeća pred spomen obilježjem stradavanja.
Misu zadušnicu u župnoj crkvi Sv. Jurja mučenika predvodio je nadbiskup u miru Marin Barišići uz župnika don Ivana Delića gdje su nazočili i brojni potomci poginulih Sućurana, mještani, predstavnici Grada Kaštela, predstavnici Splitsko - dalmatinske županije, gradski vijećnici, članovi Mjesnog odbora, predstavnici gradskih institucija, društava i udruga.
Nakon pobožnosti u župnoj crkvi, uz pjesmu i upaljene svijeće krenulo se prema kampanelu nekadašnje crkve, na kojemu se nalazi spomen ploča s imenima svih poginulih Sućurana. Izmolilo se odrješenje, zapalile svijeće i položili vijenci u spomen na sve nevine žrtve stradale u napadu 36 savezničkih bombardera.
Obilježavanje obljetnice dalje je nastavljeno komemoracijom u Nadbiskupskom kaštelu gdje je održan znanstveni skup 80. obljetnica savezničkog bombardiranja Kaštel Sućurca uz moderiranje Renate Dobrić ravnateljice Gradske knjižnice Kaštela te uvodne riječi prof. dr. sc. Mihovil Biočić. Predavači na znanstvenom skupu bili su dr. sc. Tihomir Rajčić, prof. koji je govorio na temu „Anglosaksonske tajne stradanja Kaštel Sućurca i Splita“ i dr. sc. prof. Krešimir Kužić, prof. koji je iznio činjenice tog kobnog dana pod nazivom „Večernja, 5.12.1943.“ A kao uvod u komemorativnu večer nastupili su Pučki pivači Župe sv. Jurja mučenika.
U anglo-američkom bombardiranju Kaštel Sućurca 5. prosinca 1943. u 15.05 sati poginulo je 97 mještana, od kojih njih 65 u crkvi za vrijeme misnog slavlja, zajedno sa svećenikom don Antom Rubignonijem. Kaštel Sućurac je u to vrijeme bio mjesto s oko 2200 stanovnika, a osim brojnih žrtava, pod smrtonosnim teretom savezničkih bombardera B 52 potpuno je razoreno i 38 kuća, dok ih je 50-ak oštećeno. Župna crkva je u naletu bombardera direktnim pogotkom sravnjena sa zemljom, mnogi nevini Sućurani su nastradali, a brojne obitelji ostale su bez svojih najmilijih.
Na mjestu nekadašnje crkve, koja je tog kobnog dana pred sam početak poslijepodnevne pobožnosti direktnim pogotkom sravnjena sa zemljom, danas se nalazi samo zvonik, odnosno kampanel, koji je jedini ostao čitav nakon napada, a na zvoniku se nalazi spomen ploča s imenima poginulih, dok su u povodu 70. obljetnice stradanja obilježeni i temelji stare župne crkve, kao mjesto pijeteta.
Tijekom znanstvenog skupa prisutni su imali priliku čuti povijesne činjenice, ali i vidjeti kako je tog kobnog dana izgledao Sućurac nakon bombardiranja koji je prikazan kroz slike te čuti izjave svjedoka povijesti, Ante Dubravčića.
- Bombe su pogodile crkvu u kojoj se održavala misa. Za vrijeme komunističke vladavine u bivšoj državi na spomen ploči poginulima pisalo je da se radi o žrtvama fašističkog terora. Tek stvaranjem samostalne Hrvatske moglo se slobodno govoriti o tome što se stvarno dogodilo – kazao je u uvodnom dijelu prof. dr. sc. Mihovil Biočić.
Nakon znanstvenog skupa predstavljena je komemorativna izložba fotografija Savezničko bombardiranje Kaštel Sućurca u organizaciji Muzeja grada Kaštela. Posjetitelji su imali priliku vidjeti fotografije na kojima je bilo liturgijsko posuđe stare župne crkve sv. Jurja.
Uz to, predstavljen je i Katalog izložbe Stara župna crkva sv. Jurja u Kaštel Sućurcu (1691.-1943.) autorice Ade Danek koji je predstavila prof. Ankica Babin.
Foto: Jakov Sučić