Na jučer održanoj posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća, vijećnici su izglasali 20 točaka među kojima je bio i posljednji ovogodišnji rebalans proračuna Grada, kao i točke vezane uz program građenja i održavanja komunalne infrastrukture. Ujedno su prihvaćene i brojene izmjene financiranja javnih potreba od socijale, obrazovanja, kulture, športa do javnih potreba udruga građana, institucija, ustanova, vjerskih zajednica i slično.
Pročelnica Upravnog odjela za financije Matija Marija Đikić vijećnike je izvijestila o rebalansu proračuna, kako je kazala ako tijekom proračunske godine zbog ne predviđenih okolnosti dođe do promijene prihoda i rashoda proračun se mora uravnotežiti.
Prijedlogom rebalansa proračuna, ukupni prihodi se smanjuju za gotovo 4,5 milijuna kuna te iznose malo manje od 206 milijuna kuna, što je oko dva posto manje nego izvorni plan, a ukupni rashodi se smanjuju za isti iznos, te iznose 198 milijuna kuna. Ukupni konsolidirani manjak prihoda iz prethodnih godina iznosi 8,3 milijuna kuna.
Sedam vijećnika oporbe protiv rebalansa proračuna
Na prijedlog rebalansa proračuna negodovala je oporba te njih sedam nije podržalo prijedlog. Među komentarima bilo je i onih da je neprihvatljivo i nedopustivo da se rade tolike promjene 15 dana prije kraja godine. Za raspravu o prijedlogu izmjena i dopuna rebalansa javili su se vijećnica Mosta, Milija Baldić Lukšić, nezavisni vijećnici, Joško Berket i Goran Samardžić i vijećnik Nezavisne liste mladih i Akcije mladih, Mario Serajlić. Njihove primjedbe ticale su se uglavnom projekata koji su planirani, a nisu dovršeni u 2022. godini.
- Napravili ste posal, pratili ste zakone i nemam na to primjedbu. Mi smo zadnji put dali glas za proračun 2023., proračun u budućnosti ne možeš zaustavljati, em ste većina, em vjerujemo u dobre namjere i zato smo bili za proračun 2023. Za rebalans 2022. godine je negativna ocjena baš zbog toga što se vidi da nije napravljeno što je obećano – kazao je vijećnik Joško Berket.
- Kao što znate mi donosimo plan i naše želje o tome što bi htjeli napraviti uz pomoć naših sredstava, sredstava pomoći EU, države i županije. Nažalost, nije uvijek tako da se objavljuju natječaji na razini države i EU-e koje možemo iskoristiti i onda smo oslonjeni više manje na svoje prihode. Međutim, mogu naglasiti da su prihodi ove godine znatno veći nego 2021. godine, kada je ostvarenje bilo svega 169 milijuna kuna. Tako da se ne bi složila s tim da se ne radi, da se ne povlače sredstva, možda ne onoliko koliko bi željeli, ali prihodi su ipak znatno veći – kazala je među ostalim pročelnica Đikić i dodala da se dogodi da se planirani rashodi protegnu ne samo na ovu godinu, nego i na iduću kao što se dogodilo s projektima koji se tiču komunalne infrastrukture.
Među točkama bio je i prijedlog izmjena i dopuna programa građenja komunalne infrastrukture za 2022. godinu o kojem je izvijestio Ivica Škopljanac pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i imovinu. Naime, programom je prethodno bilo predviđeno utrošiti gotovo 20,2 milijun kuna u realizaciju i pripremu 42 projekta i niz manjih zahvata , a ovom izmjenom i dopunom Program se umanjuje za 28 posto, odnosno planira se utrošiti 14,5 milijuna kuna.
Vijećnici su usvojili i izmjene programa javnih potreba u socijalnoj skrbi i zdravstvenoj zaštiti, u financiranju u predškolskom odgoju, obrazovanju, kulturi, u športu. Financiranju javnih potreba udruga građana, institucija, ustanova i vjerskih zajednica, u protupožarnoj i civilnoj zaštiti, u području prirodnih nepogoda za 2023. godinu, kao i prijedlog odluke o privremenoj zabrani izvođenja radova u 2023. godini te o raspoređivanju sredstava za financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika zastupljenih u Gradskom vijeću.
Potom su se usvajale odluke o davanju odobrenja na Program rada Savjeta mladih s financijskim planom za 2023. godinu, o socijalnoj skrbi, o dopuni Odluke o načinu upravljanja i korištenju sportskih građevina u vlasništvu Grada Kaštela.