KOLUMNA KOJA ODGAJA
Roditeljstvo je jedna od zahtjevnijih uloga koje smo dužni odgovorno, moralno i vlastitim primjerom vršiti kroz odgoj djece. Često naša vlastita htijenja ne idu 'niz dlaku' izrečenome i učinjenome što sama najbolje opažam kroz vlastiti roditeljski staž ali i sve opsežniju ulogu odgojiteljice predškolske djece, gdje svakodnevno imam priliku susresti se s različitim izazovima, stječući priliku najprije raditi na vlastitoj osobnosti te tako (su)krojiti što sretniju i više poticajnu sredinu za nove, kaštelanske generacije koje dolaze iza nas.
U skladu s time, budite dio nove kolumne gdje ćemo zajedno promišljati i razgovarati o odgojnim izazovima, roditeljskim radostima i važnim bitkama za razvoj djece i nas okruženih oko njih. U nizu pročitajte osam 'naj' bitki koje smatram neophodnim (u)svojiti u borbi za dobrobit naše djece:
1.Bitka zajedničkoga obroka
Uvijek se potrudite organizirati barem jedan zajednički obrok za stolom, pa makar bila riječ o večeri. Naučite od samih početaka svoju djecu kako je okupljanje obitelji za stolom jedna ali vrijedna stanka od užurbanosti, psihološka stanka u kojoj punimo svoju emocionalnu bateriju te stavljamo obitelj na prvo mjesto.
Svakako pripazite da su televizija i mobiteli nepoželjni gosti.
2. Bitka s granicama
Granice su svima bitne i svi moramo poznavati vlastite granice. Ova životna disciplina uči nas limitirati naše želje, ali ne i potrebe: vrijeme koje djeca provode pred ekranima, želje za slatkim i manje hranjivim obrocima, postavljati granice sa aktivnostima koje nisu nužne djetetu (raspored izvanškolskih aktivnosti).
3. Vječna bitka 'Ja na prvom mjestu'
Pokažite svojoj djeci riječima i djelom kako nisu i ne mogu uvijek biti na prvom mjestu. Neka njihov izbor ne bude uvijek Vaš primarni odabir. Naravno, ne uvijek ali povremeno: ova vještina im se neće svidjeti, ali im je itekako potrebna jer se ipak svijet ne okreće oko njihove osi.
4. Bitka s dosadom
Ovo je jedna od važnijih bitki roditelja koji su se pretvorili u dječje animatore, zabavljajući djecu svakom pojavom 'meni je dosadno' trenutkom. Ne zaboravite kako ista dosada potiče njihov cjelokupni razvoj, potičući kreativnost i bolju organizaciju vremena. Ujedno, ekrani nisu rješenje pri dosadi kao ni pretrpan dnevni raspored s treninzima, radionicama ili pak odlasci na kavu koju Vi dogovarate sa svojim prijateljima. Važno je djetetu omogućiti slobodno vrijeme 'sam sa sobom' bez Vaših usiljenih stimulacija kojima razvijate ovisnost o aktivnostima koje im okolina organizira.
5. Bitka s izlascima na dvorište
Potičite djecu na boravak vani na dvorištu, u parku ili igralištu. Ovo su mjesta idealna za svako dijete jer pružaju priliku za istraživanjem (proces učenja), osmišljavanje igre, socijalizacija s vršnjacima, čuđenjem ljepotama u prirodi i zadovoljavanje potrebe za svježim zrakom. Imajte na umu, ukoliko je u pitanju mlađi uzrast djece kako je poželjno prljati ručice u blatu, zemlji, vodi, kopati i graditi, bojati i radovati se bez stege jesu li isprljali svoju odjeću koju ste jutros čistu pripremili za odijevanje.
Jeste li već probali kolačiće od blata?
6. Bitka s čitanjem
Uvijek čitajte svome djetetu koji će kasnije nastaviti ovakve korisne vještine jer 'dijete koje čita je čovjek koji razmišlja'. Osim što zajedno provodite kvalitetno vrijeme, razvijate djetetove kognitivne sposobnosti te obogaćujete njegov vokabular kao sjajna predčitačka vještina za pripremu u školu. Pored navedenih benefita, potičite djetetovu maštu kao jedan od najvrjednijih 'intelektualnih alata' koje će moći iskoristiti za razvoj vlastite karijere, godinama kasnije!
7. Bitka s neugodnim situacijama
Svijet nije uvijek divan a ružičaste naočale smo davno pospremili za sobom. Potrudite se, u interakciji s djetetom, otvoreno razgovarati o svojim osjećajima. Nije nam svaki dan sjajan niti je svaka situacija predvidljiva. Stoga je potpuno opravdano biti tužan, zaplakati ili razgovarati o nepoželjnim događajima poput bolesti, smrti, strahu, razvodu i sl. Na ovaj način šaljete poruku djetetu kako imate povjerenja dijeliti s njima događaje i razvoj situacije koji nisu uvijek naklonjene nama niti ugodni svima. Pozitivna stavka u cijeloj priči je što će se, vrlo vjerojatno, to isto dijete u zrelijoj dobi Vama obratiti za nedoumice o osjetljivim temama i raznim nedoumicama koje prate pubertet i adolescenciju.
8. Bitka s radom
Potičite svoju djecu na rad (i kasnije volontiranje). Nemojte ih lišiti spoznaje koliko su sposobni i koliko vrijedi njihov rad – ne samo u materijalnom kontekstu. U poniznosti i služenju učimo mnogo o sebi, odnosu s drugima i svijetu općenito. Ne zaboravite kako su najplaćeniji menadžeri na početku nosili kavu, na niskim radnim pozicijama. Počeci moraju biti teži kako bi više cijenili postignuće i plodove svoga rada. Za početak, ne štedite djecu dnevnih obveza u kućanstvu kojima razvijate i njegujete radne navike. Suludo je čuditi se zašto dijete sa 12 godina ne posprema svoju sobu ako to do tada nije moralo činiti. Radne navike su činjenice koje jamče djetetovu uspješnost a ne Vaša trajna prisutnost i supervizija.
Napisala: Marlena Miletić, bacc. praesc. educ.