Tonči Burić, predsjednik kaštelanske udruge za očuvanje tradicije i baštine Društvo Bijaći, u razgovoru nam je otkrio čime se trenutno bave i što pripremaju članovi društva za naredni period.
Tonči Burić je diplomirani povjesničar i arheolog koji je 2020. godine dobio nagradu za životno djelo Grada Kaštela. Radni vijek proveo je u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika gdje je napredovao do zvanja muzejskog savjetnika. Veći dio svog rada posvetio je temama iz kaštelanske prošlosti, izdao je dvije knjige, monografiju Sv. Juraj od Putalja i knjigu Trogirski distrikt u srednjem vijeku do 1537. godine. Među ostalim, organizirao je i tri izložbe u kojima se bavio povijesnim kaštelanskim lokalitetima Putalj, Svećurje i Baba lokva. Jedan je od utemeljitelja Društva Bijaći koje službeno djeluje od 1985. godine.
– Osim redovne djelatnosti najbitnije su nam tri stavke, a to su briga o staroj maslini u Štafiliću, izdavačka djelatnost sa posebnim naglaskom na Zborniku, te Večer kaštelanskih vina. Ove nas godine očekuje tiskanje knjige našeg Ivana Careva Dnevnik djeda Ivana te izložba slika Ivice Parčine. Uz to, imamo povremena predavanja, edukacije i izlete, - kazao je.
Prvi broj Kaštelanskog zbornika izdan je 1985. godine, a zadnjih nekoliko brojeva izlaze bienalno. Glavni urednik Zbornika trenutno je Tonči Burić a Zbornik izdaju u suradnji s Muzejom grada Kaštela.
– Zračna luka nam kroz sponzorstvo financira izdavanje Zbornika, koji je naša temeljna edicija i koji izlazi svake dvije godine. Časopis je koncipiran sa širim spektrom, tako da pokriva povijest, arheologiju, umjetnost, imamo rubriku Ljetopis Društva Bijaći u kojoj su navedene sve aktivnosti u protekle dvije godine. U pripremi je izlazak petnaestog broja Zbornika, u suradnji sa Muzejom Grada a izaći će do kraja ove godine– rekao nam je Tonči Burić.
Večer kaštelanskih vina Društvo organizira u sklopu proslave Dana grada početkom ožujka i to redovito bude odlično posjećena manifestacija. Kategorije u otvorenim vinima su bijelo vino, opol i crno vino berbe 2022. te odležana crna vina.
Trenutno usko surađuju s Muzejom grada Kaštela, i kroz izdavaštvo i kroz istraživanja povijesnih lokaliteta te sa udrugom Mastrinka kroz projekt Lokalno društveno poduzetništvo Kaštela Natives. Društvo Bijaći okuplja preko stotinjak entuzujasta i zaljubljenika u kaštelansku tradiciju.
– Mi smo od početka volonteri i želimo tako i ostati, barem moja generacija. Udruga je financirana od Grada, jedan dio financira Županija te pripomogne i Zračna luka Split. Na području Kaštela ima previše udruga pa kad se novac raspodijeli onda je nedostatno svima, zapravo, ali mi se pokrijemo koliko možemo, - govori nam Tonči.
Društvo Bijaći osim što je jedan od najznačajnijih faktora očuvanja kaštelanske baštine, aktivni su i oko društvenih zbivanja. Prije nekoliko godina suprotstavili su se spalionici otpada u sklopu Cemexa ali i reagirali su pri planiranju prvotne trase tunela kroz Kozjak i ceste koja bi izašla na lokalitet Ostrog. Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, aktualiziralo se pitanje tunela kroz Kozjak i željezničke pruge do aerodroma.
– Iz priča ljudi mi je poznato da je prije rata jedan od planova bilo probijanje tunela kroz Malačku, po postojećoj cesti, a od materijala tunela bi se nasuo mul ispred dvorca Vitturi za lučicu, ali to je izgleda propalo. Kad je prva trasa nove zamišljene ceste trebala izaći na lokalitet Ostrog, oštro smo se pobunili protiv toga pa je bila izmještena. Ova trasa ceste previše zadire u Kozjak, to su naša pluća. Opet se na Gradskom vijeću aktualizira i željeznička pruga od Splita prema Zračnoj luci, koja će uništiti još ono malo polja šta je ostalo, ispresijecat Kaštela kompletno, nadam se da neće uspjeti. Ne želim živjeti u gradu od betona i željeza. To je sve kratkovidna kolonijalna politika grada Splita, pogled iz metropole na provinciju, koja ponovo zadire na ovo naše područje – rekao je Tonči.
Foto: privatni album