
O postupku upisa u gradske vrtiće, kao i o rezultatima te o broju neupisane djece raspravljalo se i jučer tijekom sjednice Gradskog vijeća. Pojedine vijećnike je zanimalo, je li se zahtjev o upisu u vrtić osim online, mogao i osobno predati u upravu vrtića, jer preko 200 roditelja nije učitalo dokument o sistematskom pregledu te time nisu zadovoljili formalne uvjete upisa. Situaciju je pojasnila pročelnica za društvene djelatnosti Antonia Kljaić.
- Dječji vrtić Kaštela već drugu godinu za redom provodi upise putem aplikacije. Riječ je o aplikaciji koja je na državnoj razini koju provodi Carnet. Grad nema direktnu ingerenciju nad sustavom i nad tim kako će sustav izgledati i funkcionirati. Naime, dogodilo se da određeni broj roditelja nije detaljno pročitao natječaj koji je izašao početkom svibnja u kojem su detaljno definirani uvjeti upisa, čak su boldirani. Isto tako dječji vrtić je uz natječaj objavio i upute kako raditi kroz sustav – kazala je Kljaić.
Kako je potvrdila oko 200 djece nisu zadovoljili formalne uvjete te prema njenim riječima vrtić će izaći u susret onima koji su izvadili dokument o sistematskom do 19. svibnja, do kad su trajali upisi.
- Činjenica je da određeni broj roditelja nije priložio određene dokumente, jesu li to napravili slučajno ili namjerno u to ne mogu ulaziti. Je li sustav prijave idealan, vjerojatno nekome nije. Ja osobno nisam imala poteškoće niti probleme, na dva mjesta se mogla priložiti liječnička potvrda – navela je Kljaić.
Osobnom predavanje zahtjeva za upis nije moguć
- Sustav automatski dodjeljuje evidencijski broj prilikom prijave djeteta, time bi vrtić imao određene probleme ako bi prijave za upis primali osobno, odnosno naknadno. Išlo se ka tome da sve ide kroz sustav. Sustav je zaključan za vrijeme upisa radi transparentnosti. Tek nakon završetka upisa uprava vrtića ima uvid. Dok ne završi natječaj nema se uvid u dokumentaciju te se ne može pristupiti aplikaciji – rekla je Kljaić.
Obzirom da je natječaj za upis u gradski vrtić završio 19. svibnja, a rezultati su objavljeni 6. lipnja te je bila mogućnost žalbe do 14. lipnja, Kljaić je kazala da nemaju točnu evidenciju o broju ne upisane djece te da u vrtiću ima slobodnih mjesta.
- Još uvijek ne možemo konačno reći koliko je djece upisano ili ne upisano na području grada zbog toga što su privatni vrtići proveli upise prije gradskih vrtića. Tu se događaju određene fluktuacije iz privatnog u gradski i obrnuto, tako da nemamo još konačnu sliku, ali je ostalo oko 100 slobodnih mjesta – zaključila je Kljaić.

Što Grad poduzima po pitanju dodatnih vrtića, odnosno mjesta u vrtićima govorio je gradonačelnik Ivanović.
- Ono što mogu reći je da smo izabrali izvođača radova za nadogradnju vrtića u Kaštel Lukšiću, a za vrtić u Radunu ići će javna nabava i početak radova se očekuje u rujnu, odnosno listopadu. Morat ćemo ići u izgradnju još jednog većeg vrtića, traži se potencijalna pozicija – kazao je tom prilikom gradonačelnik Denis Ivanović.
Dodajmo i kako je vijeće izglasalo prijedlog o kupovini stana na trećem katu u objektu gdje se nalazi vrtić Mendula u Kaštel Kambelovcu. Time bi cijeli objekt bio gradski, a kako je rekao Ivanović, postoji mogućnost da će se u kompletnoj zgradi napravi vrtić.
- Prije otkupa nema smisla da radimo idejne projekte, kad budemo službeno otkupili stan krenut će se u sanaciju – naveo je Ivanović.
Kako će se stvari razvijati preostaje nam čekati. Prvi korak je sastanak Upravnog vijeća vrtića koji bi kroz desetak dana trebao pregledati sve pristigle žalbe kojih će sigurno biti, obzirom da preko 200 prijava nije ispunjavalo formalne uvjete, među kojima su i oni koji nisu priložili dokument o sistematskom pregledu.

