Tijekom jučerašnjeg dana u Osnovnoj školi Ostrog u Kaštel Lukšiću bilo je svečarsko ozračje i to povodom proslave Dana škole, ali i 40. obljetnice školskog maslinika koji spada u jedan od najbogatijih kolekcijskih nasada maslina na hrvatskom priobalju.
Učenici i djelatnici škole tim su povodom u atriju škole pripremili bogat program u sklopu kojega su se predstavili prigodnim igrokazima, recitacijama, plesom i pjesmom. Tako su se mogle čuti recitacije o maslinama, Što se na satu radi, Pustite mene da nešto kažem, Moja škola, Što je to sreća, Školu ponekad ne volim. No, nije nedostajalo zbornog pjevanja, ali i glazbene izvedbe violine, gitara i klarineta. No, kako gotovo niti jedna proslava ne prođe bez plesa, tako ni ova, gdje su učenici zaplesali latino ples, ali i popularni ples Jeruzalema. No, nije nedostajalo ni igrokaza, Mate, kompjuter i ostalo te Svjetlo se ne smije ugasiti.
Ovom prigodom dodijeljena su i priznanja najuspješnijim učenicima tijekom ove školske godine za rezultate na županijskim i državnim natjecanjima. A čestitku povodom Dana škole uputio je zamjenik ravnateljice Jozo Lovrić, dugogodišnji profesor škole te knjižničar.
Lovrić je ponajprije pozdravio djecu, roditelje, bivše kolege, ravnateljicu kao i sve goste što su svojom nazočnošću uveličali proslavu dana škole.
Iskra Mara Zubčić
U sklopu programa obilježena je i 40. obljetnica školskog Botaničkog vrta koji je zaštićeni spomenik parkovne hortikulture, jedini u Hrvatskoj. O njemu je govorila voditeljica vrta Iskra Mara Zubčić.
42 sorte maslina
Vrt je to u kojem raste oko 1000 biljnih sorti podrijetlom sa svih strana svijeta, pretežno mediteranskog i suptropskog podneblja. Vrt se proteže uokolo školske zgrade na ukupnoj površini od oko četiri hektara. Glavni dijelovi su južni vrt, sjeverni vrt, maslinik, staklenik i rasadnik te sportske i rekreacijske površine. Maslinik se nalazi u najsjevernijem dijelu vrta na površini od oko pet tisuća četvornih metara. Utemeljen je 1983. godine sadnjom prve masline na prvi dan proljeća. Iste godine je formirana i učenička zadruga koja na godišnjoj skupštini dobiva naziv „Maslina“. Maslinik spada u jedan od najbogatijih kolekcijskih nasada maslina na hrvatskom priobalju. Sadrži 42 sorte i 170 stabala iz svih mediteranskih zemalja. Poštujući staru izreku „gdje je maslina, tu je i Mediteran“, bilo je neizbježno da maslina u ovom vrtu dobije svoje mjesto povijesne i gospodarske važnosti.
Kako je to već nadaleko poznato, prof. Ivna Bućan uz pomoć kolega i učenika počela je podizati Školski botanički vrt oko škole, još 1983 godine. Njegova je utemeljiteljica, voditeljica do umirovljenja i savjetnica do danas.
Neka maslina i djeca zajedno rastu
Upravo prof. Bućan zajedno sa svojim suprugom Nevenom prigodom 40 godina školskog maslinika u Botaničkom vrtu napisali su knjigu pod nazivom „Neka maslina i djeca zajedno rastu“.
- U knjizi je tiskano sve što ima veze s maslinikom od 1983. godine. Maslinik je danas, ja vjerujem jedan od najbogatijih sa sortama maslina. Ima 170 stabala od čega 11 domaćih i 29 stranih sorti – kazala nam je kratko – prof. Bućan.
Knjiga je tiskana na 64 stranice, a izdavači su uz Ivnu i Nevena Bućana, škola Ostrog i ekološka udruga „Lijepa naša Kaštela“. Tiskana je u tisuću primjeraka. Prigodom svečanosti prisutni su imali priliku dobiti knjigu na poklon. Sadržaj knjige je bogat i raznolik i govori o samim počecima nastajanja maslinika do njegove 30. obljetnice gdje su i fotografijama prikazane ne samo masline, nego i aktivnosti vezane uz maslinik.
Ivna Bućan
Podsjetimo, prof. Ivna Bućan u prosvjeti je radila ukupno 45 godina od čega u školi Ostrog do umirovljenja 2000. godine, pune 42 godine. Radila je u razredu kao predmetni nastavnik biologije i kemije. Preseljenjem u novu školsku zgradu 1976. godine, prostrani, ali potpuno zapušteni okoliš škole pokrenuo ju je na akciju, u njoj iz djetinjstvu rođenu ljubav i sklonost ka zemlji i prirodi u vinogradu djeda Bartula na splitskom Marjanu. Danas je to prvi Školski botanički vrt u Hrvatskoj, zaštićeni Spomenik hortikulture, jedinstven u Europi i jedan od najbogatijih mediteranskih vrtova na hrvatskoj obali.
Foto: Ivana Topić