KONAČNO BI SE TREBALI POVEZATI GOMILICA I SUĆURAC
Šetnica uz more koja bi povezala Sućurac sa ostalim Kaštelima te sadržaji poput, nautičke luke, javnih zelenih površina, parkova, kina na otvorenom, teniskih terena te igralište za skejtove krasit će obalni pojas nekadašnjeg Jugovinila. Riječ je o projektu koji se planira graditi na kopnenom dijelu od oko 53 tisuće četvornih metara prostora ex. Jugovinila prema važećem GUP-u, a kako je detaljnije definiran UPU-om kao javna zelena površina s gradskom šetnicom.
No, kako bi se realizirao ovaj projekt javne šetnice sa zelenim parkovnim površinama i lukom posebne namjene, o kojem se godinama govori, potrebno je ostvariti određene preduvjete koji su vezani za cijelo područje bivšeg Jugovinila, a to je sanacija radioaktivne šljake, jer je prema važećem GUP-u i UPU definirana obvezna sanacija dijela prostora.
Plan sanacije je razrađen, definirana je svrha i kriterij sanacije, procjena rizika, prijedlozi modela sanacije te su propisane mjere zaštite od ionizirajućeg zračenja osoba koje će provoditi sanaciju, kao i mjere zaštite stanovništva i okoliša od ionizirajućeg zračenja tijekom provedbe sanacije. Planom je dat i prijedlog potrebnih aktivnosti nakon provedbe sanacije, posebno u smislu praćenja stanja okoliša.
No, da bi se realizirao Plan sanacije koji je odobren od strane Ministarstva unutarnjih poslova, Ravnateljstva civilne zaštite, Sektor za radiološku i nuklearnu sigurnost, čeka se Studija utjecaja na okoliš za koje je zaduženo resorno Ministarstvo. Detalje je pojasnila direktorica Marine Kaštela, Ivona Smoljić, jer je temeljem odluke Vlade RH, TD Marine Kaštela d.o.o. dobilo ovlaštenje za ishođenje dokumenata za lokacijsku dozvolu luke posebne namjene LNT koja je predviđena važećom prostorno planskom dokumentacijom, a koja je samo jedan od predviđenih namjena prema gore navedenim usvojenim prostornim planovima.
Realizacija ovisi o državi, čeka se Studija utjecaja na okoliš
- Dio bivšeg Jugovinila, odnosno oko 53 tisuća kvadrata na kopnu je određeno kao lučko područje i pomorsko dobro. Izvan tog lučkog područja, Marina Kaštela dijeli predmetni prostor zajedno sa Kemokompleksom i ostalim suvlasnicima. Kada govorimo da je Marina Kaštela nositelj zahvata po pitanju plana sanacije šljake, govorimo o tome da smo nositelji zahvata za izradu dokumenata temeljem odluke Vlade, odnosno Vlada RH nas je ovlastila da u ime i za račun RH ishodujemo lokacijsku dozvolu za luku nautičkog turizma, luku posebne namjene koja je kao takva predviđena važećom Prostorno planskom dokumentacijom. Važećim PPD-om sanacija obuhvaća ne samo buduću luku, nego i dio kopna, a GUP Grada Kaštela UPD-om je dao mjere i uvjete plana sanacije. U tijeku je ultimativni dokument na temelju čega će se sve raditi, a to je Studija utjecaja na okoliš – kazala je Smoljić i dodala da je za to zaduženo resorno Ministarstvo te sve, kako je kazala, ovisi o državi.
Podsjetimo, na skoro cijelom prostor od oko 53 tisuće četvornih metara kopna je deponirani pepeo iz termoelektrane koja je radila na prostoru Jugovinila, a koji u pojedinim „džepovima“ ima i povišenu radioaktivnost, zbog čega je prostor i bio označen kao jedna od devet crnih točaka zagađenih prostora u RH.
- Postoji nekoliko točaka sa povećanom radioaktivnom koncentracijom, po Planu sanacije i po mjerama buduće Studije na okoliš, šljaka povećane radioaktivnosti će se vadit iz takozvanih „džepova“ i sanirati u budućem sarkofagu koji je planiran na određenoj lokaciji unutar prostora bivšeg Jugovinila. Prva sjednica povjerenstva za Studiju je bila 30. siječnja 2023. Na toj sjednici su se iznijele različite mjere i konstrukcije sanacije, dinamika rada i slično. Sve je na Ministarstvu zaštite okoliša koji će odobriti Studiju utjecaja na okoliš, jer je Plan sanacije već odobren. Sanaciju prostora koji je u obuhvatu lučkog područja i pomorskog dobra definirati će i odrediti nadležna državna tijela. Na koji način, mi ne znamo. Dok se detalji za dio koji je van obuhvata lučkog područja usklađuju s Ministarstvom – kazala je Smoljić i dodala da dokument Studije utjecaja na okoliš očekuju početkom sljedeće godine, te će se potom krenuti u sanaciju šljake, a tek nakon sanacije moći će se pristupiti daljnjoj realizaciji projekta.
Prostor bivšeg Jugovinila time ne bi više bio među devet crnih točaka zagađenih prostora u RH, a mogao bi se privesti svrsi i devastirani prostor sjevernog dijela bivšeg Jugovinila koji je u vlasništvu Kemokompleksa, Marine Kaštela i ostalih suvlasnika. Ujedno bi se realizirala i dugo očekivana šetnica uz more koja bi povezala svih sedam Kaštela.
Prostor buduće luke (klikni i povećaj)
Kako je vidljivo sa slike prostor označen zelenom bojom, prostor luke posebne namjene, podrazumijeva gradnju nautičke luke kapaciteta od oko 200 vezova i šetnice te bi se izgradili određeni sadržaji poput javne zelene površine, parkova, kina na otvorenom, teniskih terena i igrališta za skejtove.