U sklopu 22. Kaštelanskog praznika cvijeća, u organizaciji Grada Kaštela i Turističke zajednice Grada Kaštela, sinoć je u crkvi sv. Petra u Kaštel Novom održan koncert sakralne glazbe u izvedbi hrvatskog pjevačkog društva Bijaćka vila.
Podsjetimo, Bijaćka vila ove godine slavi čak 120 godina postojanja, a utemeljena je upravo u Kaštel Novom kao muški pjevačko – tamburaški zbor. Kroz povijest im je zbog isticanja hrvatskih nacionalnih obilježja bio zabranjivan rad, međutim društvo se obnovilo 1990. kao mješoviti pjevački zbor na čelu s voditeljem prof. Vladanom Vuletinom, pod čijim vodstvom izdaje 2 nosača zvuka (nominirani za Hrvatsku diskografsku nagradu Porin) te održava preko 250 nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnik je i dviju godišnjih nagrada Grada Kaštela.
Od veljače 2014. voditelj zbora je prof. Andro Čalo. Čalo se školovao na Umjetničkoj akademiji u Splitu gdje je završio glazbenu pedagogiju, a daljnjim školovanjem na Akademiji za glasbo Sveučilišta u Ljubljani završio je zborsko dirigiranje. Pod njegovom iskusnom dirigentskom palicom, 15 pjevača i pjevačica uz gostovanje prof. Borne Barišić na orguljama i prof. Ane Mandić na oboi, izvelo je 9 skladbi. Maestralnim glasovnim sposobnostima, pjevači su ispunili i crkvu i srca prisutnih koji su ih na kraju izvedbe nagradili glasnim i dugim pljeskom, a na kojem su se oni zahvalili obradom poznate tradicionalne marijanske pjesme porijeklom sa Sicilije „O najsvetija“.
Na cjelokupni događaj osvrnuo se i sam dirigent, vidno sretan i ponosan na svoje pjevačko društvo -Dogodilo se nekoliko simpatičnih slučajnosti, jedna je da je to manifestacija u okviru praznika cvijeća, koji je u najljepšem rascvjetanom mjesecu svibnju. Kao što cvijeće oplemenjuje ljudski život, glazba ga na drugi način, ako ne čak i u još većoj mjeri oplemenjuje. To je i mjesec koji je u katoličkoj crkvi i pučkoj pobožnosti posvećen Blaženoj Djevici Mariji i opet je pala subota što je još dodatna jedna simpatična podudarnost, tako da smo odabrali koncert sakralnih skladbi koji je bio nekako marijanski intorniran. Posebno nam leži na srcu odnos prema domaćoj glazbenoj baštini te smo sretni i zadovoljni da smo mogli ispuniti i taj dio naše misije izvedbama dvaju moteta dr. fra Bernardina Sokola, koji je za vrijeme komunističkog režima nepravedno zanemaren i namjerno potiskivan, zato što se identificirao kao Hrvat, svećenik i franjevac i koji je mučeničkom smrću ubijen bez suda i osude. Bio je osuđen na damnatio memoriae, a muzikolozi kažu da je on bio vrijedan kaštelanski spomen, ali i čovjek ispred svog vremena u smislu skladateljskih tehnika i glazbene moderne – kazao je Čalo.
Kaštela zaista imaju silna bogatstva, a jedno od njih je i Bijaćka vila.
Foto: Jakov Sučić