Prisjećanjem na sve žrtve Domovinskog rata te obilježavanjem Dana sjećanja na Vukovar i Škabrnju, Gradska knjižnica Kaštela sinoć je u prepunom Nadbiskupovom kaštelu u Kaštel Sućurcu organizirala večer domoljubne pjesme i poezije simboličnog naziva „S mora dar za Vukovar“. U sklopu događaja predstavljena je i zbirka domoljubne poezije Vridilo je Naklade Bošković.
Uz književnika, tekstopisca i skladatelja Nikšu Krpetića, tijekom večeri domoljubne poezije stihove svojih pjesama čitali su i ostali autori spomenute zbirke: Ivan Pavić – Mrgud, Goran Protega i Zoran Jurišić. Uz njih poezijom su se predstavili i književnik Petar Merčep i Marijana Škare, a svi prisutni mogli su poslušati i domoljubne pjesme Pučkih pivača župe sv. Jurja mučenika iz Kaštel Sućurca te zbora OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice.
Tekstopisac, skladatelj i pjesnik Nikša Trpetić, kazao nam je da je sretan jer posjeduje bogatstvo spajanja pisanja i skladanja. Skladanjem se počeo bavit još od malih nogu, a ove godine obilježava i 50 godina duhovnog stvaralaštva. Kasnije je počeo pisati i razne druge vrste pjesama te do sada skupio 28 autorskih glazbenih i književnih dijela. Najviše radi za djecu što smatra i najtežim poslom. U zadnjih nekoliko godina piše i na čakavici a nedavno je u Splitu na natječaju zavičajnih radova ostvario zapaženiji rezultat. Sinoć je uz goste branitelje – pisce prezentirao nekoliko pjesama iz još neobjavljene zbirke pjesama.
-Vukovar – to smo svi mi! Vukovar je majka, ravnateljica ove Hrvatske. – poručio je jasno Trpetić na pitanje da se s odmakom od 32 godine prisjeti pada Vukovara.
Sa svojim stihovima predstavila se i Marijana Škare, inače doktorica dentalne medicine koja poeziju piše iz hobija. Nedavno je objavila prvu zbirku poezije Pašajica života koja većinom sadrži domoljubne pjesme. Sinoć se predstavila s dvije pjesme – jednom posvećenom zapovjedniku Velimiru Đereku Pjev hrvatskog sokola te nagrađenom pjesmom na Festivalu grad u školjci Kuštravi dječaci u kategoriji najljepše neobjavljene pjesme. Poezijom se počela baviti, kako nam je i sama otkrila jer je za vrijeme Domovinskog rata u Imotskom pohađala 1. razred Gimnazije gdje je svjedočila osnivanju 3. Imotske bojne a u obitelji je imala i nekoliko sudionika Domovinskog rata, nažalost i poginulih branitelja.
.- Želim se pokloniti svim žrtvama! Dok sam živa nastavit ću pisati domoljubnu poeziju jer se na taj način osjećam bliža svim žrtvama poginulim u ratu. – poručila je Škare.
Književnik Petar Merčep predstavio se sa svojim kako nam je kazao bombastičnijim stihovima domoljubne poezije. Posebno je istaknuo pjesme posvećene jednom zaboravljenom junaku- Miroslavu Gudelju Velagi - Migiju iz Imotskih poljica, poginulom 4.10.1991. u Šarengradu.
- On je pokopan tek nakon mirne reintegracije, 8 godina nakon što je poginuo, a pjesma je nađena njemu u džepu. Nitko od obitelji nije doživio da čuje njegove pjesme, i drago mi je da su njegovi prijatelji skupili te njegove pjesme i objavili zbirku. To je pjesma koju sam puno puta recitirao i svaki put mi natjera suze na oči. To je pjesma momka koji zna da će poginuti, a posvećena bratu Ivanu.
…I dok ruka pušku steže,
Suzom suza, oko guši
Nema kraja što me veže
snovi teški sve se ruši!“ – izrecitirao nam je Merčep ponovno sa suzom u oku.
Foto: Ivana Topić