Aktualni sat na jučer održanoj sjednici Gradskog vijeća trajao je nešto duže od sat vremena tijekom kojeg su većinom oporbeni vijećnici tražili odgovor na svoja pitanja koja su se ticala aglomeracije, gospodarenja otpadom te urbanizmom kao i društvenim temama.
Posljednjih godinu i pol dana gotovo da nije bilo sjednice Gradskog vijeća, a da se nije dotaklo pitanje aglomeracije. I ovaj put najglasniji je bio HSP-ov vijećnik Ante Komljen koji je naveo kako trenutno postoji najmanje 12 ulica u kojima je nakon poslova aglomeracije postavljen nekvalitetan asfalt. Da će Grad intervenirati prema Vodovodu koji je investitor, kazao je gradonačelnik Denis Ivanović te je zatražio da mu se dostavi popis ulica kako bi gradske službe izašle na teren.
- Što se tiče obilazaka nakon određenih radova, kada su u pitanju prekopi ulica gdje je Grad dao suglasnost, tu više osoba prati i kontrolira rad, prije svega komunalni redari, ophodnja koja je u tvrtki Zeleno i modro te do dva djelatnika iz Odjela za komunalu. Oni su praktički u svakodnevnoj komunikaciji. Nedavno smo imali sastanak kako bi se popratili određeni problemi, a najčešći su s prekopima Telecoma. Inače, kad je u pitanju HEP ili sami građani, oni najčešće sve vrate u prvobitno stanje – kazao je Ivanović odgovarajući na drugo postavljeno pitanje Komljena i napomenuo i da sami građani mogu na dežurne telefone redara ili ophodara prijaviti konkretne slučajeve.
I vijećnica Mosta, Meri Bedalov Smoje dotakla se aglomeracije navodeći kako pojedine ulice dugo čekaju na priključke i to po godinu dana te da nitko ne zna kad će to biti, niti u Vodovodu, a ni u Divuljama gdje je sjedište Mreže Kaštela-Trogir.
Teo Antunović HDZ-ov vijećnik se također dotaknuo priključaka, navodeći kako u Sućurcu ima ulica koje su završene te ga je zanimalo može li se „pritisnuti“ investitora, jer da sve to skupa predugo traje. Ujedno je pohvalio što se u Sućurcu gradi reciklažno dvorište te stanovnici Lukšića, Gomilice, Kambelovca i Sućurca ne moraju otpad voziti u Rudine. Kako je rečeno reciklažno dvorište s radom kreće nakon što se obavi tehnički pregled.
Obećano smanjenje otkupne cijene otpada za Kaštelane
- Zašto radimo novo reciklažno dvorište i plaćamo najam Cemexu, odnosno zašto uzimamo zemljište u najam, a ne koristimo svoje gradsko zemljište – pitala je Milija Baldić Lukšić vijećnica Mosta navodeći jednu česticu u sućuračkoj kavi.
Prema riječima gradonačelnika, Grad nema u vlasništvu 2160 kvadrata svoga zemljišta koje bi bilo u kvadratnom ili pravokutnom obliku koje bi se moglo iskoristiti za reciklažno dvorište te je potvrdio da je cijena koju plaćaju Cemexu simbolična i iznosi godišnje oko pet tisuća eura, što je oko 450 eura mjesečno. Usporedbe radi, naveo je najam koji plaćaju za gradsku knjižnicu u Gomilici za koju plaćaju 660 eura mjesečno.
I vijećnik s Berketove liste Goran Samardžića se nadovezao na reciklažno dvorište za odlaganje građevinskog otpada te ga je zanimalo kada će otkupna cijena za građane Kaštela biti niža u odnosu na druge te da na mrežnim stranicama nema iznosa otkupne cijene.
- Gradonačelnik je obećao manju cijenu građanima, ali to još nisam ispunio. Svečano obećanjem da ću u narednih dva tri mjeseca to ispuniti – kazao je gradonačelnik.
Kontejner za glomazni otpad besplatan i dostavlja se na kućnu adresu
Željan Jurlin nezavisni vijećnik dotaknuo se ekologije i stanja okoliša navodeći kako se na putu kave i to 100 metara od Cemexove rampe na privatnom zemljištu nalaze stotine tona građevinskog otpada te da je riječ o velikom ekocidu koji je prijavljen državnoj inspekciji. Uz to zanimalo ga je gospodarenje otpadom navodeći kako se svakodnevno smećem zatrpava Malačka, Kozjak, Vučevica i cijela općina Lećevica te da nema, kako je kazao, kantuna na Kozjaku gdje se ne baca šut.
- Ako ćemo općenito pričati o gospodarenju otpadom na području Grada, moram reći da počevši od nas samih iz gradskih službi i vas vijećnika uistinu jednim dijelom doprinosimo da bude što manje otpada na području grada. Isto tako svi zajedno radimo na odvajanju otpada. Znate da smo u ove tri, četiri godine došli na stopu odvajanja otpada od 22 posto. Naši susjedni gradovi su još iza nas. No, nažalost uvijek imamo nesavjesnih građana, iako mislim da su za to više zaslužne određene firme koje možda i nisu s područja Kaštela, a rade nered u našem prostoru. Gradske službe, komunalni redari kontroliraju koliko mogu kontroliraju, ima niz prijava. Tokom svibnja će se napraviti akcija Lipa su lipa moja Kaštela i maksimalno će se toga pokupiti – kazao je Ivanović i ponovio da građani mogu besplatno dobiti kontejner za glomazni otpad na kućnu adresu.
Širenje građevne zone na području Grada
Maria Sarajlića vijećnika Akcije mladih zanimalo je ukoliko se na području grada postigne izgrađenost od 80 posto, što bi moglo biti kroz tri godine, s obzirom da smo sada na 76 posto, ima li Grad interes širiti građevnu zonu.
- Planira li se raditi studija proširenja građevinskog područja, obzirom da Kaštela velikim dijelom imaju urbanistički nered zbog bespravne gradnje koja je sada legalizirana. Da se vidi gdje bi se moglo napraviti novo stambeno naselje, sportsko ili turističko. Činjenica je da sve više niču vile za odmor, da predvidimo par lokacija koje bi bilo moguće komunalno opremiti u tu svrhu – kazao je Serajlić.
- Mi smo studiju radili 2021. Godine i imali smo 76 posto popunjenost građevinskog područja. Kad dostignemo 80 posto, nije zakonska obveza da idemo u širenje građevinskog područja, to je mogućnost o kojoj će Grad odlučiti. Međutim gustoća naseljenosti se isto gleda, ona je dosta niska, ona se gleda na kvadratni kilometar i to je primjedba koja nas priječi da idemo ka tom cilju. Stoga za sada ne razmišljamo u tom smjeru. Mjere koje donosimo, izmjene GUP-a i Prostornog plana donosimo da spriječimo devastaciju, povećavamo urbanističke parametre, povećamo parkirna mjesta i zelenu površinu i to zbog povećanog obima izdanih građevinskih dozvola i povećane gradnje – kazala je pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, Josipa Kurbaša Banovac.
Odgojne i pedagoške ustanove, upisi u vrtić, bista Ante Starčevića…
Dodajmo, kako je bilo riječi i o gradnji ambulante i nadogradnji škole u Gomilici, gdje je gradonačelnik naveo kako se će se oba projekta raditi paralelno kako je i dogovoreno sa Županijom te predstavnicima škole Kneza Trpimira. Uz to, rečeno je i kako će se učenici škole Prof. Filipa Lukasa koji trenutno nastavu imaju u prostoru Gimnazije, vratiti u svoju školu početkom sljedeće školske godine do kad bi se trebao sanirat krov škole u Starome.
Vijećnica s Berketove liste Meri Škopljanac Gagić se dotakla dogradnje vrtića u Lukšiću i Radunu, gdje joj je rečeno kako će onaj u Lukšiću biti gotovo do rujna, a u Radunu do kraja godine. Ujedno je vijećnik Domovinskog pokreta Draško Kuliš tražio pojašnjenje Novog pravilnika za prednost pri upisu djece u vrtić, navodeći primjer gdje ima roditelja koji su sezonski radnici i kreću s radom tijekom sezone. Rečeno mu je kako se pravilnikom želi primiti u desetosatni boravak u vrtiću djecu čiji su roditelji zaposleni, a da svi ostali imaju mogućnost upisa u šestosatni boravak.
Na sjednici tijekom aktualnog sata predloženo je i da se na području Grada postavi bista Ante Starčevića povodom 200. obljetnice koja se obilježava 23. svibnja. Postavljanje biste su predložili vijećnici Ante Komljen, Duško Kuliš i Željan Jurlin.
- Gradske službe će pokrenuti inicijativu izrade idejnog rješenja i predložiti nekoliko lokacija te isto dati Odboru za imenovanje ulica i trgova – rekao je gradonačelnik Ivanović.
Foto: Arhiva