KAŠTELANSKI UMJETNIK PREDSTAVIO DUGOGODIŠNJI OPUS
Zidove u dvorani na prvom katu dvorca Vitturi do kraja kolovoza krase radovi Ivice Parčine, umjetnika čija je retrospektivna izložba slika otvorena sinoć pred brojnim posjetiteljima koji su došli podržati rad svestranog umjetnika. Izložba se odvila u organizaciji Društva za očuvanje kulturne baštine Kaštel Bijaći.
Okupljene je uz autora Parčinu ispred društva Bijaći pozdravio predsjednik Tonči Burić i izrazio zadovoljstvo što imaju priliku organizirati ovakvu izložbu.
- Izloženo je desetak slika sa moje izložbe u Beču, a sve ostalo su novi radovi, neki od njih su nastali i prije mjesec dana. Radi se uglavnom o uljima na platnu i mislim da je s obzirom da sam izlagao dosta na vani, red da se stavi točka na i ovdje u svom mjestu. Na svom slikarskom putu opredijelio sam se za jednu nadrealističku figuraciju koja teži apstrakciji - kazao nam je Parčina.
Ivica Parčina rođen je 1957. godine u Kladnjicama, gdje je završio osnovno obrazovanje. Daljnje školovanje završio je u Splitu. Od 1992. godine član je Likovne udruge " Emanuel Vidović" u Splitu. Jedan je od osnivača "Hrvatskog likovnog kruga Pars" te redovito izlaže s "Grupom 69" iz Zagreba. S Hrvatskim društvom likovnih umjetnika u Splitu sudjeluje na "Biennalu malog formata". Osim slikarstvom bavi se skulpturom, glazbom i poezijom. Često je sudjelovao na raznim dobrotvornim i drugim aukcijama. Nakon samostalne izložbe" Hrvatska jeseni 1991." u ex Muzeju revolucije u Splitu 1992. godine poklanja djeci ratnih stradalnika cijelu izložbu. Upornim radom realizirao je devet samostalnih i devetnaest skupnih izložaba. Osim u Hrvatskoj izlagao je u Gradišćansko – hrvatskom centru u Beču te u Domu Dr. Ivan Mertz u Rimu gdje su izloženi njegovi radovi. Okušao se u svim slikarskim i crtačkim tehnikama, a u kiparstvu se izražava u metalu, drvu i kamenu. Autor je skulpture "Hrvatska ptica" pozlaćena bronca, koja je dodijeljena kao milenijska nagrada 2000. godine na " Brodfestu" u Slavonskom Brodu za najbolju domoljubnu pjesmu.
- Kad govorimo o dugom stvaralaštvu, treba reći da su počeci bili inspirirani okruženjem, motivima koji su okruživali samog autora, poput maslina, seoskih kućica, mora i neba. Prva faza obilježava njegov može se reći amaterski pristup, gdje on želi prikazati prirodu i sve što ga okružuje na dosta realističan način. U njegovom opusu za vrijeme Domovinskog rata događa se preokret i vidi se pomak u njegovm slikarstvu, mijenja se tematika način slikanja, nakon te faze, mijenja se i tematika kroz povijesne i religiozne teme. Osim ovih tema autor nadahnuća pronalazi i u književnim djelima. Njegov slikarski opus se mijenja i sazrijeva kroz učenje i napredovanje. Nakon jedne faze u kojoj je manje slikao , nastao je niz djela za koja sa sigurnošću mogu reći da nadilaze sferu amaterizma i da nekim djelima imamo pomak ka kvaliteti koja izlazi iz sfere amaterizma što je zaista uspjeh kad govorimo o jednom opusu - rekla je profesorica Doroti Brajnov Botić iz društva Bijaći prilikom otvaranja izložbe.
Izloške je odabrala muzejska savjetnica Mirela Vujević Duvnjak koja je i autorica teksta u katalogu, ali je bila spriječena prisustvovati na otvaranju jubilarne 10. Samostalne retrospektive Ivice Paričine.
- Parčina u svom izričaju balansira između težnje prema realističnom prikazu i reduciranoj figuraciji, koju apstrahira aktivnim odnosom prema površini slike. U ovom je drugom načinu mnogo uspješniji. U realističnim slikarskim nastojanjima Parčina redovito ostaje na razini amaterizma, jer uprave skučena fokusiranost na postizanje realiteta razotkriva nedostatak njegova tehničkog umijeća, što posljedično dovodi do izostanka autentičnosti slikarskog izraza. Međutim, kada se prepusti slikarskoj igri preslojavanja, poništavanja formi i gestualnosti, dogodi se kvaliteta koja često nadiđe amaterizam -stoji između ostalog u predgovoru kojeg je unutar kataloga napisala Duvnjak.
Svi koji žele izložene radove mogu razgledati do 31. kolovoza u dvorani na prvom katu dvorca Vitturi.
Foto: Ivana Topić