Razdoblje ljetnih vrućina već je uzelo maha, a DHMZ je za splitsko područje i ovaj tjedan izdao crveno upozorenje za iznimno opasne vremenske uvjete. Ovakve okolnosti opasne su za zdravlje ljudi, a posebno za kronične bolesnike, djecu, starije od 65 godina i ljude koji u vrijeme visokih ljetnih temperatura rade fizičke poslove na otvorenom.
Kako bismo zaštitili svoje zdravlje, važno je da u razdoblju od 10 do 17 sati izbjegavamo izlaganje direktnoj sunčevoj svjetlosti pa bi, ako je to moguće, u tom periodu trebalo ostati u zatvorenom, rashlađenom prostoru. HZJZ predlaže da temperature u prostorima u kojima boravimo održavamo ispod temperature od 32 stupnja Celzijusa po danu i 24 stupnja Celzijusa noću. Također, danju se preporučuje spuštanje roleta, posebno onih na koje direktno udara sunčeva svjetlost, dok bi navečer trebalo rastvoriti prozore kako bi svježiji noćni zrak ušao u prostor.
No, s klimatizacijom prostora ne treba ni pretjerivati pa se preporučuje da temperatura prostora ne varira više od 7 stupnjeva od one vanjske. Ako se trebate dodatno ohladiti, možete se otuširati mlakom vodom ili staviti hladne obloge.
Pripazite na prehranu i unos tekućine
Važan element je i prehrana, tijekom velikih vrućina trebali bi konzumirati što je više moguće svježeg voća i povrća i to u više malih obroka. Naravno, treba povećati i unos tekućine, posebice negaziranih pića bez kofeina i šećera, najbolje vode. Ako radite ili trenirate na otvorenom, preporučuje se da svakih pola sata predahnete i popijete barem čašu i pol vode.
HZJZ upozorava da UV zračenje može uzrokovati razvoj zloćudnih novotvorevina na koži i mrena na očima. Kada smo primorani izaći, kožu od opasnog UV zračenja trebamo zaštititi visokim zaštitnim faktorom, a najbolje je nositi široku odjeću svjetlijih boja od prirodnih materijala. Obavezna oprema trebala bi biti pokrivala za glavu i sunčane naočale.
Ako osjetite smušenost, glavobolju, vrtoglavicu, ubrzan rad srca, porast tjelesne temperature, mučninu ili neki drugi simptom toplinskog udara, odmah kontaktirajte svog liječnika.
Ne smijemo zaboraviti na životinje
Osim ljudi, na utjecaj visokih temperatura nisu imune ni životinje, bile one kućni ljubimci ili neke druge životinje koje svakodnevno susrećemo u svom okruženju. Kućni ljubimci se ne znoje i puno im je teže regulirati tjelesnu temperaturu pa treba paziti da ih tijekom najtoplijih dijelova dana držimo unutra u rashlađenom prostoru. Njihove šape vrlo su osjetljive na vrući asfalt pa dnevne šetnje treba obavljati kroz jutarnje ili večernje sate kada su temperature nešto niže. Također, bitno je da im je uvijek osigurana svježa voda, pogotovo nakon šetnje ili drugih aktivnosti. Slično vrijedi i za domaće životinje kojima za ljetnih vrućina treba osigurati hlad i vjetriti prostorije u kojima borave.
Tijekom ljetnih vrućina i suša same sebi prepuštene su brojne životinje koje žive u našem okruženju, bile one ptice, ježevi, vjeverice... Ako možete, u dvorištu ili na balkonu ostavite posudicu s vodom i nešto hrane kako bi i njima olakšali ovaj izazovni period, a možda i kojoj spasili život.
Foto: Pixabay