UMJETNOŠĆU PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA
Dan uoči Međunarodnog dan borbe protiv nasilja nad ženama koji se obilježava 25. studenog u dvorcu Vitturi je organiziran događaj pod nazivom „Umjetnošću protiv nasilja nad ženama“ kojeg je organizirala udruga ARHE uz potporu Grada Kaštela i uz moderiranje Zvjezdane Čagalj i brojnih gostiju kako glazbenih tako i likovnih i dramskih te uz gosta psihologa i psihoterapeut Igora Longoa.
- Poruka je vrlo jasna i čista. Nasilja je sve više i o njemu treba govoriti, ali prije svega djelovati. Akcija Stop nasilju nad ženama se već nekoliko godina odvija u slično vrijeme kada je obilježavanje istoimenog Međunarodnog dana i to u preko 40 gradova Europe. Akcija se jako raširila i ideja je da se u svim tim gradova naprave događanja kako bi se istovremeno sa što više ljudi i sa više mjesta uputila ista poruka Stop nasilju nad svima, a ženama osobito – kazala je Zvjezdana Čagalj i dodala da će ovu večer govoriti kroz umjetnost, jer kako je kazala, kad se umjetnosti povežu onda one daju jednu veliku snagu i moć.
Zajedničku poruku tako su kroz razne vrste umjetnosti prenijeli gosti večeri. Za onu glazbenu bila je zadužena klapa Podvorje, za likovnu umjetnica Jelena Jurčević, dramsku Dječje kazalište Škatula i za književnu, odnosno poeziju Pietra Fon Tillen, Katarina Mimica, Bernarda Roudi i Zvjezdana Čagalj.
Ovim događajem željela se skrenuti pažnja na svaki oblik nasilja te na opasnost relativiziranja nasilja koje je prisutno u svim oblicima.
- Nasilje je svugdje oko nas, nažalost. Ja bih stavio fokus na rad sa svima onima koji će se aktivirat oko onih koji vrše različite oblike nasilja. Potrebno je pravovremeno upotrijebiti sve moguće mehanizme koje stoje na raspolaganju da bi se indikacije na nasilništvo što prije zaustavilo. Danas se puno toga po pitanju nasilja čini samo papirnato, raznim pravilnicima, nekakvim aktima gdje definiramo tko, što, kako, međutim u praksi nažalost rezultati nisu bajni. Danas se recimo fokus stavlja na žrtvu nasilja, a ako želimo imati manje žrtava, pitanje je kako imati manje nasilnika. Ono što bih htio naznačiti da je pravovremena intervencija vrlo važna. Nažalost, već u ranoj dobi možemo vidjeti da mnogi roditelji relativiziraju indikativna ponašanja djece i puštaju vremenu da se riješi ili da će netko drugi to riješiti. Potrebno je postaviti zdrave granice gdje će dijete naučit što da, što ne, posebno kod onih kod kojih se primijeti da bi stvar mogla ići u socijalno neprihvatljivom smjeru – kazao nam je Igor Longo umirovljeni psiholog i psihoterapeut s četrdeset i dvije godine rada u struci.
Foto: Jakov Sučić