U našu redakciju tijekom dana stigao je dopis Gradskog ogranka SDP, u potpisu predsjednica Ivana Perišin, koje su uputili nadležnim tijelima, a vezano uz koncertna događanja na otoku Barbarinac. Dopis prenosimo u cijelosti.
- U svjetlu najnovijih događaja vezano za otok Barbarinac, GO SDP Kaštela je u skladu sa svojim stavovima očuvanja kulturne i povijesne baštine, uputio dopis nadležnim institucijama koji upozorava o neodrživom gospodarenju ovim zaštićenim prostorom (Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel, Gradonačelnik grada Kaštela Denis Ivanović, nadležnim tijelima grada i županije kao i udruzi " Lijepa naša").
Ističemo da se ne želimo miješati u politiku dodjele koncesija i u program koji će se održavati na Barbarincu. Želimo biti korektiv u zaštiti i očuvanju otoka, te da se isti koristi u održivim granicama uz stalni nadzor nadležnog konzervatorskog odjela i svih ostalih nadležnih službi.
U nastavku prenosimo u cijelosti dopis upućen nadležnim institucijama.
"Poštovani, obraćamo vam se povodom aktualnih ljetnih događanja na otoku Barbarinac, grad Kaštela, a koje je hidroarheološki lokalitet. Naime, na čestici 8127 ko Kaštel Lukšić, a u naravi otočić Barbarinac, izdano je koncesijsko odobrenje za obavljanje djelatnosti komercijalnih, kulturnih zabavnih i sportskih djelatnosti. Površina otoka je 6482 m2, duljina obalne crte 335 m,a visina 6 metara. Koncesijom je obuhvaćeno 300 kvadrata. U naravi koristi se gotovo pola otoka, o čemu je naš vijećnik Mario Banovac, nastavno na upit s 14.sjednice GV Kaštela, mailom upozorio grad Kaštela, te dao na znanje nužnost izlaska komunalnih redara na otok. Odgovoreno kako će redarstvo postupiti sukladno svojim ovlastima. Saznanja postupanju redarstva nemamo. Otok Barbarinac s pripadajućim hridima i okolnim podmorjem je arheološka zona i zaštićeno kulturno dobro. Predstavlja značajnu arheološku zonu s kontinuitetom nalaza od antike (1. st.) do kasnoga srednjeg vijeka (i kasnije, do 18. st.).
Najstariji arhitektonski tragovi na otočiću, potječu iz prvog stoljeća prije Krista. S obzirom na položaj na ulazu u nekadašnju salonitansku luku, pretpostavlja se da je na njemu bio svjetionik. Također postoji pretpostavka da je otočić najvjerojatnije bio spojen s kopnom. Naime u podmorju između otoka i kopna pronađeni su ostaci manjeg pristaništa rimske villae rustica, pa je i predjel Tišić zaštićen. Od 2007. se održava svake godine pučka fešta koju organizira Krnjevalska pučka udruga „Kampanel“ iz Kaštel Sućurca. Od 2014. održava se ljeti sezona glazbe i plesa na Barbarincu "otoku ljubavi" u organizaciji Underground Controla. (izvor Wikipedija)
Danas je i mjestom održavanja projekta Barbarinac - Island of Love, kad na nekoliko dana postaje tehno-partijanerska oaza. No, ovog ljeta se otočić eksploatira na jedan sasvim drugi način, najavljeno je preko sedamdeset koncerata, postavljene su bine, podij, toaleti. Dakle, ovo nisu pučke fešte, izleti, nekoliko večeri elektronske glazbe, ugodno druženje, što otočić može izdržati. Naime, koncerti koji su planirani, površina koju si je organizator prisvojio, čini neposrednu opasnost, prvenstveno za ljude( pristup HMP, VJ) tako i za otok, koji će se ovakvim korištenjem nepovratno devastirati. Citiramo: “Barbarinac, jedan od najmanjih jadranskih otoka, smješten u Kaštelanskom zaljevu, dug 125 i širok 70 metara, postati će prvi otok u potpunosti pod zaštitom Ministarstva kulture kao arheološki lokalitet.
Preventivnu zaštitu Barbarinca proveo je splitski Konzervatorski odjel nakon posjeta ekipe stručnjaka predvođene arheologinjom Dubravkom Čerina koja je bila iznenađena količinom povijesnih nalaza razasutih posvud na otočiću, udaljenom dvjestotinjak metara od obale.
"U samo nekoliko sati pronašli smo desetke ulomaka antičke keramike, amfora i ostalih predmeta, te dijelova srednjovjekovnih posuda i opeka K tome, čitava obala otoka je podzidana kamenim blokovima. Najstariji arhitektonski tragovi na Barbarincu (nekoć se nazivao Isoletta) potječu iz prvog stoljeća prije Krista. Nalazi se ispred ulaza u veliku salonitansku luku, pa pretpostavljamo kako je na njemu bio podignut svjetionik. Analizom zračnih snimki uočava se i uska prevlaka kojom je najvjerojatnije bio spojen s kopnom, u podmorju između otoka i kopna evidentirani su ostaci manjeg pristaništa rimske villae rusticae, pa smo i predjel Tišić zaštitili" — objasnila je konzervatorica Čerina” (mediji, 2015).
U prostornom planu grada Kaštela, otok je klasificiran pod oznakom 1.5, arheološki lokalitet, a Tišić pod oznakom 1.4.2 , hidroarheološki lokalitet. U planu postoje i mjere postupanja i zaštite na arheološkim područjima, članak 39. PP, Službeni glasnik grada Kaštela a to su:
- bilo kakva gradnja ili nasipanje mora u blizini hidroarheološki lokaliteta, bez obzira na njegov pravni stupanj zaštite, ne dopušta se prije obavljenih zaštitnih hidroarheološki istraživanja
- zabranjuje se bilo kakvo sidrenje, privezivanje, pristajanje plovila ili ribarenje mrežama u blizini i na hidro arheološkom lokalitetu
- ronjenje na hidro arheološkom lokalitetu dopušta se samo uz prethodnu dozvolu nadležnog konzervatorskog odjela
- svi nalazi koji se pronađu u podmorju moraju biti prijavljeni nadležnoj konzervatorskoj službi ili muzeju
3. U stavci prostornog plana koji govori o uvjetima za korištenje, uređenje i zaštitu prostora Barbarinac je u istoj kategoriji kao i Sikuli antičko naselje u zapadnom dijelu Kaštela.
Slijedom svega navedenog, apeliramo da otočić Barbarinac bude apsolutno zaštićen i strogo kontroliran prilikom korištenja, kako bi se zaštitio, arheološki istražio te spriječila devastacija. Napominjemo dosadašnje korištenje otoka, entuzijazam lokalnih ljudi (Vranjic, Solin, Kaštela) je prihvatljiv, ekološki i s poštovanjem prema našoj baštini. No, ovogodišnja praksa vodi u ambis , jer Barbarinac nije za velike koncerte i događanja poput ovogodišnjeg gdje su pozvani izvođači iz regije , a takova događanja privlače velik broj posjetitelja, kako smo predhodno naveli, neprimjeren lokalitetu. Nismo protiv koncerata, dapače, svakom turističkom mjestu su potrebni sadržaji. Barbarinac je otok ljubavi, neka takav i ostane, još ljepši, očuvaniji, zeleniji, u skladu s mjerama iz prostornog plana i arheološke struke, kojoj iznimno vjerujemo. Naša arheološka baština je izuzetno vrijedno blago prema kojem se moramo odnositi s poštovanjem. Slijedom toga prinosimo vam ovaj dopis na znanje.
Srdačan pozdrav,
Ivana Perišin, predsjednica GO SDP Kaštela"
– stoji na kraju dopisa.