ČUVARI IZVORNIH STAROCRKVENIH NAPJEVA
Dokumentarni film o Kantačima, odnosno pučkim crkvenim pivačima župe sv. Ivana Krstitelja iz Kaštel Starog, koji njeguju tradicionalne izvorne starocrkvene napjeve ove župe, premijerno je jučer prikazan na Laudato TV.
O specifičnom načinu pjevanja, a radi se o višeglasnom, troglasnom acapela pjevanju, kao i samoj tradiciji pjevanja koja se očuvala kroz stoljeća i prenosila s koljena na koljeno te onome što ono za njih znači, u filmu govore bivši i sadašnji, ali i budući starosejski kantači kao i župnik Kaštel Starog don Franko Prnjak.
Ovaj oblik muziciranja, vezan isključivo uz crkveno pjevanje, jedinstven je i i značajan po tome što se pjevao tijekom obreda i liturgijskih slavlja, a kantači svojim pjevanjem nisu iskazivali samo svoj identitet i tradiciju, već je ona bila izraz i njihove pobožnosti i vjere, pa je biti kantačem oduvijek bila iznimna čast.
Upravo u korizmeno vrijeme, posebno u Velikom tjednu, najbolje se može doživjeti sva raskoš, bogatstvo i ljepota izvornog pučkog pjevanja u ovoj župi, koje se bez stručnog glazbenog vodstva uči isključivo po sluhu, a Kantači su jedinstveni i po izvođenju „Prikaživanja anđela“, koje se pjeva upravo na Veliki četvrtak.
Naime, „Ukazanje muke Isusove“ ili „Prikaživanje anđela“ tip je dijaloške pjesme u kojoj Anđeo prikazuje Isusu predmete, odnosno simbole kojima će biti mučen, a pretpostavlja se da je nastalo u 16. Stoljeću. Uz poruku vjernicima da se pobožno prisjećaju muke Isusove, kantači pjevaju o njegovu uspinjanju na Maslinsku goru, molitivi i krvavom znojenju, a dok oni pjevaju, iza platna se pojavljuje Anđeo, drvena lutka, koja prikazuje redom 17 predmeta kojima će Spasitelju zadati muke: konop, čavle, stup, križ, lliješta, krunu...
Foto: screenshot Laudato TV