TRAJNO OZRAČIVANJE SUSTAVA ZAHTJEVA NOVI PROJEKT, ZA SAD SAMO KRATKOROČNA LOKALNA RJEŠENJA
Smrad koji se širi iz kanalizacijskih otvora, a koji je posebno naglašen duž Ceste dr. Franje Tuđmana je i dalje naša svakodnevnica. Na to se građani žale vrlo često postavljajući pitanja i našoj redakciji te traže od nadležnih osim pojašnjenja i konkretno rješenje. Na ovu temu, upit Vodovodu i kanalizaciji poslali smo još početkom sezone, kada je osjetno intenzitet smrada bio najveći, no odgovor smo dobili tek sada i to nakon četvrtog upita.
Nakon niza odgovora protekle dvije godine, kako se potrebno strpjeti, jer je uzrok smradu iz šahti nedovoljna količina fekalija u kolektoru te je potrebno čekati dovršetak poslova Eko projekta, pomaka nema. Kolektori su ispunjeni gotovo sa dvije trećine otpadnih voda. U funkciji su cijelu godinu, ali i dalje smrad ne jenjava. Najintenzivnije se osjeti duž Tuđmanove ceste, jer se laički rečeno u taj, „glavni“ kolektor skupljaju otpadne vode koje potom idu u Divulje na daljnje pročišćavanje.
Više se ne spominje nedovoljna količina fekalija kao uzrok problema
Da postoji problem sa smradom iz kanalizacijske svjesni su u Vodovoda. Naveli su da se nastojalo pristupiti određenim rješenjima za koje i sami kažu da su lokalna i kratkoročna. Ispiranje cjevovoda mlaznicama nema smisla, tako kažu, a nije pomogla ni ugradnja biofiltera, kao ni preparati za eliminaciju neugodnih mirisa.
- Kanalizacijski kolektori u Cesti dr. Franje Tuđmana rađeni su po projektnoj dokumentaciji na koju su izdane građevinske dozvole. Izgrađeni su kroz tzv. Eko projekt, a vođenje projekta odradila je Agencija Eko kaštelanski zaljev. Svi kolektori imaju uporabne dozvole. Radi se o promjerima cjevovoda koji su u rasponu od 300, 450, 600 mm na istočnijem dijelu Kaštela pa do promjera 800 i 900 mm na zapadu tj. u Novom i Štafiliću. Tako velike cjevovode nema smisla ispirati mlaznicama, jer kroz njih stalno teče velika količina otpadnih voda. Problem neugodnih mirisa javlja se ponekad u ljetnim mjesecima. Činjenica je da na ovakve vrućine iz nekih okana dopire neugodan miris. Pogotovo iz onih na koje su postavljeni ventilirajući poklopci (s rupama). Pokušali smo tome doskočiti ugradnjom biofiltera za pročišćavanje zraka, ali to samo lokalno riješi problem. Također i mikrobiološki preparati za eliminaciju neugodnih mirisa koje koristimo na sustavu i na crpnim stanicama su kratkotrajnog učinka – stoji u odgovoru kojeg potpisuju Ivica Perić, direktor tehničkog sektora Divulje i Duje Drnas, voditelj kanalizacijske mreže Aglomeracija Kaštela-Trogir.
Iz kanalizacijskih šahti već godinama se širi nesnosan smrad
Očigledno je, kako se izgradnjom „nove“ kanalizacije nije očekivao dodatni problem i to sa ozračivanjem sustava. Kao dugoročno rješenje navode potpuno novi projekt.
Ne zna se do kad će smrdjeti
- Odzračivanje sustava s pročišćavanjem zraka bi se moglo riješiti i na druge načine (npr. zdenci ili odzračni stupovi s aktivnim ugljenom. Za planiranje i gradnju takvih odzraka s aktivnim ugljenom potrebno je izraditi projektnu dokumentaciju, sve u suradnji s Gradom Kaštela, što bi bilo dugoročno rješenje – navode iz Divulja.
Do izrade novog projekta po kojem bi se pristupilo rješavanju ovog problema, koji stvara glavobolju dijelu stanovništva duž cijelih Kaštela trebat će vremena. Osim izrade dokumentacije, koja sama po sebi zahtjeva određeno vrijeme, potrebno je iznaći i financijska sredstva. O kojim iznosima bi bila riječ, za sada ne znamo, no i dalje ćemo pratiti ovu priču za koju su se stanovnici nadali da će biti završena kad i sam projekt aglomeracije, a to je kraj 2023. godine.
Foto: Arhiva PGK
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.