Sunčani vikend koji je za nama, mnogi su kaštelanski maslinari iskoristili kako bi konačno kraju priveli ovogodišnju berbu. Vrijeme ove godine, naime, maslinarima nikako nije išlo na ruku, pa oni koji s berbom nisu krenuli već sredinom listopada, posebice oni s većim brojem stabala, teško su uspijevali uhvatiti nekoliko sunčanih dana kako bi posao odradili do kraja.
Prohladnu, burnu subotu u svom masliniku sa sedamdesetak stabala na padinama Kozjaka, sa svojom je obitelji tako proveo i Josip, koji nam otkriva kako je zadovoljan ovogodišnjim urodom.
- S danas ubranih oko 250 kila prema mojoj procjeni, koje će odmah večeras u makinju, ukupno će biti malo više od tone maslina, a kako su već dosta zrile očekujem da će se dobro i platiti - ne krije olakšanje što je ovogodišnjoj berbi došao kraj naših sugovornik.
Ovo je već četvrta „tura“ maslina koju nosi ne preradu, a randmani su se kaže kretali od 15 do 18 posto, pa u konačnii očekuje i nešto malo manje od dvjesto litara ulja.
Odluka da ove godine ranije krene s berbom, mada je većina plodova u njegovom masliniku još bila poprilično zelena, upravo zbog kišnih dana koji su zaredali, pokazala se ispravnom i za njegovog imenjaka, koji je „okupio ekipu“ početkom studenog i zahvaljujući vrijednim rukama obitelji i prijatelja u jedan vikend uspio odraditi sav posao.
- Moj dide, koji je bija veliki zaljubljenik u masline, a od kojeg sam i naučija sve šta znan, uvik je čeka da baren pola maslina pocrni kako bi počeli s berbom, pa tako i ja. Ove godine, kako su najavljivali duži kišni period, mučilo me krenit u raniju berbu iako su masline tek lagano počele rusit, jer ni ja ni moji ukućani nismo ljubitelji gorkoga ulja, ili riskirati s vrimenom i čekati još koji dan. Ali južina i maslinina muha su presudili u odluci da s berbom ipak ne čekamo – govori ovaj mladi maslinar koji je u strahu da bi dosta plodova moglo završiti na tlu i uništiti urod požurio u maslinik.
Odluka se, kaže, na koncu pokazala punim pogotkom jer ih je poslužilo vrijeme, a berbu su u kratkim rukavima i okupani suncem umjesto kišom, odradili u rekordnom roku i pedesetak stabala uspjeli pobrati u samo jedan vikend te ih odmah i preraditi. Premda je urod bio malo slabiji nego li prošle godine, na koncu su se masline „platile“ oko 15 posto kao i lani.
Berbu poput njega „u ljetu“ je započeo i Ivan, no zbog velikog broja stabala raštrkanih na nekoliko lokacija u Novom i Starom, završio je u „debeloj“ jeseni, kaže, sretan što je ovogodišnju berbu ipak uspio privesti kraju. Ovaj mladi OPG-ovac, iznimno je zadovoljan ovogodišnjim urodom, ali i randmanima koji su se, kaže nam, kretali oko 17 posto.
On je, kao i ranijih godina, ponukan različitom potražnjom za uljem, odlučio dio maslina odvesti na preradu ravno iz polja, a dio pak nakon što su nekoliko dana odstajale u slanoj vodi. Jer unatoč preporukama i savjetima struke, kaže kako je, iz iskustva, za njim potražnja ipak znatno veća nego li za onim ekstra djevičanskim.
I tako dolazimo do one vječne diskusije među dalmatinskim maslinarima – kada je pravo vrijeme za berbu i preradu maslina? Je li bolje ekstra djevičansko ulje, koje mnogima ne paše zbog svoje gorčine, a neki idu toliko daleko da kažu kako im ono najbolju spizu ili ribu samo pokvari, ili pak ono blaže, od zrelijih plodova, koje je po zagovornicima prve teorije lošije kvalitete. Posebice ako je prethodno stajalo u moru ili u slanoj vodi, kako su to običavali raditi naši stari - i nejstivo.
No, u konačnici istina je jedna, o ukusima se ne raspravlja, a svaki proizvod koji je u prodaji, pronađe i svojega kupca. Dakle, počnite s berbom onda kada vam se čini da ćete imati po vama najkvalitetnije ulje koje paše vašem nepcu. Jer puno je faktora o kojima ovisi, od toga da sve sorte ne dozrijevaju u isto vrijeme, do vremenskih prilika koje utječu na dozrijevanje ploda i položaja maslinika, stoga treba odlučiti brati sve zajedno i čekati prosjek dozrijevanja ili brati sortu po sortu, kako koja sazrije, pa ih zasebno i prerađivati.
Naime, vrijeme kada se beru jako je bitno jer upravo o tome ovisi u kojoj su fazi sazrijevanja masline, o čemu ovisi i kvaliteta ulja. A na vama je da odvagnete kakvo ulje volite i želite dobiti...
Foto: PGK