S hladnijim danima počela je sezona grijanja. Već je vidljivo kako se iz dimnjaka na krovovima „dimi“, jer mnogi Kaštelani imaju peći na drva. Time smo htjeli provjeriti s dimnjačarima, jesu li korisnici na vrijeme očistili svoje dimnjake te na koji način se to može učiniti, odnosno koje su preporuke struke.
Na području grada dva su koncesionara dimnjačarskih usluga. Za dimnjačarsko radno područje naselja Kaštel Sućurac, Kaštel Gomilica i Kaštel Kambelovac zaduženo je Dimnjačarstvo KAMIN vlasnika Renata Gorete, kontakt broj 021 335-386 ili 095 900 3791.
Dok je za dimnjačarsko radno područje naselja Kaštel Lukšić, Kaštel Stari, Kaštel Novi i Kaštel Štafilić zadužen Obrt za dimnjačarstvo KOTAO-M, vlasnika Mate Srdanovića, kontakt broj 099 424 0950.
U razgovoru s koncesionarima, Kaštelani čekaju zadnji tren za dimnjačarske usluge kada su u pitanju privatne kuće. Time se vrijeme čekanja na njihove usluge u ovom periodu produžio na tjedan do čak mjesec dana, jer njihov rad ovisi i o vremenskim uvjetima.
- Zahtjeva za dimnjačarskim uslugama ima i previše, jer svi uglavnom čekaju zadnji tren i javljaju se oko 15. studenog. Nitko ne razmišlja o čišćenjima dimnjaka u proljeće ili ranu jesen, nego čim dođe prva bura i prva zima sjete se čišćenja i to najčešće ako imaju određeni problem. Ako nemaju, uopće ne zovu – kazao nam je u razgovoru Renato Goreta dodavši da su na stambenim zgrada uglavnom obavljene usluge čišćenja dimnjaka, dok je kod privatnika sasvim drugačija slika.
Dimnjaci bi se trebali čistiti redovito, jedanput godišnje
Kako je pojasnio Goreta, dimnjaci bi se trebali čistit redovito, jedanput godišnje i to ako se za ogrijev koriste suha drva te uz dobar dimnjak i imaju dobru peć. U protivnom dimnjak treba čistit i do tri puta, posebno ako su drva mokra, odnosno ako je loše sagorijevanje.
Za Donja Kaštela zadužen je Mate Srdanović, kod kojeg se kako je kazao na termin za čišćenje dimnjaka čeka oko tjedan dana. Ujedno smo ga pitali ima li kakve preporuke što je potrebno napraviti prije nego se krene na „posao“ čišćenja.
- Potreban je slobodan pristup dimnjaku i ništa drugo, sve ostalo je na meni. Ako sve ide kako treba za čišćenje dimnjaka mi treba sat vremena, to je slučaj kad se dimnjak redovito čisti. U nekim situacijama, treba i više, ovisi o terenu – kazao je Srdanović i dodao da su se navikli penjati na krovove i da to za njega nije zahtjevno te da posla ima dosta, jer svima u ovom vremenu treba usluga čišćenja dimnjaka.
Oba koncesionara su navela kako njihove usluge čišćenja koštaju od 40 eura pa nadalje, ovisno o količini posla.