PRORAČUN, PROGRAMI FINANCIRANJA, IZVIJEŠĆA…
Gotovo šest sati zasjedali su u srijedu vijećnici Gradskog vijeća na 13. sjednici, pred kojima je bilo 39 točaka dnevnog reda. Usvajala su se tako izvješća o radu gradskih javnih ustanova u prošloj godini, kao i brojni Programi financiranja od športa, školstva, zdravstva, socijale i slično. Vijećnici su usvojili i prijedlog odluke o izvršenju prošlogodišnjeg proračuna te izvješće o radu gradonačelnika od srpnja do prosinca 2022. godine.
Prema izvješću Matije Marije Đikić pročelnice Upravnog odijela za financije iznoseći Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna Grada za 2022. godinu, konsolidirani višak iznosi 2.199.844 kune i on će se koristiti za pokriće rashoda tijekom 2023. godine. Naime, ukupni prihodi u 2022. godini iznosili su gotovo 195 milijuna kuna ili gotovo 95 posto godišnjeg plana, dok ukupni rashodi i izdaci u istom razdoblju iznose 184.5 milijuna kuna, ili gotovo 94 posto godišnjeg plana.
Najznačajniji prihodi proračuna su i dalje prihodi od poreza i to ukupno oko 95 posto. Povećao se i prihod poreza na imovinu i to na promet nekretnina za 17 posto je veći nego 2021. Potom se povećao prihod od poreza na alkoholna i bezalkoholna pića i to za 101 posto više nego 2021. godine.
Osim usvajanja prijedloga godišnjeg izvještaja proračuna Grada, pred vijećnicima se našlo i izvješće o radu gradonačelnika za razdoblje srpanj – prosinac 2022. godine.
- Izvješća ste dobili, mogu reći da se svako pola godine praktički vrte projekti, neki su se pomakli naprijed, neki su u procesu izgradnje, nekima je završena dokumentacija. Možda samo da izdvojim luku u Kaštel Starom, radovi su završeni, dokumentacija se radi na obalnom pojasu do kule Cipiko, također i za obalni pojas Sućurca. Za rekonstrukcija ulice svete Lucije izvođač je već odabran čeka se da uđe u radove. Radunićeva ulica je završena. Pokrenuta je druga faza projekta groblja u Kambelovcu, i radovi na reciklažnom dvorištu Cemex. Vodosprema Rudina je već završena, a za kulturni centar Lukšić do ljeta očekujem da će biti gotov. Dogradnja vrtića u Lukšiću trebala bi biti gotova do rujna, a vrtić u Radunu krajem godine – naveo je kratko gradonačelnik Denis Ivanović.
Nakon izvješća za riječ su se javili vijećnici nezavisni s Berketove liste Goran Samardžić, iz Akcije mladih Mario Serajlić te vijećnice Mosta Meri Bedalov Smoje, Milija Baldić Lukšić i nezavisni vijećnik Željan Jurlin.
Uglavnom je rečeno, kako je izvješće gradonačelnika iscrpno i detaljno te da je potkrijepljeno dokazima, ali da je konstruktivne kritike dobro naglasiti. Pojedini vijećnici osvrnuli su se na određene projekte koje su predložili, a za koje smatraju da bi se u dogledno vrijeme trebali realizirati, poput uređenja luke u Novome i Sućurcu, kule Nehaj, autobusnog kolodvora na području grada te uređenja brca u Starome.
Vijećnici su danas na sjednici usvojili i prijedlog odluke o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u Dječji vrtić kaštela.
Prednost pri upisu u dječje vrtiće kojima je osnivač jedinica lokalne ili područne samouprava, za iduću pedagošku godinu, imaju djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine života. Nakon toga prednost pri upisu imaju djeca prema sljedećem rasporedu, djeca oba zaposlena roditelja, djeca roditelja žrtava i invalida Domovinskog rata, djeca osoba s invaliditetom upisanih u Hrvatski registar osoba sa invaliditetom, djeca iz obitelji s troje ili više djece, djeca s teškoćama u razvoju i kroničnim bolestima, djeca koja su ostvarila pravo na uslugu smještaja u udomiteljsku obitelj i djeca roditelja koji primaju doplatak za djecu ili su korisnici za naknade.
- Što se tiče ostvarivanja prednosti on je propisan zakonom. Isto tako bili bi najsretniji na svijetu da se sva djeca mogu upisati u vrtiće. Kao što znate vrtić po zakonu nije obavezan, obavezna je samo mala škola, odnosno predškola. Trudimo se na sve načine da upišemo svu djecu, imamo Dječji vrtić Kaštela, dva privatna vrtića, tri vjerska, Obrt za čuvanje djece, sufinanciramo Trogir, a sufinancirat ćemo sada i djecu koja idu u Solin. Kriteriji moraju postajati jer nemamo drugog načina za upisati svu djecu čiji roditelji rade – kazala je Antonia Kljaić pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti.
Dodajmo, kako su usvojeni i programi financiranja javnih potreba u predškolskom odgoju, obrazovanju, sportu, programi o javnim potrebama udruga građana, institucija, ustanova i vjerskih zajednica Grada Kaštela za 2022. godinu. Potom, programi financiranja javnih potreba za prošlu godinu u tehničkoj kulturi, u socijalnoj skrbi i zdravstvenoj zaštiti, protupožarnoj i civilnoj zaštiti, za obavljanje djelatnosti stanice Hrvatske gorske službe spašavanja.
Ujedno, podnesena su izvješća o izvršenju prošlogodišnjeg Programa javnih potreba u kulturi, o radu Javne ustanove Športski objekti Kaštela, izvješće o radu Dječjeg vrtića „Kaštela“ za pedagošku godinu 2021./2022., izvješće o radu Muzeja grada Kaštela, Gradske knjižnice, Razvojne agencije Grada Kaštela te tvrtke Zeleno i modro.