Aktualni sat Gradskog vijeća jučer održane sjednice trajao je nešto kraće od uobičajenih sat vremena. Razlog tomu je i maratonski dnevni red na kojem je bilo 27 točaka te dvije dodatne kroz koje su vijećnici raspravljali o temama poput raspodjele proračunskih sredstava, komunalne infrastrukture te dodijele sredstava kroz javne potrebe u socijali, obrazovanju, predškolskom odgoju, športu i slično.
Time se za vijećnička pitanja javilo tek šest vijećnika i to uglavnom oporbeni, Ante Komljen iz HSP-a, Mario Banovca iz SDP-a, nezavisni vijećnici Željan Jurlin i Joško Berket te s Berketove nezavisne liste vijećnik Goran Samardžić i HDZ-ov Teo Antunović. Njihova pitanja ticala su se uređenja objekata za društvenu namjenu te prometne regulacije i cestovne infrastrukture, posebice govoreći o gradnji tunela Kozjak, odnosno južnog dijela čija cesta ide preko Kaštela, pa dalje mostom prema Stinicama.
Upravo o gradnji mosta od Sućurca prema Stinicama koji je planiran u sklopu gradnje tunela Kozjak dotakao se Goran Samardžić kojeg je zanimalo u kojoj je fazi ta „priča“ za koju se govori, kako je kazao, da bi izgradnja mogla krenuti 2027., odnosno 2028.godine. Samardžić je predložio da se u Gradu organizira tematska sjednica prije nego bude završen projekt gradnje, jer je taj most od iznimne važnosti za grad, ali i za cijelu županiju.
- Što se tiče mosta Kaštela – Split, znam koliko i vi iz medija koji o tome pišu godinama. Nitko nam se na tu temu nije obratio, pa i ne shvaćam da je ta priča otišla posebno daleko. Ako želite možemo poslati pisani upit prema Hrvatskim cestama da vidimo ima li nešto ozbiljnije na tu temu – odgovorio je gradonačelnik Denis Ivanović.
Na ovu temu se nadovezao i Joško Berket, koji je, kako je kazao, želio nadopuniti prethodno pitanje osvrćući se posebno na cestu koja će se graditi od južnog portala tunela Kozjak.
- Mislim da mi svi skupa moramo dobiti jedan konačan odgovor što ćemo sa tunelom i kuda će ići cesta nakon tunela. Tunel je neizbježan i dobrodošao. Niko nema ništa protiv tunela, niti protiv mosta. Spoj od tunela južnog portala do mosta je bitan za Kaštela. Postoji jedan prijedlog da južni portal tunela ne ide prema Lukšiću, nego gornjim dijelom prateći vatrogasni put preko kave, odnosno uz kavu ide na most. To je najmanja šteta za Kozjak i bila bi jeftinija opcija jer se ne bi išlo preko privatnih parcela. Znači da cesta odmah ide na istok, a ne prema zapadu – naveo je Berket.
Među pitanjima koja se tiču prometnica, bilo je riječi i o Cesti dr. Franje Tuđmana na koju se osvrnuo Ante Komljen navodeći kako je potrebno iskontrolirati prekopavanje ulice gdje se naknadno izvode određeni radovi. Prema riječima pročelnika za komunalu Ivice Škopljanca vrši se kontrola radova, a ukoliko se uoče nedostaci izvođaču radova se ukazuje da je potrebno obaviti popravke.
Uz to, Komljen je ponovio da je potrebno na vrhu Nehajskog puta postaviti svjetleću regulaciju na pješačkom prijelazu kao i popraviti svjetlosni znak za pješake u Radunu čega se dotaknuo Samardžić koji je ujedno pohvalio ovogodišnji adventski program, kazavši kako se vidi pomak u organizaciji.
Na proljeće rekonstrukcija kina u Sućurcu
Uređenje rive i kina u Sućurcu zanimalo je Tea Antunovića koji je kazao, da mu je drago da je to uvršteno u dokumentacija za sljedeću godinu.
- Što se tiče rive u Sućurcu, kroz prosinac ćemo dobiti novo rješenje od tvrtke Obala. Verzija koju smo predlagali da sportska lučica bude južno od sućuračkog geta ne može proći, jer se s time ne slažu konzervatori. Tako da smo u suradnji sa Lučkom upravom naručili novo idejno rješenje, pa ćemo uključiti i vijećnike Sućurca i predstavnike mjesnog odbora i krenuti u projektiranje. Nadam se kroz dvije godine da bi mogli prionuti i radovima izgradnje sportske lučice i uređenja obale – kazao je Ivanović i dodao da što se tiče kina, radovi bi trebali krenuti na proljeće gdje će grad dobiti jedan novoobnovljeni multimedijalni prostor, kao što je i Pastoralni centar u Lukšiću koji je pri kraju.
Osim o rekonstrukciji sućuračkog kina, bilo je riječi i o obnovi zgrade Veslačkog kluba u Kambelovcu o kojoj je govorio Berket, navodeći kako je Veslački klub zaslužio da se uredi zgrada koja je u vlasništvu grada, a koja je važna za brojnu djecu Kaštela koja su uključena u sport.
- To je nešto, što bode oči i uistinu priznajem da se uređenja zgrade trebamo uhvatiti. Bilo je dogovaranja da sa uređenjem idemo zajedno sa Veslačkim klubom. Očito nas sviju odnesu neke druge obaveze. Nastojat ćemo u novoj godini naručiti projekt – kazao je Ivanović.
Osim objekata za društvenu namjenu, Maria Banovca je zanimalo zašto grad ne financira obrte za čuvanje djece na što je pročelnica za društvene djelatnosti, Antonija Kljaić navela kako na području grada postoji samo jedan obrt koji ima takvu poslovnu namjenu, a koje grad sufinancira kao i vrtiće. No, prema njenim riječima očigledno nema interesa za takvim obrtima koji mogu primiti do 12 djece.
Nezavisnog vijećnika Željana Jurlina, među ostalim zanimalo je tko i po čijem nalogu još uvijek dobiva novčanu naknadu od Civilne zaštite, s kojom svrhom te u kojem mjesečnom ali i ukupnom iznosu, posebno se osvrćući na covid redare. Iz kojih se financijskih stavki još uvijek isplaćuju ta sredstva i na temelju kojeg akta, a ako više nitko ne dobiva tražim odgovor, tko je sve dobivao do sada, kazao je Jurlin koji bi na ovo pitanje trebao dobiti pisani odgovor kako je i zatražio.
Foto: arhiva
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.