Na prijedlog Mjesnog odbora Kaštel Kambelovca u petak je u prostorijama bratske kuće na brcu održana javna tribina o upravljanju otpadom i smećem na kojoj su sudjelovali predstavnici komunalne tvrtke Zeleno i modro, Mario Stojak, Božo Barbarić i Iva Barun. Bila je to prilika i za individualna pitanja koja su se uglavnom ticala polupodzemnih spremnika, kažnjavanju onih koji neprikladno odlažu otpad te o većoj potrebi za kontejnerima za glomazni otpad.
Naime, posljednje gotovo četiri godine na području grada zbrinjavanje smeća i otpada funkcionira prema sustavu od vrata do vrata. Detalje funkcioniranja sustava, kao i osnovne tehničke podatke o gospodarenju otpadom iznijela je Iva Barun.
- Do sada je za 15 059 korisnika podijeljen 11. 531 spremnik za miješani komunalni otpad. Podijeljeni su spremnici za papir i plastiku. Postavljeno je 11 polupodzemnih spremnika uz koje se nalaze spremnici za papir, plastiku i staklo. Otvorili smo i reciklažno dvorište gdje se može odložit glomazni otpad, staklo, plastika, elektronički uređaji i slično. Grad je krenuo u cijeli taj proces odvajanja smeća i otpada, jer Europska unija nalaže da se poveća postotak odvajanja. stopa odvajanja otpada 2019. godine bila 0, 83 posto, a sad smo na 20 posto i stopa povećanja odvojenog otpada raste iz godine u godinu. Samim tim nam se smanjuje stopa otpada koji predajemo na Karepovac, što je i krajnji cilj cijelog gospodarenja otpadom – kazala je Barun i naglasila kao otpad i smeće nije isto, jer je otpad sirovina koja se recikliranjem vraća u ponovnu upotrebu.
Zbog polupodzemnog spremnika povela se žustra rasprava
Nakon kratkog izlaganja, predstavnici komunalne tvrtke bili su otvoreni za pitanja građana koji su se dotaknuli ponajprije polupodzemnog spremnika na način da je pozicija i nesavjesno odlaganje smeća pored spremnika veliki problem za okolne stanovnike. Naime, polupodzemni spremnik se nalazi kraj južnog ulaza u Dudanov park u blizini kuća te svega šest metara od salona za uljepšavanje. Stoga je pojedince zanimalo može li se iznaći druga pozicija za spremnik, jer se nesnosan smrad širi vrlo često zbog vreća smeća, pa i glomaznog otpada koji odlažu pojedinci. Zanimalo ih je i kažnjavaju li se takve osobe, s obzirom da su postavljeni video nadzori.
Prema riječima predstavnika komunalne tvrtke, mjesni odbor može Gradu predložiti novu lokaciju za spremnik te da će ukoliko se usuglase, spremnik prebaciti na drugu lokaciju. Kako su naveli, prema dojavi tvrtke Zeleno i modro gradski komunalni redari su upućeni na teren kako bi se kaznili pojedinci koji nesavjesno ostavljaju smeće pored spremnika.
Takav odgovor nije zadovoljio više pojedinaca koji su potom poveli žustru raspravu navodeći kako je potrebna veća angažiranost i ažurnost po pitanju kažnjavanja pojedinaca. Zanimalo ih je i zašto na tribini nema predstavnika Grada kako bi im uputili pitanje koliko je kazni do sada naplaćeno onima koji odlažu smeće kraj spremnika.
Kako bi se smanjilo nesavjesno odlaganje smeća i otpada predloženo je i da se oko spremnika posadi cvijeće. A ujedno bi bili ljepši za vidjeti.
Dosadašnji korisnici spremnika mogu zatražiti kantu za smeće na kućna vrata
Među ostalim, bilo je riječi i o tome da se treba iznaći rješenje za starije osobe koji nisu u mogućnosti svoje smeće nositi do spremnika koji je pojedincima udaljen i do 500 metara. Predsjednik mjesnog odbora Ante Garbati u ime pojedinaca tražio je da se razmotri mogućnost podijele kanti za korisnike koji žive u ulicama Kambijev trg i Kumbatovoj koji do sada odlažu smeće u spremnik.
Rečeno je, kako im se to može omogućiti te da ih korisnici kontaktiraju, no bit će potrebno kante iznijeti na početak ulice kako bi ih njihovi djelatnici mogli isprazniti. Sličan problem imaju i stanovnici Polantane, nemaju mogućnost držanja kante za odlaganje smeća u sklopu kućanstva, a spremnik im je poprilično udaljen.
Traženo prikupljanje glomaznog otpada
Gdje odložiti glomazni otpad, stara kolica ili mašinu, tko to preuzima, bilo je jedno od pitanja upućeno predstavnicima komunalne tvrtke, navodeći kako nije svakom zgodno voziti do reciklažnog dvorišta, a da se na kontejner čeka dugo.
- To je vaš otpad i vi ga morate zbrinuti na reciklažno dvorište. Imate i opciju da jednom godišnje naručite i kontejner za glomazni otpad – kazala je Barun i dodala da se na kontejner čeka najduže mjesec i pol dana.
Na taj odgovor je replicirano da bi trebali bar svaka dva do tri mjeseca postaviti kontejnere za glomazni otpad na više mjesta kako bi se korisnicima omogućilo lakše i jednostavnije odlaganje.
Nakon svega izrečenog, uz kritike, prijedloge, pojedine konkretne osvrte te i pokoju pohvalu bila je to prilika da se odgovori na konkretna pitanja korisnika iz Kaštel Kambelovca koji koriste usluge tvrtke Zeleno i modro.
Kako je kazao Ante Garbati i dalje će zastupati svoje sugrađane i u njihovo ime mjesni odbor će kao savjetodavno tijelo istupati prema potrebi prema svima onima koji život u njihovom mjestu mogu učiniti ljepšim i ugodniji.
Foto: Kuzma Topić (PGK)