MIMOIŠLO NAS I CVJETANJE MORA
Dr. sc. Slaven Jozić iz Kaštela koji radi u Laboratoriju za mikrobiologiju Instituta za oceanografiju i ribarstvo obavljao je intenzivna istraživanja kakvoće mora za kupanje na pojedinim kaštelanskim plažama. Među ostalim, vršena su i mjerenja temperature mora te je utvrđeno da je ovu sezona temperatura viša nego prethodne dvije, što samim kupačima i nije ostavljalo takav dojam. Razlog tomu su ovogodišnje visoke temperature zraka. A da se zaključiti i da nas je ove sezone mimoišlo cvjetanje mora.
Naime, u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost „Eurobath“, obavljaju se intenzivna istraživanja kakvoće mora za kupanje na plažama Torac, Kamp i Gojača. Na teren se izlazi dva do tri puta tjedno i to ujutro i popodne. A što su mjerenja pokazala, ispričao nam je Jozić.
- Svaki put mjerimo temperaturu i salinitet jer su nam to popratni parametri, koji se inače mjere kad se uzorkuje more za određivanje kakvoće. Mjerenja obavljamo od sezone kupanja 2021. godine, pa imamo podatke za sve tri godine. Idealno bi bilo imati kontinuirana mjerenja, s postavljenim sondama, međutim i naši podatci mogu biti korisni jer su uvijek mjereni na istom području, istom frekvencijom i u isto doba dana – kazao je i iznio podatke.
- Gledajući svaku sezonu zasebno, u razdoblju od 01. lipnja do 25. kolovoza, prosječna temperatura mora na ove tri lokacije, temeljena na dva mjerenja tjedno je slična za 2022. i 2023. godinu. Ovisno o lokaciji mjerenja, 2022. godina je bila toplija za 0.03 - 0.23 stupnja. Najniža prosječna temperatura zabilježena je tijekom sezone 2021., i bila je u prosjeku niža za 0.5 - 0.8 stupnjeva u odnosu na zadnju sezonu 2023. Međutim, ako pogledamo srednje vrijednosti temperature mora po mjesecima, uočava se značajno viša temperatura tijekom lipnja 2022. godine, koja je bila viša i do 1.8 stupnjeva nego u lipnju 2021. i 2023. godine. Prosječna temperatura mora u srpnju i kolovozu 2023. bila je za 1.4 stupanj viša nego li prethodne godine – naveo je Jozić i dodao da se može zaključiti da je temperatura mora na praćenim lokacijama tijekom sezone kupanja 2023. viša nego li prethodne dvije sezone.
Kako su temperature mora više nego prethodnih godina, Jozića smo pitali koji su razlozi da je tijekom ulaska u more i samog kupanja osjećaj kao da se more nije uspjelo ugrijati te da daje ugodu osvježenja.
- Najvjerojatniji razlog zbog čega su kupači pomislili da je temperatura mora niža nego prošle godine je relativni osjećaj svježine koji se javlja pri ulasku u more u danima visoke temperature zraka uzrokovane pojavama toplinskih valova i otoka – dodao je.
Mimoišlo nas cvjetanje mora tijekom sezone kupanja
- Unatoč razdobljima visokih temperatura zraka, ove godine su po mom osobnom dojmu bili jači burini i u usporedbi s prošlom godinom relativno često je puhala bura. U takvim uvjetima dolazi do rashlađivanja površinskog sloja mora i djelomičnog miješanja morskog stupca pa ne dolazi do stvaranja naslaga. Ja sam ove godine prve "krpice" cvatnje primijetio zadnji tjedan u kolovozu, na području Torca i Gojače. Kako je u tom razdoblju zapuhalo jako jugo, a sada bura, opet je došlo do miješanja pa se cvatnja nije intenzivirala te nije došlo do stvaranja naslaga. Inače, ove je godine početak sezone obilježen nestabilnim vremenom i kišama, što je za posljedicu imalo najniži salinitet u lipnju u zadnje 3 godine. Međutim, kako sniženi salinitet nije praćen povišenim temperaturama, kakve su bile 2022. godine, tako se nisu niti stvorili uvjeti za cvjetanje mora početkom sezone kupanja – pojasnio je Jozić govoreći o ovogodišnjem cvjetanju mora koje je izostalo.
O samom cvjetanju mora i sluzavoj cvatnji pojasnila je kolegica Slavena Jozića, dr. sc. Živana Ninčević Gladan, ravnateljica Instituta..
Cvjetanje mora je razvoj velikog broja mikroalgi (više od 500 000 stanica po litri) koje tada postanu vidljive kao obojenje na površini mora. Obojenje morske vode može biti u različitim bojama ovisno o vrsti alge čija je brojnost porasla. Boja dolazi od njihovih fotosintetskih pigmenata i najčešće su crvene, smeđe i zelene boje, ali mogu se javiti i u drugim bojama.
Same cvatnje nisu štetne, no sluz može izazvat iritaciju kože
Nastaju zbog otpuštanja organske tvari iz stanica mikroalga. Uglavnom su to ugljikohidrati, karboksilne kiseline, polisaharidi odnosno neškodljivi organski spojevi nastali procesom fotosinteze. Otpuštanje organske tvari u obliku sluzi je stalna pojava međutim u određenim okolišnim uvjetima ta je pojava intenzivnija i uočava se kao sluzave nakupine na površini mora. Sluz također otpuštaju i pridnene bentičke mikroalge tako da se ova pojava može javiti i u pridnenom sloju i uzrokovati probleme ribarima jer začepe mreže.
Prvi zapisi vezani za ovu pojavu datiraju još iz 1872. godine. Od kraja 19 stoljeća gotovo su redovita pojava u Jadranu i to uglavnom u sjevernom dijelu. Međutim u zadnjih dvadesetak godina postale su redovita pojava u gotovo cijelom Jadranu. Veliki broj istraživanja pokazuje da se javljaju za vrijeme povišenih površinskih temperetura mora, visokog intenziteta svjetla i sniženog saliniteta.
Same cvatnje nisu štetne, ali sluz zarobi sve čestice i nečistoće koje se nalaze u stupcu vode pa mogu izazvati iritacije na koži. Sluz je vidljiva u različitim oblicima i dimenzijama ovisno o intenzitetu cvatnji. Razlikujemo makroagregate i makroflokove do 5 cm i velike makroagregate koji se javljaju kao oblaci ili vrpce promjera do 4 m. Veliki makroagregati šire se na širokim područjima morske površine ili u cijelom vodenom stupcu, kazala je Ninčević Gladan.
Foto: Ivana Topić
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Splitsko-dalmatinske županije u okviru Programa razvoja, zaštite i valorizacije pomorske baštine na području Splitsko–dalmatinske županije.