Svečanom svetom misom i procesijom te prigodnim programom danas je službeno otvoren novopostavljeni Križni put u Kaštel Novom u jednom od najstarijih Marijanskih svetišta u Hrvatskoj u prasvetištu Gospe Stomorije. Novopostavljeni Križni put je blagoslovio don Vladimir Smoljo, a održana je i procesija s blagoslovom polja i misa koju je predvodio župnik Kaštel Novog don Božo Plazibat. U svečanosti su sudjelovali zbor župe sv. Petra Apostola Kaštel Novi i VIS Snaga vjere.
Uz vjernike, u prasvetištu Gospe Stomorije danas su na otvaranju Križnog puta sudjelovali i predstavnici županije na čelu sa županom Blaženkom Bobanom te predstavnici, odnosno članovi bratovštine Gospe Stomorije i udruge Biblijski vrt koji su zaslužni za realiziranje ideje čiji je začetnik profesorica Ivan Bučan istaknuta kaštelanska ekologinja.
Postaje Križnog puta financirala je Splitsko-dalmatinska županija, kao i Grad Kaštela te Turistička zajednica grada Kaštela, Zračna luka i Cemex.
Kako su nastale postaje Križnog puta na Kozjaku kazao je Anton Žanić predsjednik udruge Biblijski vrt, ponosno naglasivši kako se sve napravilo ručno, ne koristeći bagere kako se ne bi uništila bogata vegetacija toga dijela.
- Kad čovjek stvara nova djela najčešće mijenja prirodu, uređuje prostor, gradi i sadi nove biljke. Međutim, ovdje nije bilo tako. Uz oslobađanje pravca staze prostor površine oko 3.500 četvornih metara, na kojemu raste oko 120 različitih biljnih vrsta, samoniklog bilja, na kojem velike stijene postaju prirodne postaje - prostor ostaje onakvim kakvim ga je priroda stvorila i kako ga je priroda formirala. Za to je zaslužan Studio Perivoj-Malinska Otok Krk i krajobrazna arhitektica Dobrila Kraljić, akademski kipari Mislav Katalinić, Robert Jozić i Davor Kamenjarin. Tako je nastao Križni put bez gradnje i sadnje – naveo je Žanić.
Naime, svetište Stomorije prostire se na 12 tisuća četvornih metara. Krase ga Biblijski vrt u kojem je zasađeno i raste stotinjak biljnih vrsta koje se spominju u Bibliji te prostor autohtone flore i vegetacije Kozjaka, zvan Griža u kojem se nalazi novopostavljeni Križni put.
Postaje Križnog puta su posebne te je svaka obilježena željeznim čavlima u obliku rimskog broja. Uz to, kako su kazali iz udruge Biblijski vrt, svaka postaja će imati nagovor kojeg je osmislio don Smoljo, a bit će tiskan u brošuru kako bi vjernici imali priliku i po potrebi moliti jedinstvenu molitvu križnih postaja posebno napisanu baš za postaje Križnog puta u prasvetištu Gospe Stomorije.
Foto: Jakov Sučić