U organizaciji udruge Kućica sretnog djetinjstva u dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću ovog tjedna održava se ciklus predavanja Školica za mamu i tatu koji je otvoren jučer, 12. lipnja, predavanjem na temu “Tajna uspješnog odgoja”.
Predavači su bili socijalni pedagog Toni Maglica, psihoterapeutkinja Maja Jakšić i psihologinja Jelena Bekavac. Svi od njih imaju široko praktično iskustvo u svojim područjima, a svi su roditelji pa su s posjetiteljima podijelili i iskustva s vlastitom djecom.
Predavanje je započelo raspravom o rečenici “Mala djeca - mala briga, velika djeca – velika briga”, koju većina roditelja čuje kada odgajaju malo dijete. Pa, iako svako razvojna faza djeteta ima svoje brige, profesorica Maja Jakšić smatra da je to jedan od mnogih stereotipa koji se vežu uz roditeljstvo. Kaže da su od same dobi važniji neki drugi čimbenici kao što su potpora okoline, realnost očekivanja roditelja, ali i važnost brige roditelja o sebi samima.
- Kada su nam djeca mala izazovi su više tjelesne prirode. Treba to preživjeti, često to bude borba… Ne spavamo, jedva uhvatimo trenutak za otuširati se i fizički smo često iscrpljeni. S druge strane, kada dijete uđe u pubertet mijenjaju se njegove potrebe, a s njima dolaze i neki novi izazovi pa je ta faza vise emocionalno iscrpljujuća - kazala je.
Dodala je da briga o sebi podrazumijeva prvenstveno brigu o svojim granicama i potrebama. No, svi predavači su se složili da za dobar odgoj nema jednostavnog recepta, ali postoje načini da se roditeljima pomogne i da ih se uputi. Dr. sc. Toni Maglica kazao je da treba uzeti u obzir da djeca na ovaj svijet dolaze s vlastitom psihološkom opremom koja pripada samo njima na koju roditelji ne mogu uvijek 100 posto utjecati, niti postoji univerzalno rješenje za svako dijete.
Treba biti postaviti granice i biti dosljedan, ali istovremeno ne otići u rigidnost
Pravila treba jasno definirati, ali ne smije ih biti previse, tvrdi prof. Jakšić. Kaže i da je idealno da roditelji zajedno, uz dogovor, postave granice.Kada se one utvrde, treba biti dosljedan kako bi na kraju krajeva djetetu postavili okvire toga što toleriramo, a što ne, što će djetetu na kraju dati osjećaj sigurnosti.
Toni Maglica je rekao da je, uz neke vrijednosne obiteljske granice koje postavimo djetetu, jako važno postaviti i osobne granice.
- To znači da postavimo granice nas kao osoba. Roditelji često na prvo mjesto stavljaju potrebe i želje svoje djece, a zanemare sebe i neka svoja raspoloženja. Djeca zbog toga ne percipiraju roditelje kao osobe koje su također podložne svojim osjećajima i raspoloženjima – naglasio je.
Najvažniji je u tome svemu odnos roditelja. Psihologinja Jelena Bekavac, koja radi u Centru za socijalnu skrb u Kaštelima, kaže da to ne podrazumijeva nužno to da su roditelji u braku.
- Ako roditelji razgovaraju i dogovaraju se oko odgoja i funkcioniranja to može jako dobro funkcionirati. Roditelji djeci ne bi trebali loše pričati jedno o drugome i prenositi svoje neke partnerske sukobe na roditeljski odnos – dodala je.
S njom se slaže i Maja Jakšić koja kaže da za djecu ne postoji gori scenarij od roditelja koji se rastave i nastave se svađati
- Djetetu onda stvarno nije jasno čemu, što, kako i što je ono u toj priči – zaključila je Jakšić.
Predavanja u sklopu Školice za mamu i tatu u potpunosti je financirao Grad Kaštela. Ona će se u dvorcu Vitturi održati I u utorak, četvrtak i petak s početkom u 18 sati, a ulaz je Slobodan. Broj mjesta je ograničen pa se dolazak treba najaviti na e-poštu udruge Kućica sretnog djetinjstva
Foto: Ivana Topić