NAGRADA GRADA U RUKAMA SAU PUTALJ
Sućuračka amaterska udruga „Putalj“ ove je godine povodom Dana grada Kaštela dobila posebno priznanje za svoj rad. Što takvo priznanje znači za predsjednicu udruge saznali smo u razgovoru sa Sandrom Bonacin.
Obilježili ste četvrt stoljeća djelovanja. Na što ste posebno ponosni?
Udruga Putalj, prva je udruga u Kaštelima koja je još 1997. ponudila organizirane aktivnosti namijenjene djeci i mladima. Formiranjem različitih sekcija pod stručnim vodstvom djeci je ponuđeno sudjelovanje u plesnoj, dramskoj, likovno modelarskoj grupi te dječjem zboru, a s radom je počela i ženska klapa.
Posebno smo ponosni na cjelovečernje glazbeno- scenske igrokaze: Plava boja snijega, Snježna kraljica i Pipi duga čarapa koje su adaptirane i izrađene trudom vrijednih članica Udruge. Odgovorne su za adaptaciju i uvježbavanje tekstova, koreografije, izrade kostima i scene te odabira glazbe. Spomenula bi i razne humanitarne koncerte, priredbe u domovima za nezbrinutu djecu i djecu s poteškoćama u razvoju te u domovima za stare i nemoćne. Do sada smo sudjelovali na međunarodnom festivalu višeglasnog pjevanja u Veroni i na Olimpijadi zborova u Grazu gdje s klapom osvajamo zlatne medalje.
Plesni klub “Spin” koji djeluje pri udruzi SAU “Putalj” sudjelovanjem u Show Dance Savezu osvaja zlatne, srebrne i brončane medalje u kategorijama Hip-hop, Disco dance i Break dance na razini županije i države. Dva puta smo u istim kategorijama sudjelovali na svjetskom prvenstvu gdje smo uspješno zauzeli 16. i 34. mjesto.
Veseli čuti ova sva nabrajanja dosadašnjih postignuća, no što vas posebno motivira?
Ponosni smo na rast interesa djece za našim programima. To je znak da se znamo nositi s modernim trendovima i novim generacijama te uvijek ponuditi nešto što je potrebno dječjoj duši: a to je radost trenutka i užitak zajedništva.
Kaštela su poznata po bogatoj kulturnoj i povijesnoj tradiciji. Gdje pronalazite inspiraciju za vaš rad?
Inspiraciju za rad u bilo kojoj sekciji može se naći upravo u toj baštini, bilo u čakavskom govoru, bilo u povijesnim građevinama, povijesnim ličnostima, glazbi i sl. Ovakvim pristupom u radu, djeci se približava život u Kaštelima kroz različita vremena, kulturu naših predaka, čakavski govor, glazbu i ples. Lijepo je da djeca znaju što je ponistra, otoman, lazanjur, šentada, škura i sl. Poznavanje povijesti i tradicije važno je za održavanje korijena i ljepota koje imamo. Osim upoznavanja djece jedan od razloga je i upoznavanje mještana i turista s ljepotama Kaštela koje se vremenom umnožavaju upravo iz tog razloga jer brojni pojedinci i udruge ustraju upravo na njegovanju tradicije Kaštela.
Osim njegovanja tradicije istaknula bih kako je jedan od osnovnih ciljeva Udruge oduprijeti se sjedilačkom načinu života i ovisnostima o ekranima. Današnje generacije, na žalost, sve manje imaju potrebu biti u zajedništvu, u igri, na otvorenome a sve veću želju za samoćom i ekranima. Čovjek je stvoren kao društveno biće i jedino u društvu, zajedništvu može biti istinski prihvaćen i radostan. To su vrijednosti koje djeca trebaju osjetiti i prihvatiti od najranijeg doba a mi se zaista trudimo da im u radu s njima to sve i pružimo.
Možete li ste osvrnuti na razvoj Udruge i vaš razvoj kao osobe. Krenuli ste od djevojčice kroz programe pa evo danas do uloge predsjednice.
Kao sedmogodišnja djevojčica postala sam članica plesnog kluba. Uživala sam na plesnom podiju, rasla i radovala se narednih 11 godina. Nakon tih 11 godina u mome životu se otvorilo novo poglavlje.s Postala sam ono o čemu sam kao dijete sanjarila, postala sam trenerica. To je za mene bio jedan predivan izazov ali i nezaboravno iskustvo. Moja trenica kroz svih 11 godina bila je Marijana Vulas. Ostavila je poseban trag u mome odrastanju. Ona je, znate ono, kad ste mali, a zamišljate sebe da ste odrasli. Eto, to je ona bila za mene. Uvijek je vedra, nasmijana, pozitivna, motivirajuća, odlučna... Koliko su treneri, voditelji sportova i ostalih dječjih aktivnosti bitni u djetetovom radu možete vidjeti iz moga primjera.
Svaki put kad bih naišla na vlastite sumnje ili prepreke ona bi se našla u mojim mislima ili bi baš u tome trenutku zazvonio moj mobitel a ona bi mi uputila točno onu rečenicu koja mi trebala. Marijana je i dan danas žena koja je moj vjetar u leđa, žena koja je nepresušan izvor kreativnosti i radosti. Od srca joj hvala na tome.
Posljednje četiri godine sam u funkciji predsjednice.
Udruga je od svojih početaka imala mogućnost da kroz različite sekcije organiziramo sudjelovanje velikog broja djece u glazbeno scenskim programima i po tome smo prepoznatljivi. Sigurna sam da mnogi pamte naše priredbe i koncerte kao što su Božićni šušur, Božićni koncert, Valentinovo, Ljetna škrinjica, klapska večer „Lipa pismo moja“, glazbeno- poetska večer „Među svojima“, „Konoba pod zvizdan“, „Mašograd-fest“, likovne izložbe povodom Božića i Uskrsa, promocije knjiga, zbirki pjesama, izložbi, manifestacija “Mašogradska jesen” i ostale. Postali smo prepoznatljivi u našim Kaštelima.
Spomenuli ste velik broj djece i mladih, velik broj stručnih osoba koje se uključuju u vođenje sekcija. Koliko članova imate?
Danas u udruzi djeluju tri sekcije: plesna, dramska i likovna. Plesna sekcija podijeljena je u četiri grupe prema uzrastu: vrtićka (3-5 g.), mala, srednja i velika grupa. Brojimo preko 100 članova, a zbog ograničenih kapaciteta prostora često imamo i djecu na čekanju. U pripremama smo za ponovno pokretanje dječjeg zbora i tome se baš radujemo. Istaknula bih da su gotovo svi voditelji sekcija djeca Udruge, dugogodišnje članice koje su svoju ljubav prema plesu i glumi kasnije odlučile širiti svojim radom u udruzi.
Često čujemo da je mlade danas teško motivirati i zadržati u takvim aktivnostima. Kako to vi uspijevate?
Bavljenje bilo kojom fizičkom aktivnošću korisno je kako za odrasle, tako i za djecu. To djecu priprema za život. Članovi naših sekcija imaju priliku istražiti svoju kreativnost, naučiti koncepte glazbe i ritma, motoriku tijela, stvaralački pristup, kreativno izražavanje, smisao za estetiku pokreta, koncentraciju, opservaciju i pamćenje, zatim samodisciplinu i usredotočenost te osjetljivost na međusobno uvažavanje i suradnju. Sudjelovanje u predstavama djeci daje samopouzdanje i vjeru u sebe da mogu nešto postići. Naučit će značenje pojma “timski rad” u poprilično ranoj životnoj dobi, ali i kako ispravno komunicirati s djecom svojih godina te kako saslušati ostale. Svoj rad prezentiramo organiziranjem predstava tako da posjetitelji odnosno djeca dobiju najbolji uvid u rad sekcija a i motivaciju za pridruživanjem našim sekcijama.
Možemo najaviti početkom svibnja manifestacije Kaštel Mali našu predstavu Pipi Duga Čarapa koju je za scenu pripremila Marijana Vulas.
Udruga postoji 25 godina. U tom periodu sigurno je bilo financijskih i administrativnih izazova. Tko vam je najveća podrška u vašem radu?
Udruga se financira od članarina i donacijama kroz natječaje Grada Kaštela. Bez podrške Grada Udruga se ne bi mogla razvijati kao ni odgovarati zahtjevima vremena. Zapravo želimo zahvaliti Gradu jer su prepoznali važnost djelovanja naše Udruge te imaju osjetljivost i razumijevanje za naše financijske potrebe. Također bih se zahvalila i drugim donatorima i sponzorima koji nas podržavaju u našem radu a to su Cemex d.o.o i Eko graf. Veliko hvala i svim dragim ljudima koji na bilo koji način potpomažu rad, rast i razvoj ove Udruge.