U Gradskoj vijećnici grada Kaštela u petak su se tijekom popodneva okupili članovi udruge Hrvatskih ratnih veterana Kaštela na redovitoj godišnjoj skupštini na kojoj je podneseno izvješće rada Udruge u prošloj godini koje je jednoglasno usvojeno. Potom je održana tribina na temu posljedica PTSP-a koju je vodio državi tajnik Ministarstva branitelja Špiro Janović, koji je ujedno govorio o važnosti brige za zdravlje branitelja kroz veteranske centre, ali i o stambenom zbrinjavanju onih koji su bez obitelji kroz veteranske domove.
Na skupštini su uz članove udruge HRV Kaštela sudjelovali predsjednik udruge Zlatko Topić, te tajnik Igor Bosančić kao i gosti u ime Županije splitsko-dalmatinske Ante Brčić, dopredsjednica Gradskog vijeća grada Kaštela i članica Odbora za hrvatske branitelje Doris Grgurin te iz udruge veterana 4. gardijske brigade predsjednik, Borislav Lapenda i tajnik Boris Mandar te u ime Koordinacije braniteljskih udruga grada Kaštela i Kaštelanske zagore Mirko Sušec uz posebnog gosta državnog tajnika Ministarstva branitelja dr. sc. Špira Janovića.
- Ministarstvo branitelja ima dvije osnovne uloge, odnosno dvije misije, jedna je očuvanje stečevina Domovinskog rata, a druga je pomoć hrvatskim braniteljima, pomoć kako u psihosocijalnom tako i u zdravstvenom pogledu. Braniteljska populacija ne samo što je vunerabilna zbog sudjelovanja u ratu, nego postaje i starija, njihova zdravstvena problematika se mijenja – kazao je tijekom tribine Janović te je govorio o veteranskim centrima koji su otvoreni u Šibeniku i Sinju, a koji su dostupni za besplatne preglede braniteljima te ih je nastojao primjerima motivirati i pojasniti važnost zdravstvenih pregleda. Naime, prema riječima Janovića, poslano je 280 tisuća poziva braniteljima za preventivne preglede, a odazvalo ih se svega 90 tisuća.
Naime, prvi veteranski centar u Hrvatskoj otvoren je u lipnja prošle godine u Šibeniku, koji ima 142 ležaja, a brojne sadržaje i usluge moći će koristiti više od 2.500 korisnika. Kapacitet sinjskog veteranskog centra je 130 ležajeva, a ondje će se provoditi program rehabilitacije i drugih oblika oporavka hrvatskih ratnih vojnih invalida, branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata. Još jedan centar se dovršava u Petrinji te će se graditi i u Daruvaru, sva četiri centra moći će godišnje primiti više od 12 tisuća korisnika na dnevne i višednevne rehabilitacije.
- Ono što je osnovna stvar u 2023. godini je dovršiti zadnja dva veteranska centra nakon Šibenika i Sinja koji su u funkciji. Petrinja je neposredno pred otvaranjem, a Daruvar je u visokoj fazi dovršenosti. Uz to, cilj nam je zaokružiti priču sa zakonskom regulativom na način da u Sabor donesemo zakon koji bi trebao regulirati postojanje veteranskih domova kao mjesta gdje će ostarjeli branitelji moći dobiti smještaj i sigurnost u svojim staračkim danima – zaključio je Janović i dodao da je vrlo bitna interakcija kao što je to bilo na skupštini, jer omogućava Ministarstvu da sazna probleme iz prve ruke, kako bi se neke stvari mogle riješiti i da pomognu tamo gdje je pomoć potrebna.
Zahvalu na dolasku i upućenim riječima tajnika Ministarstva branitelja Špire Janovića kao i pozivu na skupštinu te djelovanju udruge Hrvatskih ratnih veterana Kaštela uputili su, u ime Županije splitsko-dalmatinske Ante Brčić, iz udruge veterana 4. gardijske brigade predsjednik, Borislav Lapenda te u ime Koordinacije braniteljskih udruga grada Kaštela i Kaštelanske zagore Mirko Sušec.
Foto: Ivana Topić (PGK)