U ovu priču krenuli smo nakon informacija dobivenih od roditelja koji su nam kazali kako im je čudno što u vrijeme kroničnog nedostatka dječjih igrališta, pojedine škole, čak i u vrijeme kad nema nastave, drže svoja igrališta zaključanima. Pitanja koja se nameću su što je sa rizikom od mogućih ozljeda djece radi nepravilnog korištenja sprava, uništavanja školske imovine, koševa, branki? Je li rješenje zaključavanje školskih igrališta kada škola ne radi? Kakva je odgovornost lokalne zajednice, roditelja ali i djece o načinu korištenja igrališta? Pročitajte kakve smo odgovore dobili od pojedinih kaštelanskih škola te što o tome kažu zakoni…
Igra je sastavni i važan dio djetinjstva jer pridonosi cjelokupnom psiho-motoričkom razvoju djeteta. Igrom na dječjim igralištima djeca uče svladavanje izazova kroz igru. A da djeca imaju pravo na igru i razonodu propisano je Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravima djeteta.
Dužnost svih nas je, posebice onih koji na bilo koji način neposredno sudjeluju u stvaranju uvjeta nužnih za sigurnu igru djece na dječjim igralištima osigurati djeci ostvarenje njihovih prava.
Kroničan nedostatak igrališta
Svjesni da dječjih igrališta kronično nedostaje te su djeca u prilici koristiti školska i vrtićka koja im se nalaze u neposrednoj blizini. Tragom pritužbi roditelja na ograđeno i zaključano igralište jedne kaštelanske osnovne škole istražili smo na koji se način regulira korištenje igrališta.
Pitanja koja se nameću su što je sa rizikom od mogućih ozljeda djece radi nepravilnog korištenja sprava, uništavanja školske imovine, koševa, branki? Je li rješenje zaključavanje školskih igrališta kada škola ne radi? Kakva je odgovornost lokalne zajednice, roditelja ali i djece o načinu korištenja igrališta?
U preuzimanju odgovornosti za sigurnost dječjih igrališta potrebno je razlikovati fizičke i pravne osobe koje su odgovorne za održavanje sigurnosnih standarda na igralištima. Za sva dječja igrališta izgrađena na javnim površinama odgovorne su jedinice lokalne samouprave.
Ovdje treba istaknuti da gradovi i općine trebaju imati organizirano nadziranje sigurnosti igrališta te uklanjati i popravljati sprave za igru kako bi spriječili potencijalne ozljede djece. Održavanje spada u komunalnu djelatnost financiranu iz proračuna.
Što je sa školskim prostorima?
Za dječja igrališta koja se nalaze na površinama kojima upravlja odgojno- obrazovna ustanova. Za sigurnost i ostale potrebe djeteta brinu i odgovorne su osobe ravnatelji ustanova. Preporuka je da posebnu pozornost usmjere na prostor u kojem djeca provode vrijeme, a na kojem se nalaze sprave namijenjene igri djece.
Državnim pedagoškim standardima propisana su mjerila koja moraju ispunjavati sve odgojno-obrazovne ustanove te je obveza da zbog sigurnosti učenika, održavanja i čuvanja, vanjski prostor škole i učeničkih domova mora biti ograđen.
Istim standardom utvrđeni su prostorni i tehnički uvjeti koje moraju ispunjavati dječji vrtići. Pa tako vanjski prostori namijenjeni djeci moraju biti ograđeni i sigurni za djecu, sadržavati zelene površine, osunčane i hladovite prostore za igru.
Naglasimo i to da je vlasnik dječjeg igrališta odgovoran je za njegovo održavanje. U slučaju oštećenja dječjeg igrališta zbog kojeg postoji opasnost za život i zdravlje ljudi, okoliš, prirodu, druge građevine i stvari ili stabilnost tla na okolnom zemljištu, vlasnik dječjeg igrališta je dužan poduzeti hitne mjere za otklanjanje opasnosti i označiti dječje igralište opasnim do otklanjanja takvog oštećenja.
Različit pristup u OŠ Bijaći te OŠ Kneza Trpimira
- Moguće ozljede uslijed korištenja igrališta su nešto za što škola ne može odgovarati. Posebno u vrijeme kada škola nema osiguran nadzor od strane stručnog ili pomoćnog osoblja. Školsko igralište otvoreno je za vrijeme nastave. No, u vrijeme vikenda i praznika nije. Ne preuzimamo odgovornost za moguće ozljede ili uništavanje imovine škole!- kazala nam je Jadranka Šošić, ravnateljica OŠ Bijaći. Iako ih je neugodno iznenadila ispilana ograda igrališta, vjerojatno kao protest radi zaključanog igrališta, ravnateljica Šošić apelira na razumijevanje radi mogućih posljedica.
S druge pak strane korištenje školskog igrališta OŠ Kneza Trpimira u Gomilici nije zatvoreno.- pojasnio nam je ravnatelj Zoran Vukić te dodaje da je tema uređenja načina korištenja zanimljiva. - Želio bi u planiranje i odluku o načinu korištenja uključiti sve od učenika, roditelja, vijeća, osnivača… Igralište je otvoreno za nastavu tjelesno zdravstvene kulture ali i za slobodno vrijeme djece budući u bližoj okolici adekvatne zamjene nema.- kaže Vukić. - Igralište traži uređenje, no radi nedostatka financijskih sredstava trenutno ga nismo u stanju sami obnoviti. Pozivam sve koji imaju interes da se udruže i da se igralište opremi i uredi u skladu sa standardima. Neka bude na korištenju zajednici kada nije u potrebi za redovitu nastavu. –zaključuje Zoran Vukić.
Kakva trebaju biti igrališta?
Prema dostupnim podacima, najviše liječničkih intervencija događa se na igralištima koja imaju betonsku ili neravnu podloga koja nije podobna kao podloga za dječja igrališta. Preporuka je da se koriste tzv. antistres-podloge ili podloga od sličnih materijala koji apsorbiraju silu udarca nakon pada. Slučajevi kad se na školskim i drugim igralištima koje koriste djeca nalaze neučvršćene konstrukcije (golovi i sl.) često su doveli do izuzetno teških ozljeda, ponekad i sa smrtnim ishodom. Igrališta s metalnim konstrukcijama djeca koriste u slobodno vrijeme i često bez nadzora, a dječje postupke tada nije moguće u potpunosti predvidjeti. Potrebno je takve sprave propisano učvrstiti i ukloniti sve koje nisu sigurne.
Vrtuljak na vrtićkim igralištima sljedeća je sprava radi koje često djeca završe s ozljedama glave uslijed padova radi gubitka ravnoteže. Njihaljke su također na listi sprava s kojih djeca često završe u ozljedama. Pri uporabi ove sprave događale su se ozljede djece koja su se našla preblizu putanji njihaljke koju su koristila druga djeca te su zadobile opasne ozljede udarca u glavu što je osobito opasno za djecu.
Tko je odgovoran za eventualne ozljede i štete?
Postavlja se pitanje odgovornosti za moguće ozljede nastale na dječjim igralištima. Odgovornost prvenstveno tereti vlasnika dječjeg igrališta.
U kontekstu dječjih igrališta, potrebno je razlikovati štetu koju prouzroče djeca jedno drugome uslijed igre, od štete koja nastaje prema djeci od opasne stvari ili neispravnog proizvoda.
Maloljetnik do navršene sedme godine života ne odgovara za štetu, već odgovornost leži na njegovim roditeljima. Maloljetnik od navršene sedme godine do navršene četrnaeste godine života ne odgovara za štetu, osim ako se dokaže da je pri prouzročenju štete bio sposoban za rasuđivanje. S navršenih četrnaest godina života maloljetnici odgovaraju prema općim pravilima o odgovornosti za štetu. Za štetu koju drugome prouzroči maloljetnik dok je pod nadzorom skrbnika, škole ili druge ustanove odgovara skrbnik, škola, odnosno druga ustanova, osim ako dokažu da su nadzor obavljali na način na koji su obvezani ili da bi šteta nastala i pri brižljivom obavljanju nadzora.
U sudskoj praksi nerijetko nalazimo primjere presuda u kojima se kao tužitelj javlja malodobno dijete koje je ozlijeđeno prilikom igre u dječjem vrtiću ili školi te radi naknade štete tuži vrtić, odnosno školu. Kada se na dječjim igralištima nađu predmeti koji tamo ne pripadaju, kao što su na primjer: razni otpadni građevinski materijal, auto dijelovi, prazne boce alkohola, medicinske šprice, lijekovi i sl., rizik za ozljeđivanje djece postaje veći. Zelene površine u sklopu dječjeg igrališta također mogu predstavljati izvor opasnosti. Za štetu od opasne stvari opet odgovara njezin vlasnik!
U sudskoj praksi nalazimo primjere zahtjeva za naknadu štete koju djeca trpe zbog neispravnih sprava za igru, najčešće tobogana zbog čije je neispravnosti velik broj djece pretrpio teške ozljede koje su u nekim slučajevima dovele i do amputacije prsta. Stav je suda u takvim predmetima da je proizvođač tobogana odgovoran zbog toga što predmet koji je proizveo ima nedostatak.
Kazneni zakon regulira slučajeve koji za posljedicu imaju smrt ili tešku tjelesnu ozljedu ili teško narušavanje zdravlja.
Ponekad vlasnici dječjih igrališta postupaju nehajno budući da su svjesni da stanje igrališta u njihovom vlasništvu može dovesti do teških posljedica za zdravlje i život korisnika igrališta, odnosno djece.
Nažalost sve je više primjera kada vlasnici igrališta uopće nisu svjesni opasnosti koje proizlaze iz neodržavanog ili nepropisno postavljenog dječjeg igrališta. Ipak, prema okolnostima slučaja morali bi, prema svojim osobnim svojstvima, biti svjesni te mogućnosti.
Važnost nadzora
Važnost adekvatnog nadzora djece od strane roditelja ili drugih odgovornih osoba jednako kao i isticanje upozorenja od strane vlasnika dječjeg igrališta!
Odgovornost za štetu koju djeca uslijed igre mogu prouzročiti drugoj djeci dok su pod nadzorom skrbnika ili škole je na skrbniku ili školi. Isto tako vlasnici igrališta preuzimaju odgovornost za nastalu štetu ako su na igralištima u njihovom vlasništvu pronađeni otpadni, štetni i opasni predmeti i materijali.
Kako u budućnosti ne bi imali zatvorena sva igrališta u našoj blizini budući dobar dio njih ne udovoljava standardima, potrudimo se da dječja igrališta zaista služe za igru djece!
Potrebno je istaknuti da nisu namijenjena odraslima, a osobito ne kućnim ljubimcima, koji se ne smiju puštati na dječja igrališta.
Nažalost svakodnevno uočavamo da je psećeg izmeta na svim javnim površinama sve više, a da sistem kažnjavanja neodgovornih vlasnika ne funkcionira! Ne čudi da je i jedna od briga vlasnika školskih igrališta upravo čišćenje i održavanje zelenih površina uz sama igrališta.