Na području grada djeluje tim Hitne pomoći koji je na raspolaganju građanima ovisno o prioritetu, nemalo puta se događalo da ste nakon pregleda upućeni na splitsku Hitnu pomoć. No, i u Splitu nije bolja slika. Čeka se satima ovisno o težini ozljede i tako je gotovo tijekom cijele godine, a posebno u ljetnim mjesecima kada se čekanje utrostručuje zbog brojnih turista koji dolaze u našu županiji. Upravo zbog turista, Kaštela će sufinancirati dodatni tim Hitne pomoći za one koji tijekom sezone borave u gradu.
No, Hitna pomoć koliko god imala svoje nedostatke, djeluje i obavlja svoju funkciju onako kako mogu u određenom trenutku. Da je potrebna određena reorganizacija i pojačavanje timova Hitne pomoći nije neka novost, o tome se često pisalo, a kako je najavljeno još u ožujku na nivou države će se početi s edukacijama za specijalizaciju iz hitne medicine medicinskih sestara i tehničara.
Naime, više medicinske sestre i tehničari na terenu će samostalno pružati prvu pomoć umjesto liječnika. U tri godine školovalo bi se njih 370. U svibnju bi trebale početi prve edukacije za specijalizaciju iz hitne medicine medicinskih sestara i tehničara. Već godinu poslije ti bi novi specijalisti mogli pružati hitnu medicinsku pomoć građanima, odnosno stvarno spašavati živote, jer bi imali veće ovlasti nego sada. O tome smo na Portalu pisali u ožujku.
I dok se čeka reorganizacija, koja zahtjeva određene predradnje kako bi se sustav funkcioniranja Hitne pomoći poboljšao, Grad Kaštela je sa Zavodom za hitnu medicinsku pomoć dogovorio dodatni tim Hitne pomoći tijekom sezone.
- Prije mjesec dana smo imali sastanak s ravnateljem Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije dr. Leom Luetićem i dogovorili smo da će Grad osigurat jedan dodatni tim Hitne pomoći u sezoni. Pokazalo se da je to potrebno u samom sustavu zdravstvene zaštite, jer se kroz obiteljsku medicinu i turističku ambulantu ne može pokriti potreba turista – kazala je dogradonačelnica Jadranka Matok Bosančić.
Foto: screenshot HRT