Stara maslina u Kaštel Štafiliću i dalje se neumorno odupire vremenu. Tradicionalna berba zbog lošeg vremena uspjela je tek iz trećeg puta. Njene krošnje ove jeseni bile su prepune plodova, no nevera je učinila svoje, pa je ove godine ubrano tek stotinjak kilograma maslina čiji plodovi su zdravi. Dobra vijest je i da je maslina u dobrom stanju nakon berbe.
Tijekom jutra, sve je bilo usmjereno na staru maslinu u Štafiliću gdje se okupio veliki broj ljudi i djece koja su sudjelovala u ovogodišnjoj berbi kojoj je prethodila i dječja radionica u organizaciji JU More i Krš na kojoj su sudjelovali učenici iz škole Bijaći.
Berbu je tradicionalno organiziralo Društvo „Bijaći“ u suradnji s Gradom Kaštela, HAPIH, JU More i krš, Udrugama „Mastrinka“ i „Šušur“, TZ Kaštela, Muzej Grada Kaštela te SŠ Braća Radić.
- Čekali smo dva lijepa dana da bi napokon krenuli s berbom koju smo odgađali dva puta zbog lošeg vremena, kiše i nevera. Danas nam se to napokon ostvarilo. Mogu reći da smo u konačnici zadovoljni berbom. Urod je bio odličan, no nekoliko nevera je utjecalo na količinu. Ubrano je stotinu kila. Plodovi su dosta zdravi obzirom na vremenske uvjete ove godine i na napade i ogromnu količinu maslinove muhe koja hara po cijeloj Dalmaciji. No, na stablu se nije uspjelo zadržati puno ploda u odnosu na prethodne godine, jer nas je preduhitrilo jugo – kazala je Tatjana Klepo iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, društva Bijaći te udruge Mastrinka. Ujedno je zahvalila svima koji su sudjelovali u ovogodišnjoj berbi, a posebno gradskoj komunalnoj službi i vatrogascima.
Klepo je kazala da je maslina u izvrsnom zdravstvenom stanju te se nada da će takva i ostati te da tijekom zime neće imati veće vremenske ekstreme koji bi mogli narušiti njeno zdravstveno stanje kakvo je bilo 2018. godine.
- Ove godine nije obavljena rezidba masline, jer smo je pustili da se malo „rekupera“. Na vrhu stabla se još uvijek vide ozljede koje se vuku od prije pet godina. Gornji dio stabla ima osušene grančice. No, sjedeću godinu ćemo organizirati intenzivniju rezidbu. Što se tiče ostalih znakova bolesti i simptoma, nema ničeg zabrinjavajućeg. Izgleda dosta dobro, masivno i dosta ima zelenila – ispričala je Klepo.
Plodovi su nakon berbe pokupljeni i odvezeni na preradu u uljaru Novak. Potom je od strane Ciana obavljena i preventivna zaštita masline od bolesti, uz stručnu podršku Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu. Ujedno je maslina i nahranjena, odnosno pognjojena peletiranim organskim gnojem.
Dodajmo, kako će dobiveno maslinovo ulje društvo Bijaći pakirat u male posudice, balsamarije i bit će jedan od vrijednih suvenira grada Kaštela. Inače, Kaštela u svojoj ponudi imaju i suvenire od grana i lišća ove masline, koja je i sama, kao zaštićeni spomenik prirode, jedna od kaštelanskih turističkih atrakcija.
Foto: Ivana Topić