IVANOVIĆ: AKO JE BARBARINAC JEDINI PROBLEM U KAŠTELIMA, ONDA GRADSKA UPRAVA RADI SUPER POSAO
Na jučer održanom Gradskom vijeću, aktualni sat nije trajao ništa manje nego inače, iako se za riječ javilo svega sedam vijećnika. Ponovno se raspravljalo o Barbarincu, vijećnici su se dotakli pitanja uglavnom vezanim za društvene djelatnosti od uređenja hotela Palac do upisa u vrtić, parkinga i škole u Starom te o potporama poduzetnicima i obrtnicima.
Iako je prošloga tjedna jedan koncert na Barbarincu otkazana na zahtjev braniteljskih udruga i to koncert Jelene Karleuše, onaj drugi koncert, Ace Lukasa je održan. Stoga su priču o koncesijskom odobrenju ponovno nastavili pojedini vijećnici na aktualnom satu.
Vijećnica Mosta Milija Baldić Lukšić i na ovom vijeću zatražila je da se Grad očituje po pitanju površine otoka Barbarinca koji je pod koncesijom, jer kako je kazala, koristi se veća površina otoka od odobrenih 300 kvadratnih metara te ju je zanimalo jesu li komunalni redari bili u kontroli. Uz to, zatražila je da se svim vijećnicima dostavi koncesijsko odobrenje za Barbarinac kako bi imali uvid pod kojim uvjetima je dana koncesija i na koji način.
Barbarinac 24. srpnja 2023. Foto: Čitatelj
- Kad sam došao ovdje 2017. godine već onda je u Planu upravljanja pomorskim dobrom postojala čestica od 300 metara kvadratnih na Barbarincu i dugi niz godina to koristi jedan koncesionar. Ne radi se o ničemu novom – kazao je gradonačelnik Denis Ivanović i obavijestio vijećnike o otkazivanju svih preostalih događanja jednog od koncesionara.
Jedan od koncesionara odustao od svih preostalih događanja na Barbarincu
- Moram izvijestiti, obzirom na čitavu famu u medijima koja se događala oko Brabarinca, jedan koncesinora se javio i odustao je od svih preostalih planiranih događanja u njihovoj organizaciji. Tako da je samo ostao koncesionar koji je bio i prije – naveo je Ivanović i dodao da su komunalni redari bili na terenu te da nisu uočili nepravilnosti.
Na temu Barbarinca se potom nadovezao i nezavisni vijećnik Željan Jurlin navodeći kako je uzurpirano šest tisuća kvadrata prostora koji je arheološko nalazište i zaštićeno kulturno dobro, a gdje smo, kako je kazao, dobili manifestaciju balkanske ne kulture.
- Ne bi ulazija u glazbeni izričaj i program, jer to je više stvar Grada i organizatora. Meni je žao šta je grad Kaštela u medijima ispao grad slučaj zbog Barbarinca. Apelirao bi za ubuduće da se prije odobrenja koncesije Vijeće savjetujete s kulturnim ustanovama u gradu, a u ovom slučaju je zaobiđen i mjesni odbor u Sućurcu koji je mogao reći svoje mišljenje o programu. A nije se pitalo i Odbor za branitelje pogotovo kad se radi o takvoj vrsti programa koja može vrijeđat osjećaje dragovoljačko – braniteljske populacije – kazao je Jurlin navodeći kako mu nije jasno kakve koristi Grad ima od koncesije od koje je uprihodio 7200 eura za preko 70 i nešto događanja.
Barbarinac 24. srpnja 2023. Foto: Čitatelj
- Ne slažem se s tezom da su Kaštela grad slučaj radi Barbarinca. Grad ima Vijeće za koncesijsko odobrenje i ono se bavi izdavanjem odobrenja. Kad bi se vijeće bavilo time što će biti u programu, to bi bila teška diskriminacija. Neko je tražio odobrenje za prodaju sladoleda, je li vijeće trebalo reći vanilija može, čokolada ne može, stracatela može, jagoda ne može. Dajte, molim vas. Neko iznajmljuje ležaljke, jesu trebali reći smeđe mogu, crvene ne mogu. Plava može, žuta ne može. O čemu pričamo. Ako je Barbarinac jedini problem u Kaštelima, onda vam ova Gradska uprava radi super posao – zaključio je Ivanović.
Potpora poduzetnicima i obrtnicima te socijalna pitanja
Na sve ovo se nadovezala i vijećnica Mosta Meri Bedalov Smoje kazavši kako joj je drago vidjeti kulturna događanja koja se organiziraju, no da bi trebalo ulagati i u druge sektore gospodarstva osim u turistički navodeći kako ljudima treba dati „osim igara i kruha“. Misleći pri tom, kako je kazala, na poljoprivredu, obrtništvo i poduzetništvo, kao i na socijalu.
- Imamo niz vrijednih udruga i društava na području grada i šteta bi bilo da im ne pomognemo. Oni daju dobre rezultate. I oni su ti koji podižu standard društvenog života. U socijali imamo niz mjera, za roditelje, studente, učenike, beskućnike, stare i nemoćne, tjelesne invalide. Što se tiče obrtnika i poduzetnika, na zadnjem rebalansu proračuna osigurali smo im sredstva za potporu i vjerujem da ćemo do rujna raspisati javni poziv da pomognemo i njih – kazao je Ivanović.
Socijale se dotaknuo i vijećnik s Berketove liste Goran Samardžić tražeći informaciju o broju umirovljenika na području grada kao i je li Grad odredio do kojeg iznosa će se povećati božićnice. Zanimao ga je napredak radova na obnovi škole prof. Filipa Lukasa gdje mu je rečeno da će sve biti završeno do početka školske godine.
Osvrnuo se i na alternativni parking za stanovnike centra stare jezgre u Kaštel Starom te da neće biti dovoljno mjesta za sve na južnom dijelu Valovog igrališta obzirom koliko stanovnici imaju automobila po kućanstvu.
Hotel Palace – ruglo grada
Među objektima na području grada koje predstavljaju ruglo grada u sred turističke sezone je i hotel Palace, kazala je vijećnica Baldić Lukšić koju je zanimalo što se može napraviti po tom pitanju.
- Mene, kao i svakoga od vas bi veselilo da se s hotelom Palace počne nešto događat. Sviju nas boli da dugi niz godina stoji u takvom stanju. Nažalost, nemamo model, a niti elemenata kako natjerati vlasnika da počne raditi. Jedino vi vijećnici imate mogućnost, a što nije popularno, da zaprijetimo vlasniku da ako u dogledno vrijeme objekt ne privede svrsi koja je po Prostornom planu, da ćemo mijenjat Prostorni plan i staviti, recimo društvenu djelatnost – kazao je Ivanović i ponovio kako to nije popularno i da to priznaje.
Žalbe na upis u gradske vrtiće
Među ostalim pitanjima, bilo je riječi o žalbama na upis u gradske vrtiće te kako ih Grad rješava.
- Kakva je korist ako je žalba na upis osnovana. Vi ste u pravu i onda imate, ali. Mjesta u vrtićima nema – zaključio je Jurlin, a Ivanović odgovorio.
- Priznam da se svake godine događa da jedan manji broj djece ostane ne upisan. I to je problem mene i Gradske uprave. Ja stojim iza toga. Trenutno radimo na nadogradnji vrtića u Lukšiću. Do kraja godine idemo na nadogradnju vrtića u Radunu evropskim sredstvima koja smo ishodovali. U planu je gradnja novog vrtića. Čekamo projektanta da nam da nekakve inpute, onda ću vas izvijestiti o lokaciji i kapacitetima – zaključio je Ivanović.
Među ostalim vijećnicima koji su se javili za riječ bili su HDZ-ov Mario Škopljanac, SDP-ov Mario Banovac te Meri Gagić Škopljanac s Berketove liste. Zanimalo ih je što je s deponijem radioaktivne šljake u Gomilici o kojem je bilo riječi u pojedinim medijima gdje je vijećniku Škopljancu rečeno da je institut Ruđer Bošković proveo mjerenja koja su pokazala da na tom području nema nikakve radioaktivnosti te da nema bojazni od bilo kakvih zračenja.
Uz to, bilo je govora o nasipanju plaže Torac, uređenju bujice Gorice te prometnoj regulaciji na rivi u Starome.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.