U prostorijama plesnog kluba K7 u Kaštel Starom jučer je u poslijepodnevnim satima održana radionica pod nazivom „Od poroda do rehabilitacije“. Organizator radionice je Udruga „Kućica sretnog djetinjstva“, a vodila ju je Diana Hajdo.
Nakon što je polaznice radionice pozdravila predsjednica Udruge Marlena Miletić, riječ je preuzela Diana. Što je to dijastaza? Kako se žena oporavlja nakon poroda? Kako aktivirati duboke mišiće trupa? Tijekom iscrpne višesatne radionice dala im je odgovore na ta i brojna druga pitanja.
Hajdo je inače magistra kemijskih znanosti koju je život odveo i na neke druge putove pa je tako radila i kao fitness trenerica, a radeći taj posao posljednjih trinaest godina trenirala je ljude da bi postigli super rezultate što te tiče fizičkog izgleda, zdravlja, kondicije, snage, izdržljivosti...
- Kada sam prvi put bila trudna, našla sam se u situaciji da sam imala milijun pitanja u glavi vezano za treninge, vezano za to kako sam do tada trenirala i što bih trebala promijeniti nakon poroda. U to vrijeme nije postojao ni jedan program koji bi meni dao odgovore na sva ta pitanja, tragala sam za gotovim rješenjima i tako sam počela sama istraživati i na sebi provoditi drugačiji način vježbanja, drugačiji pristup. Tako sam počela pomagati i drugim ženama i bila sam oduševljena s koliko toga naše tijelo raspolaže, a mi ne znamo, koliko je važan oporavak nakon poroda i ne samo s gledišta fitness treninga nego i s aspekta života. Žene se često po porodu vraćaju životnim aktivnostima bez da su na to spremne, smatram da je to područje gdje se spajaju medicina i fitness, rodila se velika ljubav i uživam prenositi znanje i iskustvo drugim ženama – rekla nam je Hajdo.
O dijastazi se posljednjih godina počelo više pričati, međutim kako kaže Diana, od nje ne treba raditi bauk jer to je prirodna pojava koja ženama omogućuje da iznesu trudnoću do kraja i da se beba razvija. Svaka terminska trudnoća završi s dijastazom i to je skroz prirodno
– Zato postoji opna između trbušnih mišića koja se rasteže i koja omogućava da sadržaj trbuha sve više raste, da tijelo to sve izdrži. Dijastaze se ne treba plašiti, međutim treba poštivati drugačiji način funkcioniranja tijela nakon poroda i porod gledati kao i bilo koji drugi događaj u životu koji zahtjeva rehabilitaciju – objasnila je Hajdo.
Diana, inače Sinjanka s riječkom adresom, samo za ovu priliku doputovala je u Kaštela i kroz predavanja i praktične dijelove prisutnima prenijela kako kaže “logiku zdravog razuma”. Pokušala je ukloniti sve one strahove koje jedna trudnica i majka ima, ali ih i educirati o upoznavanju vlastitog tijela u periodu nakon poroda. U radionicama je svakoj od njih prišla individualno jer je svaka žena, ali i svaki porod, drugačiji i jedinstven.
Diana inače vodi Facebook grupu pod nazivom "Kutak za mame" u kojoj pomaže ženama vratiti izgled tijela kojeg su imale prije trudnoće. Navedeno se ne odnosi samo na smanjivanje masnog tkiva, nego i na vraćanje funkcije dubokih trbušnih mišića i zacjeljivanje razdvojenosti trbušnjaka (dijastaze rektusa).
- Žene koje su rodile mogu više nego prije, samo na drugačiji način – zaključila je Hajdo.
Foto: Haris Hajdo